Umělecké dílo raz dva? Inspirujte se na výstavě v Tokiu, jak tvořivě využít obaly z jídelních hůlek

Adéla Vavřačová Adéla Vavřačová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 1. 2. 2018 • Přečteno 2312x

Pojměte nudnou obědovou pauzu kreativně a originálně a zkuste si z obalu z jídelních hůlek poskládat zvíře, květ nebo třeba postavu.

Vyberte si z našich zájezdů do TokiaZobrazit zájezdy

Víte, že…

V japonské kultuře se spropitné zásadně nedává. Origami z obalů od hůlek tak slouží rovněž jako způsob, jak číšníkovi poděkovat za příjemné chvíle strávené v restauraci.   

Buďme hraví a tvořiví. To je jasný vzkaz, který nám posílá Yuki Tatsumi, vášnivý sběratel origami poskládaného z obalů z jídelních hůlek. K dnešnímu dni se mu podařilo shromáždit na 15 000 papírových skládaček, přičemž 8 000 z nich je až do 18. února k vidění v kavárně/čajovně Hagiso v Tokiu. Také vás láká vyrobit si své vlastní origami? Odstrčte příbor stranou, naučte se zacházet s hůlkami – a to by bylo, abyste ty obaly nějak kreativně nevyužili!   

Také svým chuťovým pohárkům dopřáváte ty nejvybranější speciality japonské kuchyně? Suši, tempuru, sukijaki nebo třeba grilované maso jakiniku? A napadlo vás někdy, kde končí všechny ty prázdné obaly z hůlek na jídlo? Yuki Tatsumi to ví docela přesně.

Zhruba před šesti lety, kdy si přivydělával jako číšník, si poprvé všiml, že hosté jsou mezi jednotlivými jídly často úplně ponoření do skládání obalů z hůlek. Když pak sklízel ze stolů špinavé nádobí, nacházel mezi prázdnými miskami také nápadité origami skládačky nejrůznějších tvarů a obtížností. A sbírka byla na světě. 

Každý další den v práci tak pro něj představoval skvělou příležitost, jak sbírku obohatit o zbrusu nové výtvory. Ty stovky a stovky úhledně poskládaných miniatur z celého Japonska, které doteď sesbíral, nyní hrdě prezentuje na výstavě v kavárně/čajovně Hagiso ve speciální městské čtvrti Taitō.

Máte-li náhodou cestu do Tokia, přijďte se sami přesvědčit, kolik možností pro představivost skýtá zdánlivě obyčejný obal tradičního jídelního nástroje východní Asie. Nechybí zde jednoduché mašličky, zářivá žlutá srdce, malé bílé lucerničky, pestrobarevné žáby, ryby, lidské postavy aj. Fantazie a vášeň Japonců pro origami zkrátka nezná mezí.

Kde?

3 Chome-10-25 Yanaka, Taitō, Tokio       

Kdy?

Výstava probíhá až do 18. února. Otevřeno je vždy od pondělí do neděle (8–10.30 h; 12–21 h).  

Adéla Vavřačová

Adéla VavřačováExpert Radynacestu.cz

Jsem sběratelka požitků, zážitků a všeho jedinečného, o čem se v běžných průvodcích většinou vůbec nepíše.

Japonsko (Tokio)

Tržiště asijských NEJ

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Tokia

Zájezdy do Tokia

Nejbližší volný zájezd odlétá již 14. listopaduURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/umelecke-dilo-raz-dva-inspirujte-se-na-vystave-v-tokiu-jak-tvorive-vyuzit-obaly-z-jidelnich-hulek/Doporučujeme z Japonska

Nejnovější z JaponskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024