Empire State Building: mrakodrapová elegance, King Kong a nezapomenutelná vyhlídka

Barbora Klement Hůlková Barbora Klement Hůlková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 16447x

Neodmyslitelnou dominantu New Yorku najdete na rohu Páté Avenue a 34. západní ulice.

Vyberte si z našich 8 zájezdů do New YorkuZobrazit zájezdy

Tak jako má Paříž svoji Eiffelovu věž a Londýn Big Ben, má New York svoji Empire State Building. Mrakodrap byl se svými 443 metry více než čtyřicet let nejvyšší budovou světa a návštěvníky města dnes láká především nezapomenutelnou panoramatickou vyhlídkou na Manhattan.

Neodmyslitelnou dominantu New Yorku najdete na rohu Páté Avenue a 34. západní ulice. Toto místo znamenalo již dříve velmi exkluzivní lokalitu – stával zde totiž vůbec první hotel Waldorf Astoria, ve své době největší a nejdražší hotel světa, ve kterém se scházela newyorská smetánka.

Kvůli stavbě Empire State Building byl hotel v roce 1929 přestěhován do budovy ve stylu art deco na Park Avenue, kde ho najdete dodnes. Stavba elegantního mrakodrapu ze žuly a vápence tak mohla začít.

Mrakodrap roste závratnou rychlostí – krize, nekrize

Stavba Empire State BuildingStavba Empire State Building

Empire State Building rostla v době, kdy naplno zuřila světová hospodářská krize. Byla navržena tak, aby její výstavba mohla být co nejefektivnější a nejrychlejší, mnoho dílů proto bylo vyrobeno předem. Výkopové práce byly zahájeny v roce 1930 a budova rostla nevídanou rychlostí – až 4,5 patra za týden.

V závratných výškách tehdy pracovalo na 3500 dělníků, většinou přistěhovalců a také několik stovek irokézských indiánů kmene Mohawk. Každý dělník si v době krize své práce nesmírně považoval a mnoho z nich často pracovalo bez jakéhokoli lanového zajištění. Budova tak byla dokončena za pouhých čtrnáct měsíců, a to navíc s menšími náklady, než předpokládal rozpočet.

Vyžádala si sedm miliónů normohodin práce a stála 41 tisíc dolarů. A dostala jméno vskutku vznešené: Budova Císařského státu, podle přezdívky státu New York (Empire State).

Nejvyšší budova světa

Vyhlídku na město si můžete užit z Empire State BuildingVyhlídku na město si můžete užit z Empire State Building

A honosné císařské pojmenování bylo více než oprávněné – Empire State Building se totiž na dlouhou dobu stala nejvyšší budovou světa. Až po dlouhých 41 letech ji překonala první věž Světového obchodního centra. Po teroristických útocích z 11. září sice Empire State Building již nepatřilo světové prvenství, ale stala se znovu alespoň nejvyšší budovou New Yorku. Tou byla až do nedávné doby, kdy byl na místě Dvojčat postaven mrakodrap One World Trade Center.

Dva roky po dostavení císařského mrakodrapu už dámy ječely v kinech a sledovaly obrovského King Konga, jak z vrcholu budovy (který byl původně konstruován jako kotviště pro vzducholodě) svádí boj s vojenským letectvem. Na sklonku druhé světové války, v červenci 1945, do budovy narazilo skutečné vojenské letadlo.

Bombardér B-52 za mlhy vletěl do 77. patra budovy a při katastrofě tehdy zahynulo 14 lidí. Největší štěstí měla mladá žena obsluhující výtah, který se s ní zřítil ze 78. patra až dolů. Život jí tehdy zachránily záchranné brzdy.

Čtení: Zájezdy do USA – srovnání a doporučení

Na vrchol budovy po schodech i výtahem

Budova hrála v mnoha slavných filmechBudova hrála v mnoha slavných filmech

Na konstrukci budovy bylo použito 60 000 tun oceli, 10 miliónů cihel, 97 km potrubí a bylo položeno asi 30 000 metrů čtverečních mramoru. Její celkový objem je asi milión kubických metrů a má 102 pater, do kterých vede celkem 1860 schodů. Schody se každoročně v únoru pokoušejí zdolat běžci během tradičního závodu Empire State Run-up.

Tento závod je součástí Světového poháru v běhu do schodů (tzv. Vertical Running) a v roce 2011 se ho zúčastnil i český běžec Pavel Holec, který schody vyběhl za neuvěřitelných 12:32 minut.

Ti, kdo se chtějí pokochat nezapomenutelnou vyhlídkou na Manhattan, však naštěstí schody využívat nemusí. Na dvě vyhlídkové terasy (v 86. a 102. patře) samozřejmě vedou výtahy. A zážitek je to vskutku nezapomenutelný, při jasném počasí se údajně dá dohlédnout až do vzdálenosti 80 km a celý Manhattan máte jako na dlani.

Do nitra budovy vstupujete mramorem obloženým vestibulem ve stylu art-deco, kde si můžete prohlédnout zmenšeninu mrakodrapu a také jeho plastický obrázek umístěný na mapě státu New York. Je však nutné připravit se na zdlouhavé fronty a bezpečnostní kontroly u vstupu. Chcete-li se jim alespoň trochu vyhnout, přijďte sem hned ráno na začátku otevírací doby. Za vyšší cenu si lze také zakoupit speciální vstupenky, které vám umožní vyhnout se čekání.

Empire State Building v noci září do dálky

Večer má posledních 30 pater světelné efektyVečer má posledních 30 pater světelné efekty

Budete-li se toulat po Manhattanu po setmění, jistě si všimnete osvětlení vrcholu budovy. Posledních třicet pater totiž bývá velmi efektně nasvíceno a jejich barevnost často připomíná nějakou významnou událost či svátek. Na Den svatého Patrika budova svítí zeleně, na Gay Pride růžově, na státní svátek červeno-modro-bíle a na prosincový Den boje proti AIDS je zhasnuto.

Podrobný rozpis osvětlení je možné zjistit na oficiálních webových stránkách. Empire State Building patří již více než osmdesát let k předním newyorským atrakcím. Navštivte ji i vy, třeba na jednom z našich zájezdů do New Yorku.

Barbora Klement Hůlková

Barbora Klement HůlkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 4 zájezdů

USA (New York)

New York, New York!

Vyberte si jeden z našich 8 zájezdů do New Yorku

Zájezdy do New Yorku

Nejbližší volný zájezd odlétá již 5. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/empire-state-building/Doporučujeme z USA

Nejnovější z USAZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024