Extrémně „nosatý“ vlak Šinkansen ALFA-X dosáhne na kolejích rychlosti až 400 km/h

Adéla Vavřačová Adéla Vavřačová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 19. 7. 2019 • Přečteno 5357x

Znáte nějaké dítě, které by nemilovalo cestování vlakem? Už jen jízda motoráčkem romantickou krajinou stojí za to. A co teprve až se s vámi jednou svezou nejrychlejším vlakem.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do JaponskaZobrazit zájezdy

Tip pro vás…

Řada cestujících očekává od jízdy vlakem kromě rychlé a spolehlivé přepravy a pohodlí také jistou dávku luxusu a přepychu. Ve vlacích tohoto typu je samozřejmostí znamenitá obsluha, honosné interiéry s jedinečnou výzdobou i působivé výhledy do krajiny. Mezi nejluxusnější vlaky patří mimo jiné i Venice Simplon Orient Express (VSOE) jezdící už od roku 1982 na trase LondýnPařížMilánBenátky.    

V létě se nemusíte jen povalovat u vody a pomrkávat na slunce. Vezměte děti a všední prázdninový den proměňte v nezapomenutelný výlet vlakem. A až si budete vyprávět o vlacích a rychlících, rozhodně jim nezapomeňte povědět také o nejnovějším a nejrychlejším vlaku, jejž aktuálně testují Japonci. A abyste si informace o Šinkansenu ALFA-X nemuseli složitě dohledávat, všechno podstatné vám teď prozradíme.  

Půjde-li vše podle plánu, v běžném provozu by se cestující s tímto futuristickým dopravním prostředkem, jehož neuvěřitelně dlouhá příď dosáhne délky 22 metrů (tedy nejvíc v historii), mohli setkat okolo roku 2030.

Souprava má dokonce ambice stát se nejrychlejším vlakem, jenž se kdy po kolejích proháněl. Od příštího roku však musí podstoupit tříleté testování na trati mezi městy Aomori (největším městem v regionu Tóhoku) a Sendai (hlavním městem japonské prefektury Aomori v nejsevernější části ostrova Honšú), po níž bude výhradně v nočním provozu projíždět dvakrát týdně.    

Za společným návrhem tohoto unikátního vlaku stojí společnosti Kawasaki Heavy Industries a Hitachi. Delší přední část byla koncipována tak, aby pozitivně ovlivňovala aerodynamiku vlaku a snižovala odpor vzduchu. Novinkou bude i způsob brždění. Zpomalovat se totiž tento kolos nebude jen konvenční brzdou, nýbrž i vysunovacími spojlery na střeše, podobně jako je tomu v případě letadlových křídel.   

Hlavním cílem Japonců je za každou cenu trumfnout Čínu, konkrétně rychlost vlaku CRH 380A, který se na trase Šanghaj–Nanking aktuálně pohybuje rychlostí až 380 km/h.

Adéla Vavřačová

Adéla VavřačováExpert Radynacestu.cz

Jsem sběratelka požitků, zážitků a všeho jedinečného, o čem se v běžných průvodcích většinou vůbec nepíše.

Japonsko

Japonsko… Víc než zážitek!

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Japonska

Zájezdy do Japonska

Nejbližší volný zájezd odlétá již 18. říjnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/extremne-nosaty-vlak-sinkansen-alfa-x-dosahne-na-kolejich-rychlosti-az-400-km-h/Doporučujeme z Japonska

Nejnovější z JaponskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024