10 zajímavostí o Eiffelově věži: co jste o ocelové dámě možná ještě neslyšeli

Barbora Klement Hůlková Barbora Klement Hůlková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 46330x

Eiffelova věž za svou historii stačila nastřádat mnoho zajímavostí, které se jí přímo dotýkaly nebo se jí týkají stále. Tady je desítka z nich.

Vyberte si z našich 28 zájezdů do PařížeZobrazit zájezdy

O Eiffelově věži byly již popsány stohy papíru a leckterá fakta jsou dobře známá i těm, kteří ji doposud nikdy nespatřili. Věděli jste ale například, že Eiffelova věž byla málem zničena za druhé světové války, že za zveřejnění její fotografie můžete dostat pokutu nebo to, že ji málem přemístili do Kanady? V našem článku se dozvíte perličky, které jste o nejslavnějším symbolu Paříže možná dosud netušili!

1. Eiffelova věž mění barvy

Ocelová dáma několikrát změnila barvuOcelová dáma několikrát změnila barvu

Železná dáma neměla vždy stejnou barvu, jakou má dnes. V době svého vzniku byla červená a během své historie vystřídala celkem šest různých barev, včetně okrově žluté. Každých sedm let pak věž dostává nový ochranný nátěr, který ji chrání proti korozi. Bývá na něj použito kolem šedesáti tun barvy a celý proces trvá skupině 25 natěračů průměrně 18 měsíců.

Mimo to září věž barvami také v noci – svítí každý den od soumraku do jedné hodiny ráno v zimě a do dvou hodin ráno v létě. Běžná barva osvětlení je žlutá, nicméně Eiffelovka už zažila také barvy francouzské trikolóry nebo modré osvětlení se žlutými hvězdami, když Francie předsedala Evropské unii.

Od roku 2000 mohou nadšení turisté pozorovat také světelnou show: každou celou hodinu se věž na pět minut rozzáří jiskřením více než dvaceti tisíc žárovek.

2. Mega billboard a světový rekord

Dovedete si představit lepší místo na světě, na které umístit reklamu, než Eiffelovu věž? V celé její historii se to podařilo uskutečnit pouze jedné firmě: Francouzská automobilka Citroen umístila v letech 1925–1934 na Eiffelovu věž vertikální nápis „Citroen“ a použila k tomu bezmála čtvrt milionu žárovek.

Tato reklama tehdy byla coby největší reklama na světě zapsána do Guinessovy knihy rekordů.

Čtení: Zájezdy do Paříže – srovnání a doporučení

3. Nejnavštěvovanější památka Paříže? Omyl.

Nejnavštěvovanější památkou je Notre DameNejnavštěvovanější památkou je Notre Dame

I když vyhlídkové plošiny na Eiffelově věži navštívilo od doby jejího vzniku více než 250 miliónů lidí (a každý rok jich přibyde dalších zhruba 7 miliónů), není Eiffelova věž nejnavštěvovanější památkou Paříže.

Prim drží katedrála Notre Dame, která je kromě turistické atrakce také významným poutním místem pro mnoho věřících. Ročně ji navštíví 14 milionů lidí, tedy dvakrát tolik co Eiffelovku. Za katedrálou Notre Dame pak v žebříčku návštěvnosti stojí bazilika Sacré Coeur (10,5 milionu návštěvníků ročně), dále muzeum Louvre (9 milionů návštěvníků ročně) a až po něm následuje Eiffelova věž.

4. Mata Hari odsouzena za špionáž kvůli Eiffelovce!

Francouzská armáda využívala během první světové války rozhlasový vysílač umístěný na Eiffelově věži, aby zachytila zprávy nepřítele z Berlína. V roce 1917 zde byla zachycena kódovaná zpráva mezi Německem a Španělskem, která obsahovala také informaci o německé špiónce a známé orientální tanečnici jménem Mata Hari.

Díky této zprávě ji mohli Francouzi zatknout, obvinit a odsoudit ze špionáže. Mata Hari byla následně popravena na pařížském zámku Vincennes.

