Grand Palais a Petit Palais: klenoty světové výstavy z roku 1900

Karolína Petrová Karolína Petrová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 8. 2. 2017 • Přečteno 5797x

Na místě dnešního Velkého paláce stál od roku 1885 tzv. Palais de l'Industrie (Průmyslový palác).

Vyberte si z našich 42 zájezdů do PařížeZobrazit zájezdy

Světové výstavy jako fenomén moderní doby zahájila v roce 1851 první světová výstava v Londýně, přičemž ve středověku tento účel plnily trhy a tržnice. Největší rozkvět však tyto události zažily v 19. století, v období průmyslové revoluce.

Za světovými výstavami stál hlavně rozmach vědy a techniky, vznik parního stroje, elektromotoru, spalovacího motoru a obrovský pokrok v radiokomunikacích. Dnes na světové výstavy navazují události, které jsou od roku 2000 oficiálně nazývány Expo. 

Od roku 1928, respektive 1931, zaštiťuje všechny tyto veletrhy organizace BIE (Bureau of International Expositions, Mezinárodní úřad pro výstavy) se sídlem v Paříži, jejímž cílem je koordinace světových výstav a dohled nad jejich kvalitou a frekvencí.

V Paříži v minulosti proběhlo celkem 6 světových výstav, nejdůležitější jsou však tyto dvě: světová výstava v roce 1889 a světová výstava v roce 1900. Výstava v roce 1889, jejímž tématem byla Velká Francouzská revoluce, nám dala především hlavní symbol Paříže – Eiffelovu věž.

Světová výstava v roce 1900 byla co do počtu návštěvníků největší a nejvýznamnější výstavou 19. století a přinesla obrovský rozmach secesní architektury v Paříži. Za účelem výstavy byly vybudovány ty nejkrásnější paláce, které může město nabídnout, např. Gare de Lyon, Gare d’Orsay (dnes Musée d’Orsay), Grand Palais a Petit Palais a nejkrásnější pařížský most Alexandra III.

Pozitivním důsledkem této výstavy bylo i spuštění první linky pařížského metra.

Grand Palais

Velký palácVelký palác

Na místě dnešního Velkého paláce stál od roku 1885 tzv. Palais de l’Industrie (Průmyslový palác). V období Třetí francouzské republiky, probíhaly rozsáhlé investice do rozvoje města a výstavby nových paláců, a to především díky koloniální expanzi země.

Toto období, tzv. Belle Époque, je charakteristické kombinací pro tu dobu netypických stavebních materiálů, jako je železo, ocel, kámen a sklo. Na výstavbě paláce se podílelo přes 40 různých umělců a architektů, díky čemuž je budova poseta neuvěřitelným množstvím rozličných soch, mozaik a ornamentů.

Budova stojí na křížovém půdorysu a krom hlavního vchodu má i další zdobené vchody na koncích křídel, celou budovou se táhnou řady iónských sloupů, které paláci dodávají antický vzhled a dojem monumentálnosti.

Plocha paláce je 72 000 m2, skleněná střecha je největší svého druhu v Evropě a v hlavní lodi bylo použito šest tisíc tun železa (což je více, než bylo spotřebováno na stavbu Eiffelovy věže). Bylo zde spotřebováno 60 tun speciální zelené barvy, kterou je celá konstrukce natřena.

V letech 1993 až 2005 prošla celá budova včetně skleněné střechy velkou a nákladnou rekonstrukcí a v roce 2005 byla slavnostně znovuotevřena za přítomnosti půl milionu návštěvníků.

Palác ročně navštíví kolem dvou miliónů návštěvníků a každou sezonu zde proběhne zhruba čtyřicet velkých událostí. Krom světových výstav a veletrhů, autosalonů, jezdeckých parkurových soutěží, cirkusových show, zimních kluzišť a koncertů jsou jednou z událostí sezóny módní přehlídky.

Každoročně zde představuje své kolekce haute couture francouzský módní dům Chanel v čele s megalomanským géniem Karlem Lagerfeldem. Každá jeho show je jedinečná a má zcela jiné téma: jednou se Grand Palais promění v obchod s potravinami, jindy v příletovou halu, obří kolotoč nebo v zámeckou zahradu.

Petit Palais

Malý palácMalý palác

V rámci světové výstavy v roce 1900 chtěli Pařížané mít reprezentativní prostory, které by během výstavy vystavovaly pařížské a francouzské umění. Hned vedle Velkého paláce pro vznikl tzv. Malý palác.

Byl vystavěn na půlkruhovém půdorysu, s malou zahradou s jezírky ve svém středu. Palác je ideálním místem k odpočinku a lákadlem zejména pro milovníky výtvarného a grafického umění. Galerie se nacházejí v prvním patře budovy.

I když v porovnání s Velkým Palácem není Malý Palác tak impozantní nebo pro někoho zajímavý, architektonicky je velmi podobný. Nachází se zde množství vitráží a mozaik, v interiérech jsou neuvěřitelně vysoké stropy zdobené freskami a malbami. Nachází se zde také množství soch a dekorací a po celém obvodu budovy se tyčí iónské sloupy.

Tyto paláce možná nejsou tak lákavé jako Eiffelova věž, Louvre nebo Montmartre se svou bělostnou bazilikou, ale rozhodně stojí za návštěvu. Nám se tady hodně líbí, v areálu Malého Paláce rádi relaxujeme a naším snem je se jednou zúčastnit některé z velkolepých modních show ve Velkém Paláci. Co vy?

Karolína Petrová

Karolína PetrováSpecialista Radynacestu.cz

Tyto zájezdy pro Vás připravuji

Další zájezdy

Francie (Paříž)

Vezměte si Paříž do dlaně

Vyberte si jeden z našich 42 zájezdů do Paříže

Zájezdy do Paříže

Nejbližší volný zájezd odlétá již 9. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/grand-palais-a-petit-palais/Doporučujeme z Francie

Nejnovější z FrancieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024