Zámek ve Versailles hostí kontroverzní výstavu. Je obří vagína Marie Antoinetty urážkou Francie?

Adéla Vavřačová Adéla Vavřačová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 4856x

Výstava britského umělce indického původu Anishe Kapoora v zahradách Versailles a v Míčovně i tentokrát vyvolává kontroverze...

Vyberte si z našich 50 zájezdů do PařížeZobrazit zájezdy

Výstava britského umělce indického původu Anishe Kapoora ve Versailles vyvolává vášnivé polemiky. Patří rezavý trychtýř, který evidentně znázorňuje ženské intimní partie, do zahrad a Míčovny slavného zámku, nebo ne? Zatímco jedni jsou výstavou nadšeni, druzí dílo považují za urážku Marie Antoinetty, potažmo celé Francie. 

Francouzi se často ptají, zdali Kapoor skutečně řekl francouzskému nedělníku Le Journal du Dimanche, že sedmdesát metrů vysoká rezavá skulptura ve tvaru trychtýře, která byla nainstalována na nejslavnější zahradě světa a která má zjevně sexuální konotaci, je „vaginou královny přicházející k moci“ a nepřímo tak odkázal k samotné Marii Antoinettě - poslední obyvatelce zámku. 

Kontroverzní instalaci Dirty Corner (Necudný koutek), kterou tvoří obří balvany a dlouhá organicky tvarovaná socha, mnozí (včetně starosty Versailles) považují za urážku Marie Antoinetty. V tomto týdnu tuto instalaci dokonce posprejovali vandalové, což je podle Kapoora jen další projev nesnášenlivosti k umění, která se objevuje ve Francii. 

Výstava je jako dělaná pro fotografické nadšence. Je velkou výzvou náležitě zvěčnit všechny ty kolosální objekty jako Descension, vodní vír o průměru několika metrů, obří dělo Shooting into the Corner v prostorách Míčovny (v čtvrti Saint-Louis ve Versailles v těsné blízkosti zámku), objekt C-Curve tvořený ohromným zrcadlem či černo-červený box pojmenovaný Sectional Body preparing for Monadic Singularity.

Vstup na výstavu je bezplatný. Zahrady zámku ve Versailles jsou veřejnosti přístupné zpravidla denně (8:00–21:30). 

Adéla Vavřačová

Adéla VavřačováExpert Radynacestu.cz

Jsem sběratelka požitků, zážitků a všeho jedinečného, o čem se v běžných průvodcích většinou vůbec nepíše.

Francie (Paříž)

Vezměte si Paříž do dlaně

Vyberte si jeden z našich 50 zájezdů do Paříže

Zájezdy do Paříže

Nejbližší volný zájezd odlétá již 14. březnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/kontroverzni-vystava-slavneho-britskeho-umelce-ve-versailles/Doporučujeme z Francie

Nejnovější z FrancieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024