Historie Tour de France: nejtěsnější vítězství, tragický rok i dopingová aféra

Jitka Bajtková Jitka Bajtková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 7476x

Tragické, komické i velmi napínavé okamžiky se zapsaly do víc jak stoleté historie závodu Tour de France.

Vyberte si z našich 38 zájezdů do FrancieZobrazit zájezdy

Slavný závod Tour de France se pořádá již od roku 1903. Tradičně je zakončen v Paříži, ovšem při zvláštních příležitostech organizátoři mění poslední etapu na časovku. Například v roce 1989, který je pověstný nejtěsnějším vítězstvím v historii Tour de France. Nejsledovanější cyklistický závod má ve své minulosti ale hned několik velkolepých, zajímavých, potupných i tragických milníků. Tady jsou. 

1989 – Nejtěsnější vítězství = nejslavnější časovka

Píše se rok 1989 a start hostí Lucemburk. Nechybí na něm (z jara na lovu) postřelený Američan Greg LeMond a jeho francouzský sok (po operaci achilovky) Laurent Fignon.

Obrovské vedro ničí peloton, přes 60 jezdců odstoupí. Úvod dopadá nerozhodně, oba mají stejný čas. Následuje několik soubojů v časovkách se střídavými úspěchy pro jednoho či druhého. Alpe d´Huez přináší obrat. Zatímco LeMond se trápí, Fignon prosviští serpentinami, dostává se do čela závodu a získává náskok 26 vteřin. Postupně ho zvýší až na padesát sekund.

Nejtěsnějšího poraženého dělilo od vítězství jen osm sekundNejtěsnějšího poraženého dělilo od vítězství jen osm sekund

Poslední etapa představuje časovku (závod, při kterém rozhoduje dosažený čas, závodníci vyráží na trať individuálně) z Versailles do Paříže a bohužel pro LeMonda má „pouhých“ 25 kilometrů. Zdá se příliš krátká pro stáhnutí ztráty necelé minuty. Francouze však trápí velké bolesti způsobené otlačeninami od sedla, má potíže se šlapáním, odmítá poskytovat rozhovory...

Američan naopak hýří dobrou náladou a novinářům prozrazuje: „Zítra pojedu s triatlonovými řídítky“. A pojede nejen s nimi, ale i s aerodynamickou helmou a karbonovým kolem.

Je neděle 23. července 1989. Francouz si nechává hlásit své mezičasy, LeMond ne. Fignon tak na 10. kilometru zjišťuje, že soupeř je o 19 sekund rychlejší. Na 18. kilometru ztrácí dalších 10 sekund. Mezitím přijíždí Američan do cíle a předvádí nejrychlejší časovku všech dob. Rychlostní průměr 54,54 km/h dal čas 26:57.

Když Fignon vjíždí na Champs-Élysées má stále ještě výhodu dvou sekund. Celá Francie napjatě sleduje časomíru. Potřebuje zajet nejhůře 27:47, aby uhájil titul. Je v cíli o pouhých osm sekund později! A časem 27:55 končí druhý.

1967 – Nejnáročnější vrchol a nejtragičtější okamžik

Mezi nadšenci sportovní cyklistiky je obávanou legendou a od roku 1967 i poutním místem. Do programu Tour de France sice není zařazován tak často jako například výšlap na L'Alpe-d'Huez, přesto budí velký respekt a mnohými závodníky je považován za nejnáročnější kopec Tour de France. Řeč je o vrcholu Mont Ventoux na jihovýchodě Provensálských Alp.

Vůbec poprvé sem „Stará dáma Francie“ zavítala 22. července 1951. Tento téměř 22kilometrový kopec s průměrným sklonem 7,43 %, kus skály, kde není nic, jen kamení, představuje pro závodníky především úmorné vedro, nesnesitelný vítr a šílené stoupání.

Památník na počest Toma SimpsonaPamátník na počest Toma Simpsona

„Je to velký horský klín uprostřed ničeho, sluncem odbarvený do běla. Tam nahoře je jiný svět. Svět mezi holými skalami a oslňujícím sluncem, kde skály odrážejí vedro a zvedající se prach přiléhá k vašim pažím, nohám i obličeji…“ Takto Mont Ventoux popsal anglický závodník Tom Simpson, aniž by tušil, že právě jeho smrt z tohoto místa o několik let později učiní cyklistické memento.

Poutní místo z vrcholu ale učinil tragický 13. červenec 1967. Tehdy byla 45stupňová vedra a antidopingové kontroly nikoho nestrašily. Anglický závodník Tom Simpson chtěl vyhrát za každou cenu. A to se mu stalo osudným.

Úmorné horko, dehydratace organismu, účinky amfetaminu i alkoholu vykonaly své. Simpson do posledních sil bojoval, závod nevzdal ani ve chvíli, kdy ho krátká mdloba srazila z kola. Znovu nasedl a jel. Až těsně před cílem, v silných křečích, ho pořadatelé i s kolem vyvezli ze silnice. Pro Angličana ale bylo pozdě. Nepomohl ani okamžitý převoz vrtulníkem do nemocnice. Zastavilo se mu srdce. Tragédii dodnes připomíná pomníček u cesty.

Čtení: Zájezdy do Francie – srovnání a doporučení

2012 – Největší dopingová aféra Tour de France

Aféra okolo Lance Armstronga je jednoznačně nejznámější dopingovou aférou nejen v historii Tour de France, ale světového sportu vůbec. Na začátku byl neuvěřitelně povzbuzující a inspirující příběh sportovce, který se stal cyklistickou legendou. Sedmkrát na Tour de France triumfoval!

Přezdívalo se mu „král Tour de France“, mnozí ho považovali za největšího cyklistu světa. Miliony fanoušků, obdivovatelů, sponzoři na něj stáli frontu, jeho jméno znali i ti, kteří se o cyklistiku nezajímali… Po vítězném boji s rakovinou se stal jedním z největších sportovních hrdinů.

Dopingová aféra zamávala cyklistickým sportemDopingová aféra zamávala cyklistickým sportem

A pak přišel pád. Lépe řečeno obvinění Americké antidopingové agentury z toho, že v letech 1999–2005 si dopomohl k triumfu na Tour de France dopingem, konkrétně měl americký cyklista užívat EPO, testosteron, růstový hormon, steroidy i krevní transfuze.

Sedminásobný vítěz Tour de France se musel v roce 2012 vzdát svých titulů, dostal doživotní zákaz startu v cyklistických závodech a z tolik obdivované legendy se stal psanec. Lance Armstrong proti obvinění nebojoval, ale svou vinu zpočátku popíral. Nakonec se však sám přiznal v přímém televizním přenosu.

Čtení na podobné témaTour de France: finále v Paříži aneb Emotivní závěr, fakta i začátky slavného cyklozávoduPřečíst

Jitka Bajtková

Jitka BajtkováExpert Radynacestu.cz

Krása se musí prožít… ale za rohem nečeká.

Francie

Sladká Francie, říkají...

Vyberte si jeden z našich 38 zájezdů do Francie

Zájezdy do Francie

Nejbližší volný zájezd již 11. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/historie-tour-de-france/Doporučujeme z Francie

Nejnovější z FrancieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024