10 nejstarších adres v Paříži: nechte se pozvat na místa, kudy kráčela historie

Adéla Vavřačová Adéla Vavřačová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 8090x

Nejstarší kostel, kavárna nebo obchodní dům? Známe jejich adresy a pozveme vás na návštěvu.

Vyberte si z našich 34 zájezdů do PařížeZobrazit zájezdy

Cesta do města zamilovaných je vždy událostí. Jen málokde se nachází taková koncentrace jedinečných míst jako právě tady. Mezi všemi těmi ikonickými památkami se však ukrývá i méně známá Paříž. Paříž protkaná romantickými místy s dlouholetou tradicí, opředenými poutavými příběhy. Vydejte se spolu s námi po stopách nejstarších míst v Paříži.

1. Nejstarší obchod čajem: Mariage Frères

Mariage FrèresMariage Frères

Zpomalte a nechte se zlákat k návštěvě proslulé pařížské čajovny Mariage Frères. Většina hostů sem míří především kvůli kvalitním čajům prodchnutým dálkami a kvůli nevšední atmosféře koloniálních časů. Obchod ve starobylé čtvrti Marais s malým čajovým muzeem a přilehlou restaurací jistě nadchne i opravdové znalce.

Tuto rodinnou firmu, jež je zároveň nejstarším francouzským importérem čaje, založili bratři Henri a Édouard Mariage v roce 1854. Za čajovými novinkami se tehdy vydávali do odlehlých oblastí Číny a na ostrov Ceylon. Dnes nabízí okolo 500 čajových sort z 35 zemí.

Kde?

Hlavní pobočka ve čtvrti Marais: 30 rue du Bourg-Tibourg

Čtení: Zájezdy do Paříže – srovnání a doporučení

2. Nejstarší kavárna a restaurace v jednom: Le Procope

Až se vypravíte do Paříže, nechoďte jen po památkách. Zastavte se i na místech s atmosférou zapomenutého času, která polaskají váš zrak stejně jako chuťové buňky. V nejoblíbenější francouzské kavárně Le Procope, jež opanovala předsálí divadla Comédie, je genius loci prostě všudypřítomný.

Návštěva této prastaré kavárny, fungující nepřetržitě již od roku 1686, je jako návrat třeba do časů Napoleona Bonaparteho, který tady osobně zanechal stopu. Při placení ovšem Napoleonovu taktiku raději nezkoušejte. V době, kdy státní kasa zela prázdnotou, se totiž Napoleon rozhodl uhradit útratu svým vlastním kloboukem.  

Kde?

13 Rue de l'Ancienne Comédie

3. Nejstarší kostel: L’église de Saint-Germain-des-Prés

L’église de Saint-Germain-des-PrésL’église de Saint-Germain-des-Prés

Málokterá místa v Paříži dokážou poskytnout oázu tolik potřebného ticha, jako místní kostely. V kostelech lze rozjímat, stejně jako obdivovat umělecká díla starých mistrů.

Ať už jste věřící, nebo ne, rozhodně neodjíždějte bez návštěvy nejstaršího pařížského kostela Saint-Germain-des-Prés. Najdete jej v oblasti bývalého stejnojmenného opatství, jež bylo založeno v polovině 6. století králem Childebertem I.

Kde?

3 Place Saint-Germain-Des-Prés

Čtení na podobné témaČtvrť Saint-Germain-des-Prés: centrum pařížských intelektuálůPřečíst

4. Nejstarší cukrářství: À la Mère de Famille 

Tenhle vyhlášený podnik zamotá hlavu snad všem milovníkům sladkého. Ráno v Paříži je třeba nastartovat tím nejlepším a cukrářství La Mère de Famille (česky Matka rodiny) s tradicí delší už více než 250 let je k tomu jako stvořené. Garantujeme vám, že si tu budete připadat jako v ráji. A co víc – cukrářství má po celé Paříži hned několik poboček, takže každý den můžete mlsat někde jinde.

Čtení na podobné téma7 nejlepších cukráren v Paříži: ochutnejte hříšně sladké dobroty od vyhlášených mistrůPřečíst

Pokud už vás nebaví po vzoru Pařížanů snídat croissant namáčený do kávy, dejte si pro jednou pochoutku, kterou by vám rodiče jako malým nikdy snídat nedovolili. Řeč je o nadýchaných pěnových bonbonech marshmallow, ve Francii známých jako guimauve.

Kde?

Hlavní pobočka: 35 rue du Faubourg Montmartre

5. Nejstarší náměstí: Place des Vosges

Vogézské náměstíVogézské náměstí

Chcete být v centru pařížského dění, ale vlastně ne tak úplně? Chcete se jen tak na chvíli posadit a rozjímat nad krásou okolí? Nechte se vytáhnout na Vogézské (původně Královské) náměstí, jež mnozí Pařížané popisují jako exkluzivní či noblesní náměstí ze 17. století, dříve místo konání královských turnajů.

Toto půvabné čtvercové náměstí s fontánami a jezdeckým pomníkem Ludvíka XIII., které nechal vystavět král Jindřich IV., najdete ve čtvrti Marais, nedaleko Place de la Bastille. Střed náměstí s parkovou úpravou představuje nečekaně příjemnou oázu klidu uprostřed velkoměsta.

