Ital v Paříži: vzhled nového justičního paláce v Paříži má na svědomí italský architekt

Adéla Vavřačová Adéla Vavřačová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 3. 5. 2018 • Přečteno 2797x

Až dostanete náladu opustit centrum Paříže, vydejte se do čtvrti Batignolles, která je součástí 17. městského obvodu. Právě tady totiž vyrostl nový justiční palác.

Vyberte si z našich 28 zájezdů do PařížeZobrazit zájezdy

Víte, že…

Nejvyšší budovou Paříže i nadále zůstává mrakodrap Montparnasse vysoký 210 metrů s 59 patry.

Milujete italský design, který je absolutně nezaměnitelný za jakoukoli jinou tvorbu? Na severozápadě Paříže je nově k vidění unikátní justiční palác, navržený světově proslulým italským architektem Renzem Pianem. Moderní prosklený mrakodrap je se svými 160 metry a 38 podlažími nejen druhou nejvyšší obytnou budovou Paříže, ale podle francouzského tisku i nejvyšší budovou Evropy.  

S ročním zpožděním se tuto elegantní třístupňovou justiční stavbu, jež pojme až 9 000 lidí, podařilo slavnostně otevřít 16. dubna.

Přes čiré sklo paláce, který Piano nazývá „vertikálním městem“, prostupuje světlo téměř bez rozptylu. Prvek světla procházejícího celým palácem také symbolicky vyjadřuje klíčový moment efektivnosti právní ochrany, tj. přístupnost soudů a transparentnost jejich činnosti.

Palác, ukrývající 90 soudních síní, není na rozdíl od staré budovy v centru Paříže obehnán železnými mřížemi. Jelikož ale prosklená místa bez mříží jsou nejcitlivější částí každé stavby, byl i justiční palác opatřen tlustým čirým masivním sklem, které by mělo bez problémů odolat až stokilogramové náloži. Palác byl navíc dosti aktivní při instalaci bezpečnostních kamer.

Ani Palais de Justice, jak se francouzsky nazývá, se však nevyhnul kritickým připomínkám či přímo kritice. Jednou z kritických připomínek je, že je palác špatně dostupný a má nedostatek parkovacích míst. A kritika se snesla i na velké množství bezpečnostní prvků.

Adéla Vavřačová

Adéla VavřačováExpert Radynacestu.cz

Jsem sběratelka požitků, zážitků a všeho jedinečného, o čem se v běžných průvodcích většinou vůbec nepíše.

Francie (Paříž)

Vezměte si Paříž do dlaně

Vyberte si jeden z našich 28 zájezdů do Paříže

Zájezdy do Paříže

Nejbližší volný zájezd odlétá již 15. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/ital-v-parizi-vzhled-noveho-justicniho-palace-v-parizi-ma-na-svedomi-italsky-architekt/Doporučujeme z Francie

Nejnovější z FrancieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024