Není Chianti jako Chianti: nápoj bohů z toskánských vinic a příběh černého kohouta z etikety

Jana Zemanová Jana Zemanová, Průvodce Radynacestu.cz Vydáno 5. 4. 2023 • Přečteno 2571x

Slyšeli jste už o víně, jehož etiketu zdobí vyobrazení černého kohouta? Rudé víno z oblasti Chianti je chloubou Toskánska.

Vyberte si z našich 13 zájezdů do ToskánskaZobrazit zájezdy

Kdo má rád nápoj bohů, určitě bude znát italské červené víno Chianti. Nakonec koupit se dá i u nás nejen ve vinotékách, ale často v obchodních řetězcích, a navíc „v akci“. A v tom to právě je, ono totiž není Chianti jako Chianti. To správné má obsahovat minimálně 70 % odrůdy  Pokud tomu tak není, často jde o vína z oblasti Chianti v Toskánsku, která byla vyrobena z méně kvalitní révy, protože vinaři využívají neznalosti zákazníků. Nenechte se nachytat a přečtěte si o Chianti víc! 

Neomylným vodítkem bývá cena, zkrátka za šedesát korun nečekejte žádný velký zážitek. V Itálii se kromě ceny ale můžete řídit také nápisy na etiketě. Vína kolem čtyř euro si přivezte k nedělnímu obědu, víno s etiketou Chianti classico DOCG vyberte jako dárek pro znalce, který ho přivítá s otevřenou náručí. Tam už se cena pohybuje v závislosti na ročníku od osmi euro výš.

Nejkvalitnější bývá Chianti classico DOCG Riserva, které musí zrát tři roky v dubových sudech. U takového vína cena začíná na 15 eurech.

Zlatý trojúhelník

Historické městečko CastellinaHistorické městečko Castellina

Chianti je jedním z nejznámějších italských vín, a tak si ho můžete přivézt odkudkoliv. Ochutnat ho můžete po celé Itálii. Ale byla by škoda nevypravit se za ním tam, odkud pochází, do Toskánska. Tento italský kraj vás okouzlí krajinou, půvabnými městečky na kopcích i rozmanitou architekturou. Ze Sieny to není daleko do srdce kraje Chianti, takzvaného zlatého trojúhelníku, mezi historickými městy Castellina, Radda a Gaiole.

Cestou budete obdivovat zvlněnou krajinu porostlou vinicemi a háji olivovníků, můžete také zvolit dobrodružnější variantu a pustit se po úzkých silničkách vedoucích listnatými lesy. Není vzácností natrefit cestou na lišku nebo divokého kance. Jen aby cestu zvládlo také vaše auto, off-road je ideální.

Středověký Manhattan

Kouzelné městečko San GimignanoKouzelné městečko San Gimignano

Pokud dáváte přednost poklidnější variantě, vydejte se ze Sieny do kouzelného San Gimignana, které bývá nazýváno „středověký Manhattan“. Vysoké budovy tam totiž obyvatelé stavěli dávno předtím, než Kolumbus objevil Ameriku.

Obytné věže poskytovaly svým obyvatelům ochranu, ale byly i jakýmsi symbolem moci. Všimněte si otvorů ve zdech, zůstaly po dřevěných konstrukcích, na nichž se sušily látky barvené šafránem. Na obchodování s tímto vzácným kořením město velice zbohatlo a ve 13. století patřilo k nejvýznamnějším v Toskánsku.

Jak rychlý byl vzestup ke slávě, tak rychlý byl i pád, když se obchodní cesty přesunuly jinam a San Gimignano se dostalo pod vládu Florentské republiky. Dnes jsou jeho středověké uličky zaplněny turisty, obdivujícími staré gotické věže, kterých tu zbylo třináct. Proto je lepší vypravit se sem brzy ráno, když se město teprve probouzí, a užít si nerušeného výhledu do kraje Val di Chiana.

Čtení: Zájezdy do Itálie – srovnání a doporučení

Něco dobrého na zub?

Toskánský salám Finocchiona s fenyklemToskánský salám Finocchiona s fenyklem

Tak jako tak se obchůdky brzy otevřou a leckde budete moci ochutnat místní dobroty. Nic pro vegetariány, protože tady sází na vynikající salámy z kančího masa, toskánský salám Finocchiona s fenyklem a na lanýže. Doporučuji zastavit se asi 100 metrů za branou Porta san Giovanni na hlavní ulici v bývalém kostelíku sv. Petra, který dnes slouží jako sídlo rodinné firmy Tollena.

Kromě výše uvedených dobrůtek mají velký výběr ručně dělaných těstovin, marmelád a medů v bio kvalitě, olivový olej vlastní výroby a jako tajný typ bych doporučila balzamikový krém v mnoha  variantách – třeba s fíky nebo s jahodami. Ideální na ochucení ovocných salátů, zmrzlinových pohárů, ale i pikantních sýrů pecorino, které tu mají také. A od všeho můžete ochutnat. Chianti samozřejmě nechybí.

Hladový kohout z etikety

Znáte příběh kohouta z etikety Chianti?Znáte příběh kohouta z etikety Chianti?

Proč je na etiketě Chianti obrázek černého kohouta? Jde o půvabný příběh z dávného středověku, kdy se Florencie a Siena neustále dohadovaly o to, komu bude patřit úrodná půda této části Toskánska. Oba městské státy už byly unaveny krvavými boji, rozhodly se proto vyslat proti sobě dva rytíře na koních a tam, kde se setkají, budou stanoveny hranice.

Stopky tehdy neměli, lidé vstávali za kuropění, tedy „když kohout zakokrhal“. Ten také hraje hlavní roli v našem příběhu, zafungoval jako dobový budík. Sieňané zvolili bílého kohouta a hned ho začali dobře krmit, aby měl dost sil a jeho zakokrhání bylo dobře slyšet. Naproti tomu Florenťané si vybrali kohouta černého a nedali mu ani zrnko až do smluveného dne.

Tak se stalo, že když hladový černý kohout ještě za tmy zakokrhal, bílý kohout v Sieně s plným žaludkem pokojně vyspával a probral se až v době, kdy florentský jezdec dávno cválal krajinou. Se svým protějškem se setkal pouhých 13 kilometrů před Sienou… Kraj Chianti proto přešel pod moc Florentské republiky a černý kohout od té doby zdobí etikety nejznámějšího toskánského vína. Cin cin, na vaše zdraví!

Jana Zemanová

Jana ZemanováPrůvodce Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 9 zájezdů

Itálie (Toskánsko)

Jak chutná ráj Itálie

Vyberte si jeden z našich 13 zájezdů do Toskánska

Zájezdy do Toskánska

Nejbližší volný zájezd odlétá již 4. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/neni-chianti-jako-chianti-napoj-bohu-z-toskanskych-vinic-a-pribeh-cerneho-kohouta-z-etikety/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024