Ať žije street art! Z nejrušnější železniční stanice v Paříži se stala pouliční galerie

Adéla Vavřačová Adéla Vavřačová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 3788x

Barevný street art rozjasnil největší železniční nádraží v Evropě, Gare du Nord v Paříži. Přijďte se podívat!

Vyberte si z našich 34 zájezdů do PařížeZobrazit zájezdy

Tip pro vás...

Pokud před Severním nádražím (Gare du Nord) zvednete hlavu vzhůru, uvidíte soubor alegorických soch, které představují města, do nichž společnost tradičně vypravovala své vlaky. Tak schválně: Poznáte sochu věnovanou Paříži, Londýnu nebo třeba Amsterdamu?   

Že umění patří jen do renomovaných galerií a muzeí? Nesmysl! Největší nádraží v Evropě a třetí největší na světě, Gare du Nord v Paříži, je jen dalším důkazem toho, že street art, umění, které zasahuje do veřejného prostoru, žije.

Zajímá vás, jak to všechno začalo? Po čtyři červnové a červencové týdny se na nejrušnější železniční stanici v Paříži pravidelně scházelo šestnáct velmi talentovaných pouličních umělců z celé Evropy, kteří měli jeden společný cíl – z obyčejné a stereotypní cesty do práce nebo třeba do školy učinit nevšední, poutavý a hluboce lidský zážitek.

Různé styly, ale stejný princip – to je estetický prožitek jménem street art neboli umění, které umělcům poskytuje jedinečnou možnost svobodně vyjádřit své názory na politické a sociální otázky.   

Samotná doprava po Paříži rozhodně není nic složitého, metrem a vlakem se dostanete téměř všude. Svědčí o tom koneckonců i počet odbavených cestujících. 

700 000: přesně tolik návštěvníků – cestujících projde denně tímto nádražím a zavítá do ohromné street art galerie.

Všechny nástěnné malby mají jedno společné téma: „Tváře nádraží“. S tak trochu bláznivým nápadem proměnit nádraží v jednu velkou výstavu přišli lidé okolo projektu Quai 36 (Nástupiště 36), což je parta několika pařížských přátel a umělců, pro které se nádraží Gare du Nord stalo za roky cestování každodenní rutinou. Našli dárce a sponzory a mohli se pustit do díla. Povedlo se jim to na výbornou!     

Všechna umělecká díla na ploše 1500 m2 jsou už kompletně dokončená, takže pokud plánujete výlet do Paříže, nádraží Gare du Nord rozhodně zařaďte na pomyslný seznam „must see“ výstav všeho druhu!

Adéla Vavřačová

Adéla VavřačováExpert Radynacestu.cz

Jsem sběratelka požitků, zážitků a všeho jedinečného, o čem se v běžných průvodcích většinou vůbec nepíše.

Francie (Paříž)

Vezměte si Paříž do dlaně

Vyberte si jeden z našich 34 zájezdů do Paříže

Zájezdy do Paříže

Nejbližší volný zájezd odlétá již 13. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/gare-du-nord-v-parizi-jako-dechberouci-poulicni-galerie/Doporučujeme z Francie

Nejnovější z FrancieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024