Moulin Rouge: chrám noční Paříže a symbol sladké doby kabaretů přitahuje skandály

Barbora Klement Hůlková Barbora Klement Hůlková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 23938x

Moulin Rouge je symbolem hříšné Paříže.

Vyberte si z našich 42 zájezdů do PařížeZobrazit zájezdy

Rok 1889 byl pro Paříž nezapomenutelný. Veřejnost poprvé spatřila Eiffelovu věž a o pár měsíců později byl na bulváru Clichy otevřen Moulin Rouge. Červený mlýn, jehož mlýnská kola se sice odnepaměti točí naprázdno, ovšem to mu nebránilo stát se nejznámějším kabaretem světa a jedním z hlavních symbolů Paříže. Už více než sto let tak mlýn v srdci hříšné Pigalle přitahuje návštěvníky z celého světa, a to nejen na proslulá kankánová představení…

„Dokud nezanikne Paříž, nezmizí ze světa ani zábava.“

Chvástavá myšlenka, kterou hlásal už Nostradamus, stále má své opodstatnění. Paříž ve své historii neustále hledala nové formy zábavy a legendární kabarety přelomu 19. a 20. století jsou jedním z vrcholů těchto hledání.

Když byl v roce 1889 otevřen Moulin Rouge, mínili z něj vlastníci Joseph Oller a Charles Zidler, kteří už tenkrát v Paříži vlastnili legendární koncertní sál Olympia, vytvořit místo zábavy pro bohaté měšťany.

Povedlo se a dá se říct, že nejen bohaté měšťany přitahuje dodnes.

První veřejný striptýz na světě

Moulin Rouge na historické fotografii z roku 1900Moulin Rouge na historické fotografii z roku 1900

Už od počátku se jednalo o velmi extravagantní podnik, v jehož zahradách se vyjímala socha obrovského slona, a také architektonická koncepce hlavního sálu byla ve své době revoluční – byl totiž navržen tak, aby umožňoval rychlé změny dekorací. Oller dobře znal choutky svého publika a začal v kabaretu organizovat opulentní večírky, při kterých šampaňské teklo proudem, tančilo se až do rána a díky představením plným humoru bylo také často slyšet salvy smíchu.

O nespoutaném založení kabaretu svědčí mimo jiné to, že tady byl údajně předveden první veřejný striptýz na světě! Stalo se tak roku 1893 během každoročního plesu Akademie výtvarných umění, při kterém jedna z revuálních tanečnic vyskočila na stůl a strhala ze sebe oblečení.

Poté, co se o tom dozvěděl prezident spolku zodpovídající za pařížskou mravnost, rozzuřil se a podal celou věc k soudu. Lechtivá záležitost vedla až ke studentským nepokojům a požadavkům na právo „umělecké nahoty“, které nakonec vyústily v ještě odvážnější představení v pařížských kabaretech.

Kankán a prostřižené kalhotky

Červený mlýnČervený mlýn

V prostorách svého kabaretu Oller prosadil dosud nepříliš známý tanec inspirovaný čtverylkou, který tanečnice v lechtivých kostýmech předváděly na líbivou hudbu lačnému publiku. Zrodil se tak pravý francouzský kankán, jehož reputace se později rozšířila po celém světě.

V dobách vzniku tance se nad kankánem pohoršovala církev i tisk. Byl považován za nemravný, protože tanečnice nosily pod dlouhými sukněmi prostřižené kalhotky a odvažovaly se takto oděné ještě zdvíhat nohy. Ale i přesto, že církev ostře kázala proti kankánovým tanečnicím, jejich svůdné kostýmy a choreografie na bláznivé rytmy brzy zatočily hlavu celé Paříži.

Některé tanečnice, jako třeba známou Goulue, učinil nesmrtelnými Henri Toulouse-Lautrec, častý návštěvník Moulin Rouge a malíř, který byl kabaretem fascinován a vytvářel plakáty, které svého času visely po celém městě.

Čtení: Zájezdy do Paříže – srovnání a doporučení

Němka Doriss a její tanečnice

Představení Féerie předcházelo číslo FormidablePředstavení Féerie předcházelo číslo Formidable

Zpočátku v kabaretu tančily především chudé dívky, které si chtěly večer přivydělat. To však změnila německá baletka Doriss. Ještě v Německu tajně a bez vědomí rodičů chodila na taneční lekce, které si platila díky občasnému psaní novinových článků.

V padesátých letech dvacátého století přijela do Paříže a v Moulin Rouge, kde začala pracovat jako choreografka tanečních představení, vytvořila skupinu čtyř profesionálních tanečnic, kterou nazvala Doriss Girls. Doriss Girls je nyní již na šedesát a přibylo k nim ještě dvacet Doriss Boys, kteří jsou jako profesionální tanečníci pečlivě vyhledáváni na konkurzech po celém světě. 

V současné době se v Moulin Rouge koná představení s názvem Féerie, tedy něco jako „Kouzelný výjev“. Každé představení uváděné v kabaretu musí mít tradičně název začínající písmenem F, to minulé, které se hrálo a tančilo do roku 1999, neslo název Formidable – „Úžasné“.  Ve Féerie vystupuje každý den na šedesát tanečníků a osmdesát muzikantů.

Velkolepá show, která ohromila i britskou královnu

Silně osvětlený větrný mlýn láká návštěvníkySilně osvětlený větrný mlýn láká návštěvníky

Dnešní Moulin Rouge si stále uchovává tradiční nádech s kankánovými tanečnicemi a odhalenými ňadry, choreografové si však uvědomují také to, že je třeba současného návštěvníka ohromit show v moderním stylu.

Nechybí proto doprovodná čísla plná zvukových a světelných efektů a také obrovské akvárium se čtyřiceti tunami vody, ve kterém jedna z akrobatek předvádí úžasné představení společně s pěti krajtami.

Show jiskří a oslňuje, tanečnice nejsou vulgární a nevkusné, naopak, mají styl a celá lechtivost je tu podávána velmi decentně. Diváci žasnou nad ladností, půvabem a držením těla tanečnic, které mají na hlavě ozdobné diadémy, jež někdy váží více než ony samy. O vkusnosti podniku svědčí mimo jiné i to, že jej mohou navštěvovat děti od šesti let a že představení chodí obdivovat i takové osobnosti jako třeba britská královna Alžběta II., pro kterou byl v roce 1981 celý kabaret uzavřen pro veřejnost.

Peníze a dobrý vkus jsou až na prvním místě

I přes den je kolem Moulin Rouge rušnoI přes den je kolem Moulin Rouge rušno

Hned při vstupu do tohoto chrámu noční Paříže si uvědomíte, že nevcházíte někam, kam chodí jen tak někdo. Muži v elegantních smokincích vás u vchodu uctivě vítají a osobně vás dovedou k vašemu stolu. Za vstupenku zaplatíte minimálně 100 eur, pokud chcete večeřet nebo popíjet šampaňské, tak ještě více. Předchozí rezervace je nutná, podnik disponuje 850 místy a i přes to, že jsou představení uváděna několikrát denně, náporu návštěvníků nestačí.

Zažijte jedinečný večer v nejznámějším kabaretu světa i vy a odnesete si tak nezapomenutelný zážitek na celý život!

Barbora Klement Hůlková

Barbora Klement HůlkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 4 zájezdů

Francie (Paříž)

Vezměte si Paříž do dlaně

Vyberte si jeden z našich 42 zájezdů do Paříže

Zájezdy do Paříže

Nejbližší volný zájezd odlétá již 9. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/skandalni-moulin-rouge/Doporučujeme z Francie

Nejnovější z FrancieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024