Historie Korsiky: nejslavnější Francouz, useknutá hlava na kůlu i nádherné přístavy a citadely

Jana Amadou Jana Amadou, Expert Radynacestu.cz Vydáno 28. 2. 2024 • Přečteno 573x

První známky osídlení Korsiky pocházejí už ze sedmého století před naším letopočtem, a tak její historie sahá opravdu daleko a má co nabídnout.

Vyberte si z našich zájezdů na KorsikuZobrazit zájezdy

Díky své pohnuté historii má Korsika co nabídnout, i pokud jde o památky. Pro svou strategickou polohu ve vodách Středozemí byla od počátku středem zájmu celé řady dobyvatelů, proti nimž se místní obyvatelé vždy bouřili. Těšit se tak můžete na památky megalitického, antického a středověkého umění, ale i romantické přístavy a citadely. Zastavte se a dotkněte se historie! 

První známky osídlení Korsiky pocházejí ze 7. tisíciletí př. n. l. Svědčí o tom nejznámější prehistorické místo na Korsice Filitosa. Komplex pozůstatků megalitické kultury je pokládán za jednu z nejzáhadnějších památek tohoto typu ve Středomoří a jednu z nejkrásnějších sbírek prehistorického umění v Evropě. Dolmeny pro pohřbívání a menhiry pro uctívání v podobách válečníků dosahují výšky 2–3 metrů.

Kdo ostrovu vládnul?

Useknutá  hlava Saracéna je zobrazena na korsické vlajceUseknutá hlava Saracéna je zobrazena na korsické vlajce

V antických časech se tu vystřídali Féničané, Řekové, kteří založili dnes hlavní město Ajaccio. Po nich přišli Kartáginci, Etruskové, aby Korsiku ve třetím století před Kristem ovládli Římané. V tomto relativně klidném období byla zbudována infrastruktura a některé přístavy.

Dalšími útočníky byly germánské kmeny a od přelomu 8. a 9. století se datují nájezdy Saracénů neboli Maurů, kteří  kradli, plundrovali, zabíjeli, ničili a odvlékali obyvatelstvo do otroctví. Useknutá hlava Saracéna se šátkem je zobrazena na korsické vlajce. Podle legendy ukazovali Korsičané hlavu velitele na kůlu proti bílé plachtě, aby tak odradili od útoku další nájezdníky. Dnes je symbolem boje za nezávislost přívrženců nacionalistického hnutí.

Janovské strážní věže

Korsická strážní věžKorsická strážní věž

I ve středověku se na ostrově střídali vládci. Nejprve ostrov patřil italskému státu Pise, pak Janovské republice, za které byly po obvodě celého ostrova postaveny obranné věže, z nichž mnohé či jejich zříceniny stojí dodnes. Janovské strážní věže měly za úkol chránit ostrov před nájezdy muslimských pirátů ze Severní Afriky. 

Čtení: Zájezdy do Francie – srovnání a doporučení

Nejslavnější Francouz všech dob

Socha Napoleona BonaparteSocha Napoleona Bonaparte

Francii, která zde vládla již v mezidobí, připadla Korsika definitivně roku 1768. Rok nato se ve městě Ajaccio narodil snad nejznámější Francouz všech dob – Napoleon Bonaparte.

Ač je vztah místních k Napoleonovi rozporuplný, téměř každé město či obec má ulici či restauraci Bonaparte nebo Napoleon a jeho sochy jsou zde početné. Lákadlo na turisty funguje a vítězí tak pragmatismus.

Paoli, otec národa

Korsická univerzitaKorsická univerzita

Jediným obdobím nezávislosti Korsiky bylo krátké období trvající pouhých 14 let, ke kterému se rádi hrdí Korsičané upínají. Busty a sochy revolucionáře a národního hrdiny Pascala Paoliho, shodou okolností přítele Napoleonova otce, najdeme snad ve všech městech a na více místech najednou. 

Činnost „otce národa“, jak je Paoli nazýván, je na Korsice dodnes nezapomenutelná. S jeho aktivitami je spojeno založení jediné korsické univerzity v hrdém městě Corte, která nese jeho jméno, a výstavba města L'Île-Rousse.  

Bonifacio: korsický Gibraltar

BonifacioBonifacio

Mezi skvosty ostrova patří pro své bílé útesy středověké opevněné město Bonifacio nad nejjižnějším cípem Korsiky. „Korsický Gibraltar“, jak se přístavu přezdívá, leží pouhých 12 km od italské Sardinie a ve své historii se též musel bránit obléhání.

V 15. století ho dobýval aragonský (španělský) král Alfons V., jehož vojáci vytesali podle legendy do skály za jedinou noc dodnes přístupné Schody krále Aragonského, které platí za jedno z top 10 nejen Bonifacia, ale i celé Korsiky.

Jana Amadou

Jana AmadouPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Francie (Korsika)

Ostrov krásy – Korsika

Vyberte si jeden z našich zájezdů na Korsiku

Zájezdy na Korsiku

Nejbližší volný zájezd odlétá již 21. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/historie-korsiky/Doporučujeme z Francie

Nejnovější z FrancieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024