5. Zveřejňujete fotky? Pozor na autorská práva!

Pozor na autorská právaPozor na autorská práva

Málokdo ví, že zveřejňovat fotografie osvícené Eiffelovy věže není dovoleno. Za jejich publikaci hrozí nemalá pokuta, a pokud byste chtěli fotky noční Eiffelovky legálně zveřejnit, je třeba kontaktovat společnost SNTE (Societé Nouvelle d´Exploitation de la Tour Eiffel) a zaplatit copyright.

Toto pravidlo neplatí pro fotky pořízené ve dne.

6. Odvážní dobrodruzi a jejich nápady

Eiffelova věž už přiměla mnoho lidí k vskutku bláznivým kouskům. Lezli na ni horolezci, využívali ji akrobaté i parašutisté, sjížděla se na kole a přitahovala také sebevrahy.

Mezi nejkurióznější pokušitele slavné věže patří jistý pařížský krejčí Franz Reichelt, který se v roce 1912 rozhodl slétnout z věže ve speciálním plášti, který měl nahrazovat křídla. Za velkého zájmu veřejnosti se zřítil dolů a podle pitevní zprávy zemřel na infarkt ještě předtím, než stačil dopadnout na zem…

7. Za Eiffelovou věží nejen do Paříže

Petřín v PrazePetřín v Praze

Ač zpočátku budila negativní reakce, stala se Eiffelova věž nakonec tak oblíbenou, že byly její kopie postaveny v mnoha jiných městech. Nemusíme za nimi ani chodit daleko, stačí si vyšlápnout na pražskou Petřínskou rozhlednu, která je její sedmkrát zmenšenou kopií.

Jedna z nejznámějších replik se nachází v Las Vegas (poloviční oproti originálu), stejně vysokou imitaci věže pak najdete v Tokiu.

Zajímavostí je také to, že Eiffelova věž měla být v šedesátých letech na nějakou dobu přemístěna. Tehdejší francouzský prezident Charles de Gaulle totiž jednal se starostou kanadského Montrealu o tom, že by Eiffelovku Kanadě zapůjčil na světovou výstavu v roce 1967. Tento návrh však naštěstí vetovala společnost provozující Eiffelovu věž.

8. Druhá světová válka ji téměř zničila

Během německé okupace byly kabely umožňující chod výtahů přeřezány a věž byla uzavřena veřejnosti. Nacističtí vojáci dokonce umístili na vrchol věže hákový kříž.

Když se v roce 1944 blížili k Paříži spojenci, sám Adolf Hitler vydal příkaz Eiffelovu věž zbourat. Generál Dietrich von Choltitz, tehdejší německý vojenský guvernér Paříže, však naštěstí rozkaz nesplnil.

9. Jak je vlastně vysoká? V létě roste!

Věděli jste, že v létě roste?Věděli jste, že v létě roste?

Eiffelova věž je včetně antény vysoká 324 metrů – toto číslo se však může lišit až o 18 centimetrů, protože díky rozpínavosti železa se věž za teplého počasí roztahuje a v zimě naopak smršťuje. Nad to se věž vlivem větru vychyluje až o 7 centimetrů.

10. Požádat na Eiffelovce o ruku nebo si ji rovnou vzít?

Eiffelova věž je pro spoustu lidí symbolem romantiky a počet nabídek k sňatku uskutečněných přímo na vyhlídkových plošinách, případně s vyhlídkou na věž, stoupá každým rokem…

Věděli jste ale, že Eiffelova věž je už také vdaná? Lépe řečeno ženatá: vzala si ji jistá Erika, Američanka s fetišistickým vztahem k neživým předmětům. Poprvé se prý zamilovala do luku a tvrdí, že má pravidelně sexuální poměr s kusem plotu.

Obřad se slavnou věží se konal v roce 2008 a Erika při něm slíbila, že bude věž milovat, dokud je smrt nerozdělí. Jako důkaz přijala jméno své vyvolené a říká si Erika La Tour Eiffel, tedy Erika Eiffelova věž.

Barbora Klement Hůlková

Barbora Klement HůlkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 5 zájezdů

Francie (Paříž)

Vezměte si Paříž do dlaně

Vyberte si jeden z našich 28 zájezdů do Paříže

Zájezdy do Paříže

Nejbližší volný zájezd odlétá již 15. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/10-zajimavosti-o-eiffelove-vezi-co-jste-o-ocelove-dame-mozna-jeste-neslyseli/Doporučujeme z Francie

Nejnovější z FrancieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024