Letiště Charles de Gaulle: poznejte největší letiště v Evropě a jeho skrytá zákoutí

Barbora Klement Hůlková Barbora Klement Hůlková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 27049x

Pařížské letiště Charles de Gaulle (CDG) je nejen branou do Paříže, ale také významnou přestupní stanicí pro dálkové lety.

Vyberte si z našich 42 zájezdů do PařížeZobrazit zájezdy

Pařížské letiště Charles de Gaulle (CDG) je nejen branou do Paříže, ale také významnou přestupní stanicí pro dálkové lety. Napadlo vás však někdy, že na takovém letišti je toho také dost k vidění a prozkoumání? Třeba muzeum s uměleckými díly nebo salónek evokující zelený park? Pojďte se s námi podívat, jak se na pařížském letišti vyznat a jaká jsou jeho tajemství!

Letišti pojmenovaném po významném francouzském státníkovi se často říká také Roissy – podle oblasti Roissy-en-France, jíž letiště Charlese de Gaulla zabírá více než polovinu území. CDG je největším letištěm v Paříži a plošně také největším v Evropě s rozlohou 3257 ha.

Z hlediska počtu leteckých spojů je CDG v evropském měřítku také na prvním místě se 25 000 spoji týdně, přičemž se počítají lety s rychlým navazujícím spojem do dvou hodin. V tomto smyslu je letiště CDG před letištěm v německém Frankfurtu a londýnským Heathrow.

Letiště CDG je jedním z nejvýznamnějších evropských dopravních uzlů. Dostanete se na něj nejen tehdy, pokud hodláte strávit romantický víkend v Paříži, ale často i v případě, že z Evropy letíte někam dál. Téměř 60 % cestujících na letišti CDG pouze přestupuje, u spojů domácí letecké společnosti Air France je to něco přes 50 %.

A protože čekání na navazující spoj jsou někdy zdlouhavá, je dobré se na letišti trochu vyznat a vědět, co svým cestujícím nabízí.

Základní rychlokurz orientace: Tři letištní terminály

Letiště Charlese de Gaulla disponuje celkem třemi terminály. Ve většině případů se budete pohybovat na terminálu č. 2 (T2), odkud létají především aerolinky Air France-KLM a jejich partneři z aliance Sky Team. Jedná se o největší terminál se sedmi odbavovacími halami označenými písmeny A–G.

Novinkou posledních let jsou také dvě přilehlé odbavovací satelitní haly, označené písmeny L a M, do kterých se dostanete plně automatizovanými vlaky, které jezdí každé 2–3 minuty. Odbavovací hala M se specializuje na dálkové lety, ročně přepraví téměř 8 milionů cestujících. Není proto divu, že se nedávno do vylepšení této odletové haly investovalo 580 milionů eur.

Na nejmenší terminál č. 3 (T3) se dostanete, pokud letíte nízkonákladovou společností nebo charterovým letem. Stane se vám to třeba v případě, kdy poletíte z Prahy do Paříže společností SmartWings. Terminál č. 1 (T1) z počátku 70. let obsluhuje veškeré mezinárodní lety mimo letů domovské společnosti Air France-KLM a jejích partnerů. Zavítáte na něj například tehdy, pokud letíte aerolinkami Lufthansa, Singapore Airlines, Turkish Airlines a řadou dalších.

Oceňované CDG nezahálí a snaží se pasažérům vyjít vstříc

Kiosky na odbaveníKiosky na odbavení

V loňském roce získalo letiště Charlese de Gaulla ocenění pro světově nejvíce vylepšené letiště. V posledních letech se tu totiž snaží jednak zmodernizovat prostory, ale především se více orientovat na samotné cestující. Zkracují se vzdálenosti, které musíte mezi navazujícími lety ujít, pro snadnější orientaci se vylepšují informační panely, letiště je pokryto bezplatným Wi-Fi připojením apod.

Jednou z horkých novinek je třeba kompletní samo-odbavení. Funguje to zcela jednoduše: Na speciálním automatu si vytisknete jak palubní vstupenku, tak lepící štítek k označení vašeho zavazadla. Poté přistupujete k odbavovacím pásům a sami si zavazadlo zaregistrujete a pošlete rovnou do letadla.

Automat s vámi komunikuje ve dvanácti různých jazycích, což se od pracovníka, který dříve seděl za přepážkou, rozhodně očekávat nedalo. Máte-li přesto s odbavením problémy, je vám zde personál samozřejmě k dispozici. Celý proces je však nastaven tak, aby ho zvládli úplně všichni a přitom to netrvalo více než pět sekund.

Čtení: Zájezdy do Paříže – srovnání a doporučení

Co se třeba na letišti zastavit v muzeu nebo v parku?

