Myslíte si, že už vás v Tokiu nemůže nic překvapit? Omyl. V plánu je výstavba nejvyšší dřevostavby na světě

Adéla Vavřačová Adéla Vavřačová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 28. 6. 2018 • Přečteno 1903x

Zemětřesení jsou v Japonsku tak častá, že už se stala součástí života a nikdo je nebere moc vážně. To ale neplatí o konstruktérech mrakodrapů, stavebních firmách a architektech…

Vyberte si z našich zájezdů do TokiaZobrazit zájezdy

Víte, že…

Nejkratší strom na světě se jmenuje trpasličí vrba. Tento pidimužík mezi stromy roste v tundře a nepřesahuje výšku 10 cm.

Tušili jsme, že i letos přijde Tokio s něčím velkým, ale tohle je ještě mnohem větší. V samotném centru japonské metropole bude postaven unikátní dřevěný mrakodrap o výšce 350 metrů, jenž si okamžitě připsal titul „nejvyšší dřevostavba světa“. A jelikož je dřevo přírodní, tedy dorůstající materiál, šetrný k životnímu prostředí, bude taková i celá stavba. Všech 70 pater se tak dočká vlastní zelené oázy v podobě kvetoucích balkonů.   

Projektům, které dbají o kvalitu životního prostředí a bezpečnost obyvatelstva, zkrátka nelze nevěnovat pozornost. Náklady na výstavbu šetrného mrakodrapu jsou totiž dvakrát vyšší, než by tomu bylo v případě tradičního mrakodrapu ze železa a betonu.

Dle prozatímních odhadů by se tak výdaje na výstavbu tohoto dřevěného velikána měly vyšplhat až na částku 600 miliard japonských jenů (cca 114 miliard korun).

Jako hlavní konstrukční materiál stavby poslouží dřevo, z něhož vzejde 90 procent celé stavby. Toto množství odpovídá zhruba 185 tisícům kubických metrů dřeva. Zbylá část stavby pak připadne železu. Stavební konstrukce a stavební prvky budou navrženy a provedeny tak, aby mrakodrap odolal i těm nejhorším katastrofám zapříčiněným otřesy půdy.

Pod dřevěným kabátem najdou místo nejen obchody, kanceláře a byty, ale i stylový hotel. Firma Sumitomo Forestry, která je realizátorem stavby, přisoudila plánovanému mrakodrapu pracovní název W350. S jeho slavnostním otevřením počítá v roce 2041, kdy oslaví neuvěřitelné 350. výročí svého založení.

Adéla Vavřačová

Adéla VavřačováExpert Radynacestu.cz

Jsem sběratelka požitků, zážitků a všeho jedinečného, o čem se v běžných průvodcích většinou vůbec nepíše.

Japonsko (Tokio)

Tržiště asijských NEJ

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Tokia

Zájezdy do Tokia

Nejbližší volný zájezd odlétá již 18. říjnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/myslite-si-ze-uz-vas-v-tokiu-nemuze-nic-prekvapit-omyl.-v-planu-je-vystavba-nejvyssi-drevostavby-na-svete/Doporučujeme z Japonska

Nejnovější z JaponskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024