New York: nezapomenutelná světová metropole

Barbora Klement Hůlková Barbora Klement Hůlková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 31973x

Křižovatka Times Square vypadá díky obrovské spoustě osvětlených reklamních billboardů i v nejhlubší noci jako za bílého dne.

Vyberte si z našich 10 zájezdů do New YorkuZobrazit zájezdy

New York. Město, které přitahuje jako magnet. Město, které si buď zamilujete, nebo jej budete nenávidět. A častěji rozhodně dojde k prvnímu z pocitů. Pak se tam budete chtít neustále vracet. Na New Yorku totiž vzniká závislost.

New York je městem mnoha tváří, obrovské kontrasty jsou tu všudypřítomné. Ráno můžete bloumat mezi do nebe sahajícími mrakodrapy ve Finanční čtvrti, odpoledne si v Greenwich Village připadat jako v malebném anglickém městečku a večer se můžete vydat do světa konzumu a neonů na Times Square. New York nabízí neskutečné množství různorodých vjemů a je jen na vás, které z nich si vyberete.

To, že New York nikdy nespí, víme už z písní Franka Sinatry. A skutečně. Vždy se tu něco děje, ať už ve dne či v noci. Křižovatka Times Square vypadá díky obrovské spoustě osvětlených reklamních billboardů i v nejhlubší noci jako za bílého dne. Newyorské metro jezdí nonstop a ve tři ráno si s ním můžete zajet třeba pro nový iPhone. A je to naprosto normální.

Proč má tolik přezdívek? 

Příchod nového roku v New YorkuPříchod nového roku v New Yorku

New Yorku se přezdívá "tavící kotlík" díky velkému množství různých národností, které zde žijí. Najdete tu největší čínskou čtvrť mimo území Asie, čtvrtě italské, indické, irské… Uvádí se, že více než 30 % obyvatel současného New Yorku se narodilo mimo území Spojených států amerických. A každá národnost si do New Yorku přinesla něco ze své kultury, ze svých zvyků a třeba i ze své kuchyně. New York tak mimo jiné umožňuje na malé ploše prožít kulinářskou cestu kolem světa.

New York je kulturní metropolí. Najdete tu muzea a umělecké výstavy té nejlepší světové úrovně v čele s jedním z největších muzeí světa, Metropolitním muzeem umění. Nabídka divadel včetně slavných broadwayských muzikálových představení, koncertů a kulturních akcí nemá nikde jinde ve světě obdoby.

Velké jablko. The Big Apple. Přezdívka, která onu neuchopitelnost města a nemožnost jeho popisu trochu usnadňuje. S tímto označením se budete v New Yorku setkávat na každém kroku. Věděli jste, že původně se tato přezdívka vztahovala ke koňským dostihům? A že ji pak převzali jazzoví muzikanti, kteří říkali, že na stromě roste mnoho jablek, ale dostat angažmá v New Yorku znamená utrhnout si to největší jablko?

New York má ohromující energii, která vás zcela pohltí. Toto fascinující město žije okamžikem a to, co zde platilo včera, už nemusí platit dnes. Říká se, že New York je celý svět vměstnaný do jednoho města a nic tu není nemožné. Seznamte se s New Yorkem i Vy.

Základní fakta o New Yorku

Brooklynský mostBrooklynský most

Město New York leží na severovýchodním pobřeží USA a na jihovýchodě státu New York. Věděli jste, že hlavním městem tohoto státu není New York, ale město Albany?

New York původně obývali indiáni z kmene Lenape, později jej od nich koupili Holanďané a město tak vzniklo jako Nový Amsterdam. Věděli jste, že Holanďané New York koupili za zboží v hodnotě pouhých 60 guldenů, což by v dnešní měně činilo asi 24 dolarů?

Po Holanďanech se New Yorku zmocnili Britové a dali mu jeho dnešní název. Washingtonova armáda se pak vůči Britům vzbouřila a vyhlásila americkou nezávislost. Věděli jste, že New York byl prvním hlavním městem Spojených států amerických?

New York se dělí na pět městských částí (tzv. boroughs). Tou nejznámější z nich je ostrov Manhattan, na kterém se budete coby turisté v New Yorku nejvíce pohybovat. Dalšími částmi jsou Brooklyn, Queens, Bronx a Staten Island. Věděli jste, že čtyři z pěti newyorských městských částí leží na ostrovech?

Město New York má 8,3 miliónu obyvatel, celá aglomerace pak bezmála 19 miliónů obyvatel. Věděli jste, že New York je nejlidnatějším městem USA a má více obyvatel než 39 z 50 států Spojených států amerických?

Orientace na Manhattanu je jiná než v evropských městech. Existuje zde pravoúhlá síť ulic s příčnými ulicemi očíslovanými od 1 do 220 a širokými avenues probíhajícími z jihu na sever. Věděli jste ale, že v nejstarší jižní části Manhattanu mají ulice svá jména tak, jako v Evropě?

Kdybyste si mohli vybrat k návštěvě jen jedno místo v New Yorku, které by to bylo?

Celkem hlasovalo 438 čtenářů.

Barbora Klement Hůlková

Barbora Klement HůlkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 4 zájezdů

USA (New York)

New York, New York!

Vyberte si jeden z našich 10 zájezdů do New Yorku

Zájezdy do New Yorku

Nejbližší volný zájezd odlétá již 9. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/new-york/Doporučujeme z USA

Nejnovější z USAZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024