Emily v Paříži: seriál, který vás provede Paříží tak trochu jinak

Jitka Loučková Jitka Loučková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 21. 5. 2023 • Přečteno 3261x

Známá i méně známá místa spojená s populárním seriálem jsou skutečná, a tak se na ně můžete při své návštěvě Paříže vydat i vy. Tady jsou naše tipy.

Vyberte si z našich 42 zájezdů do PařížeZobrazit zájezdy

Víte, že...

Seriál Emily v Paříži ovládl v roce 2020 streamovací platformu Netflix. Nominace na Zlatý glóbus, vítěz E! People´s Choice Awards 2O2O, TV Scoop Awards, Glamour Women of the Year Awards, Gold Derby Awards 2021 atd. V hlavní roli nejlepší komediální herečka Lily Collins alias Emily Cooper.

Kombinace módní show, romantické komedie a cestovatelského průvodce, to je seriál Emily v Paříži. Seriál, který se stal v roce 2020 jedním z nejúspěšnějších na americké streamovací službě Netflix. Fenomén, který má dnes své vášnivé fanoušky i zaryté kritiky.

Jedno se však Emily v Paříži upřít nedá. Pokud milujete Paříž, budete se dívat jen proto, abyste si připomněli, jak krásné je v Paříži žít, jíst a milovat, i kdyby to mělo být jen na jediný den.

Příběh mladé Američanky

Pro ty, kteří nikdy neslyšeli o příběhu mladé ambiciózní Američanky, jež se shodou náhod ocitne v prestižní pařížské marketingové firmě Savoir, nám dovolte rychlé zasvěcení: Emily je od počátku svého pobytu konfrontována s francouzskou kulturou, a to jak v práci, která má jiné tempo, tak se stylem oblékání, vztahy… Celkově to vypadá, jako by vstoupila do úplně jiného světa, kde konečně poznává pravé emoce a realitu života.

Romantická komedie je plná stereotypizace francouzské kultury a klišé, která jsou podle mnohých už přežitkem. Stejně jako to, že většina Francouzů v seriálu mluví perfektně anglicky. Ne, Emily není filmový klub pro náročného diváka. Spisovatel a režisér v jedné osobě Darren Star však také kritikům vzkazuje, že chtěl vytvořit prostě a jednoduše „feel- good“ a navodit romantickou atmosféru a ukázat kouzlo Paříže, a to se mu ve své podstatě podařilo.

Místa, kde se natáčelo

Vlna popularity příběhu přinesla reálné Paříži nové, říkejme jim, „Emily turisty“.  Stejně jako Amélie proslavila Montmartre, jako Dan Brown vyvolal šílenství v kostele Saint-Sulpice, tak dnes Emily „provádí“ po Paříži svým vlastním způsobem.

Kde Emily bydlí? Kudy se dostanu do restaurace Gabriela? Kde nakoupím její extravagantní šaty? A co lavička a park, kde se řeší milostné trable s kamarádkou Mindy? Kde jsou všechna ta místa, která jsou dnes v hledáčku novodobých selfie turistů a jejich instagramových postů?

Zatím neexistuje žádný průvodce, který by vás provedl všemi lokacemi Emily v Paříži, ale jistotou je, že jsou reálné. Režisér Darren Star věděl, že lokace musí být opravdové, že Paříž se nedá vytvořit v žádném ateliéru. Tím je seriál výjimečný.

No a my se teď podíváme na ta nejkrásnější místa, kde se Emily natáčela:

Čtení: Zájezdy do Paříže – srovnání a doporučení

1. Cafe de Flore

Jedno z míst, kde se natáčelo, je i tato známá kavárnaJedno z míst, kde se natáčelo, je i tato známá kavárna

Jedna z nejstarších kaváren v Paříži, kde sedával Jean-Paul Sartre a Simone de Beauvoir. Emily sem často chodí s přáteli nebo zde sama sedává a píše zprávy. V realitě si jen tak lehce nesedla, kavárna je neustále obsazena turisty, protože ji v minulosti obléhala pařížská bohéma, stejně jako další kavárnu opodál Cafe Les Deux Magots.

2. Place de l´Estrapade

Malé náměstíčko, kam se Emily nastěhuje, je malebným místem s kašnou a platany. Reálně jej najdete kousek za Pantheonem, dům na náměstí má číslo 1.

3. Jardin du Luxembourg

Odpočívat můžete i v Lucemburských zahradáchOdpočívat můžete i v Lucemburských zahradách

Lucemburská zahrada je místo, které má Emily „kousek pod okny“, park, kam chodí běhat a potkává svého souseda Gabriela. Reálně sem chodí běhat všichni místní Francouzi a nejen to, o víkendech zde cvičí jógu, hrají tenis a pouští plachetnice v rozsáhlé kašně před palácem. Le Luco, jak se zahradám říká, jsou ty nejkrásnější, jež v Paříži můžete najít. 

4. Place des Vosges

Vogézské náměstí, srdce čtvrti Marais, kam chodí sedávat Emily s Mindy na lavičku. Ve skutečnosti jsou lavičky skoro vždy obsazeny, a ta, na které sedávají herečky, je dosazena jako maketa. Ty opravdové jsou totiž často poznamenané přítomností holubů v parku. Proto si berte s sebou do parků vždy nějakou mapku města, kterou zadarmo najdete v každém metru nebo hotelu, sednete si pak jistě bez obav.

5. Hřbitov Père-Lachaise

Hřbitov Père-LachaiseHřbitov Père-Lachaise

Na hřbitov Père-Lachaise vzal Luc Emily na oběd, přímo na hrob Balzaca. Luc je jednou z nejvtipnějších postav seriálu, který svou roli stereotypního Francouze hraje opravdu dokonale vtipně.

6. L'Atelier des Lumières 

Interaktivní muzeum, kam šla Emily s Gabrielem a Camille, jsou zde reálně umělecká díla, stejně jako v seriálu, projektována na zdi a podlahu. Ateliér najdete kousek od hřbitova Père-Lachaise. Pozor dejte na program, který se několikrát denně mění.

7. Le Bon Marché

Nejstarší obchodní dům Le Bon MarchéNejstarší obchodní dům Le Bon Marché

Historicky nejstarší obchodní dům v Paříži, postavený v roce 1838, stojí na levém břehu Paříže. Zakladatel a otec moderního nakupování Aristide Boucicaut odstartoval něco, co sám těžko mohl dohlédnout. Chrámy konzumu dnes v Paříži přetékají lidmi i penězi. Realitou francouzských ulic à la Emily v Paříži jsou určitě Týdny módy v Paříži. Jinak jsou ale Pařížanky méně okázalé než móda v seriálu. Klasická Pařížanka by v tom, co nosí Emily, z 90 % nevyšla z domu. 

Samozřejmě, že existuje ještě celý seznam míst, kde se natáčela Emily v Paříži, a kam bych vás mohla vzít, ale to si nechám až osobně do Paříže, abyste se měli na co těšit. Mezitím se podívejte na Emily v Paříži a nechte se unášet romantickými zápletkami, módními výstřelky, vtipnými situacemi, a hlavně kouzlem Paříže. Krása a romantika Paříže je zde „ve vedlejší roli“ opět na prvním místě.

Jitka Loučková

Jitka LoučkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Francie (Paříž)

Vezměte si Paříž do dlaně

Vyberte si jeden z našich 42 zájezdů do Paříže

Zájezdy do Paříže

Nejbližší volný zájezd odlétá již 9. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/emily-v-parizi/Doporučujeme z Francie

Nejnovější z FrancieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024