Čtení na podobné témaVogézské náměstí: nemá ve světě konkurenciPřečíst

6. Nejstarší psí hřbitov: Le Cimetière des Chiens

Máte-li rádi věci neobvyklé, pak doporučujeme návštěvu (nejen) psího hřbitova, který na jednom z ostrovů v Paříži existuje již od roku 1899. Místo posledního odpočinku tu nalezli nejen psi, ale i kočky, koně, opice, ovce, slepice a mnozí další zvířecí přátelé.

Jednou ze slavných místních „celebrit“ je i psí hollywoodská hvězda Rin Tin Tin, jež okouzlila filmové diváky po celém světě. U samotného vchodu na hřbitov byl usazen památník svatobernardského psa Barryho, jenž za svůj život zachránil 40 lidí, kteří uvízli v horách. Místo svého věčného odpočinku však Barry nalezl v Národním historickém muzeu v Bernu, bohužel vycpaný.

Kde?

4, Pont de Clichy, 92600 Asnières-sur-Seine

7. Nejstarší bleší trh: Marche aux Puces de Saint-Ouen

Suvenýry z dovolené mají nejen dobře vypadat, ale také mít přidanou hodnotu. V prvé řadě by měly sloužit jako upomínka na navštívená místa. Na nejstarším, největším a zároveň nejpopulárnějším bleším trhu na předměstí v Saint-Ouen si jistě vyberete.

Na úhledně srovnané zboží jako ve výlohách pařížských obchodů ovšem zapomeňte. Tady si svůj poklad totiž musíte nejprve sami objevit. Mezi všemi těmi obrazy, plakáty, pohlednicemi, starým nádobím, šperky, starožitnostmi, lesklými cetkami, luxusním vintage oblečením z 60. let a kdo ví, čím ještě – ztratíte pojem o čase. Vždy v pondělí, v sobotu a v neděli se plocha o rozloze 7 hektarů promění v jednu velkou atraktivní podívanou.

Kde?

Rue des Rosiers, 93400 Saint-Ouen

8. Nejstarší obchod se svíčkami: Cire Trudon

Vonné svíčky v půvabných, ručně foukaných sklenkách, to je srdcová záležitost nejednoho z nás. Světlo, barva, teplo i vůně svíček totiž uklidňují a působí příznivě na psychiku. Pokud jste v žádném obchodě, specializujícím se právě na svíčky nikdy nebyli, návštěva obchodu věhlasné značky Cire Trudon je pro vás naprostou povinností. Jeho zákazníci totiž odnepaměti tvořili dějiny.

Společnost hned po svém vzniku dodávala svíčky z přírodního vosku na královský dvůr Ludvíka XIV. či Napoleona Bonaparteho. Svou zamilovanou vůni měla i Marie Antoinetta, na jejíž počest také vznikla svíčka zvaná Trianon. Dodnes Cire Trudon zásobuje krom jiného i Vatikán.

Kde?

78 rue de Seine; 11 rue Sainte Croix de la Bretonnerie; Le Bon Marché

9. Nejstarší obchodní dům: Le Bon Marché

Nejstarší obchodní dům Le Bon MarchéNejstarší obchodní dům Le Bon Marché

Chcete-li si z Paříže přivézt něco jedinečného, kvalitního a zároveň krásného, nesmíte se v žádném případě vyhnout tomuto honosnému obchodnímu domu. I když pravdou je, že víc než v tradičním obchodním domě se načas ocitnete v útrobách neodolatelné historické památky. Od doby, kdy se sem přišel porozhlédnout první zákazník, uplynulo už neuvěřitelných 178 let.

Zakladateli, dnes módní adresy číslo jedna, byli bratři Videauovi. Pod jejich rukama ale zprvu vznikl jen docela obyčejný obchod s 12 zaměstnanci. Velké věci se tady začaly dít až ve chvíli, kdy ke spolupráci přizvali podnikavce jménem Aristide Boucicaut.

Kde?

24 rue de Sèvres

10. Nejstarší vinotéka: Caves Augé

Máte rádi víno a chcete pít jen to nejlepší? Tak tohle místo pro vás bude nebem na zemi. Vůbec poprvé se brány této vinotéky otevřely příchozím již v roce 1850.

Nechte se hned na ulici odchytit některým z vinařů, kteří před vinotékou často postávají a poskytují bezplatnou ochutnávku svých vín. Pokud vám některé víno zachutná, můžete si jej uvnitř rovnou koupit.

Kde?

116 Boulevard Haussmann

Adéla Vavřačová

Adéla VavřačováExpert Radynacestu.cz

Jsem sběratelka požitků, zážitků a všeho jedinečného, o čem se v běžných průvodcích většinou vůbec nepíše.

Francie (Paříž)

Vezměte si Paříž do dlaně

Vyberte si jeden z našich 34 zájezdů do Paříže

Zájezdy do Paříže

Nejbližší volný zájezd odlétá již 13. června



URL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/nejstarsi-adresy-parize/



Doporučujeme z Francie

Nejnovější z Francie



Získejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024