Festival jasmínu v Grasse: přehlídka alegorických vozů, tance i umění parfumérů

Adéla Vavřačová Adéla Vavřačová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 5535x


Na jihu Francie, v městečku Grasse, se každoročně koná festival jasmínu, tzv. bílého zlata.

Vyberte si z našich 4 zájezdů do ProvenceZobrazit zájezdy

Víte, že…

Jedna lahvička legendárního parfému Chanel N°5 obsahuje tisíc květů jasmínu a dvanáct květnových růží vypěstovaných právě v Grasse? K výrobě jediného kila jasmínové esence byste potřebovali přes sedm set kilogramů jasmínu.

Vůně mají blahodárné účinky na lidskou psychiku, dokážou provokovat, svádět, vyvolávat silné emoce i odpuzovat. A jak to máte vy? Voní vám víc rozkvetlé tulipány v Holandsku, růže Marie Antoinetty v Paříži, nebo okvětní plátky jasmínu v Grasse? Pokud dáváte přednost poslední možnosti, vsaďte na prověřenou legendu a vydejte se do slavného francouzského městečka na omamný Jasmínový festival!

Jasmín sice pochází z Číny, kde roste divoce a vykvétá již v létě, a za jeho historickou kolébku je považován také Egypt, Alžírsko či Itálie, ale té největší slávy se mu dostalo až v provensálském městečku Grasse, které je již od osmnáctého století vyhlášeným centrem parfumářského řemesla. Dodnes v Grasse působí okolo čtyřech desítek nejrůznějších manufaktur s mnohaletou tradicí.

Festival oslavuje bílé zlato krásou i vůní

Městečko GrasseMěstečko Grasse

Již od roku 1946 si každoročně první víkend v srpnu provensálské městečko na jihu Francie, Grasse, které leží nedaleko filmového Cannes, připomíná starodávné časy, během nichž se tady začaly sbírat květy milostného keře neboli jasmínu, jemuž (nejen) v Grasse po právu přezdívají „bílé zlato“. O dva roky později, tj. v roce 1948, se z oslavy jasmínu stal festival se vším všudy – známý jako „La Jasminade“.

Malí, velcí, dospělí i děti, ti všichni se mohou zúčastnit průvodu bohatě vyzdobených alegorických vozů, které strojí ti nejlepší floristé v zemi. Květinové vozy svým křehkým půvabem ale ozdobila už i vítězka soutěže Miss Grasse a její „mini-verze“, v podání malé kouzelné holčičky Faustine, nebo další krásky – Miss Dauphines, Magagnosc, Plascassier, Saint-François a ještě pár dalších dlouhonohých dam.

V průběhu květinového průvodu dívky podle zvyku rozhazují na přihlížející květy jasmínu, které jsou odnepaměti považovány za symbol lásky, radosti a elegance. Během okamžiku se tak do vzduchu vznese na padesát tisíc květů sladké a dráždivé vůně. 

Našli jsme opravdový (nejen) květinový ráj! 

Celé město zdobí jasmínové grilandyCelé město zdobí jasmínové grilandy

Ulice historického centra Grasse, hlavního města světa vůní, tradičně zdobí girlandy bílých květin. A již tak příjemnou atmosféru festivalu ještě oživují místní, národní i mezinárodní hudební pochodové kapely, chodci na chůdách a tanečníci. 

Zatímco návštěvníci tančí a baví se, hasiči jejich sluncem rozpálená těla svlažují vodou – jak jinak než jasmínovou. Když se pak nad ránem vracejí zpátky do hotelu, provoní svou přítomností ospalé ulice. 

Vůně se ovšem, jak známo, nenajíte, proto se zastavte v některé z oblíbených restaurací. Většina z nich během těchto tří festivalových dnů (od pátku do neděle) podává kulinářskou specialitu z Provence, omáčku aïoli (tj. francouzskou česnekovou majonézu, která podle originálního receptu neobsahuje vejce). Do omáčky si můžete podle chuti namáčet zeleninu, brambory nebo třeba korýše.

Čtení na podobné téma10 důvodů, proč navštívit Provence: objevte krajinu velkých příběhůPřečíst

Jasmín: Vůně nabitá emocemi...

Zamilovali jste si jasmín? Parfém si můžete koupit v místním FragonarduZamilovali jste si jasmín? Parfém si můžete koupit v místním Fragonardu

Květy jasmínu se musí sbírat před svítáním, v opačném případě ztratí až dvacet procent své omračující vůně. Věděli jste, že jasmín dokáže povzbudit smysly, posílit sebevědomí, zlepšit náladu a nadto ještě působí jako afrodiziakum? Přesvědčte se o tom v Grasse. 

Celý měsíc srpen, během něhož se jasmínové květy ručně sbírají, se v Grasse neustále něco děje a nikdo se nesmí nudit. Pořádají se koncerty, umělecké výstavy, přehlídky vojenských hudeb, veletrhy, loutková a pouliční představení, ohňostroje, aktivity pro děti a také bály... Buďte při tom!

„“

Adéla Vavřačová

Adéla VavřačováExpert Radynacestu.cz

Jsem sběratelka požitků, zážitků a všeho jedinečného, o čem se v běžných průvodcích většinou vůbec nepíše.

Provence a jižní Francie

Kouzelná Provence

Vyberte si jeden z našich 4 zájezdů do Provence

Zájezdy do Provence

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 30. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/festival-jasminu-v-grasse/Doporučujeme z Francie

Nejnovější z FrancieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024