Vstup do muzeaVstup do muzea

Jedním z nejnovějších a také nejkrásnějších prostor letiště je odbavovací hala M (Hall M, nazývaná také Satellite S4) mezi terminály 2E a 2G. Zde si budete připadat docela jako v Paříži, prostory z roku 2012 byly totiž inspirovány pařížskými nákupními třídami.

Už jen zastřešení haly upoutá vaši pozornost – bude vám totiž nápadně připomínat dominantu Paříže, Eiffelovu věž. A nebudete se tak úplně mýlit – zastřešení totiž vytvářela stejná společnost, která stojí za stavbou pařížské ocelové dámy, tedy Eiffel Company.

V hale se budete moci projít po „pařížském bulváru“ s obchody nejznámějších francouzských značek. A nezapomeňte, že jste ve městě umění! Na „hlavní tepně“ haly stojí také ojedinělé letištní muzeum - „Espace Musées“ – malá expozice, která zdarma přibližuje pasažérům sbírky významných francouzských muzeí.

Exponáty v muzeuExponáty v muzeu

Expozice se pravidelně obměňuje, k vidění zde byl třeba výběr z díla sochaře Augusta Rodina, kolekce vybraných děl z pařížského Malého paláce či impresionisté z Musée d’Orsay.

Z tepajícího města člověk vždycky rád na chvíli uteče do klidu městské zeleně. Tu v hale M evokuje salonek společnosti Air-France-KLM. Jedná se o vůbec největší salonek této aerolinky na světě s plochou 3500 m2 Pokud máte letenku do třídy Business nebo La Première, máte do salonku přístup zdarma.

Ale nemusíte si zoufat ani v případě, že letíte třídou Economy. Za cenu 35–50 EUR (podle denní doby) si totiž můžete vstup do tohoto salonku připlatit. To se vám vyplatí především během dlouhého čekání mezi vašimi lety nebo v případě zpoždění navazujícího letu.

Vzhledem k cenám na letišti se nejedná o nijak vysokou částku, pokud si uvědomíte, že kromě oázy klidu máte v salonku veškeré občerstvení (včetně alkoholických nápojů) zcela zdarma. Nadto si tu můžete dopřát sprchu nebo se nechat namasírovat či upravit make-up. Kosmetická společnost Clarence zde totiž provozuje své centrum krásy, jehož návštěva je zcela zdarma.

Jak se z letiště dostat do Paříže?

Jestliže se na letišti CDG nezdržujete a míříte rovnou do města nad Seinou, které leží 23 km severovýchodně od letiště, máte několik možností, jak se do Paříže dostat. Nejlevnější a nejrychlejší z nich je využití příměstského vlaku RER B.

Přímo na letišti najdete nástupiště, odkud vlaky do centra odjíždí každých 6–15 minut (v nejexponovanějších denních dobách i ve tříminutových intervalech). Na pařížském nádraží Gare du Nord jste z letiště za 34 minut. Jízdenka vás vyjde na 10 EUR a výhodou je, že s ní můžete přestoupit na metro.

Využít můžete také autobus, tzv. Roissybus, který vás zaveze přímo do centra města k pařížské Opeře. Cesta trvá asi hodinu a jízdenka vás vyjde na 11 EUR. Míříte-li do pařížského Disneylandu využijte rovněž příměstský vlak RER B, s nímž jste v parku za 9 minut, nebo třeba speciální autobus Magical Shuttle, který vás zaveze k jednotlivým hotelům, rozkládajícím se kolem zábavního parku.

K dispozici jsou samozřejmě také taxíky, do centra se dostanete za 30–60 EUR, podle konkrétní vzdálenosti a denní doby. Na letišti jezdí také vysokorychlostní vlaky TGV, a tak můžete rovnou vyrazit poznávat další francouzská města nebo se přesunout třeba do Londýna či Bruselu, do nichž se z letiště nabízí přímé vlakové spojení.

Když se vám na letišti zalíbí tak moc, že už nebudete chtít odejít

Pokud se vám na letišti Charlese de Gaulla zalíbí natolik, že už odtud ani nebudete chtít pryč, můžete se nechat zlákat příběhem jednoho íránského uprchlíka.

Člověk jménem Mehran Karimi Nasseri žil kvůli změně režimu ve své zemi na pařížském letišti dlouhých osmnáct let! Jeho příběhem se později inspiroval Steven Spielberg a natočil film Terminál s Tomem Hanksem v hlavní roli.

Barbora Klement Hůlková

Barbora Klement HůlkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 4 zájezdů

Francie (Paříž)

Vezměte si Paříž do dlaně

Vyberte si jeden z našich 42 zájezdů do Paříže

Zájezdy do Paříže

Nejbližší volný zájezd odlétá již 9. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/letiste-charles-de-gaulle/Doporučujeme z Francie

Nejnovější z FrancieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024