Sorgeto: sestupte do termálního ráje – kdykoliv a zdarma

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 18. 7. 2021 • Přečteno 13614x

Představte si kamenná jezírka s léčivou termální vodou přímo v moři, přístupná zdarma a kdykoliv se vám zamane… Sen? Ani náhodou. Realita.

Vyberte si z našich zájezdů na IschiiZobrazit zájezdy

Víte, že…

Jako důkaz teploty se k prameni dávají vajíčka nebo brambory? Krásně se uvaří. 

Ischia, to je termální ráj na zemi – a ve vodě. Na „ostrově věčného mládí“ vyvěrá řada termálních pramenů nejrůznějšího složení a účinků. Jeden je mezi nimi skutečně unikátní nejen svými léčivými schopnostmi, ale i tím, že vyvěrá do moře takřka u pláže a všem zájemcům tak nabízí jedinečnou možnost koupání v moři a zároveň v termálním jezírku. Celoročně a zdarma. Vítejte v zátoce Sorgeto!

Na Ischii ze země vyvěrají desítky pramenů, napájející lázeňské i hotelové bazény. Fumaroly neboli horké termální páry, bohaté na minerály z vulkanického podloží ostrova, také nejsou ničím neobvyklým. Spatříte je třeba na úpatí sopky Monte Epomeo anebo přímo na dlouhé písečné pláži Maronti. Pramen vyvěrající do moře v těsné blízkosti pláže hledejte pod výběžkem Punta Chiarito v obci Panza

Třpytivé moře, termály a skály 

Zátoka Sorgeto s termálními pramenyZátoka Sorgeto s termálními prameny

Najít ho je snadné. Každý ho zná a každý vás k němu rád nasměruje. Chce to ovšem dobrou kondičku. Do malého termálního ráje se sestupuje po více než 250 schodech. Stejné schody, vystavené slunci, čekají na zdolání i při zpáteční cestě. Stojí to ovšem za to! 

V sevření vysokých kamenných skal, které dolů k pláži žádný hluk nepropustí, si užijete jen šumění mořských vln a švitoření dalších lidí – nováčků i pravidelných věrných návštěvníků. Třpytící se slaná voda jako by tu byla ještě průzračnější než jinde, je-li to na Ischii vůbec možné. Zátoka je chráněna před větrem, sluneční paprsky do ní dopadají skoro po celý den, a hlavně – silný termální pramen s teplotou asi 96 °C mořskou vodu příjemně otepluje – a léčí. 

Teplo působí blahodárně a koncentrace léčivé vody je žádoucí. A tak tu lidé vyvořili přímo v moři jakési kamenné bazénky, ve kterých se teplá voda zadržuje. Stačí si v nich sednout na dno anebo na kámen a nechat ji na sebe působit. 

Užíveje si, ale dbejte na bezpečnost 

Lázně v mořiLázně v moři

Koupání v horké termální vodě působí blahodárně na lidský organismus i na psychiku. Že by právě to byl recept na pověstnou přívětivost a dlouhověkost ostrovanů? 

Než hodíte všechny starosti za hlavu, myslete na svou bezpečnost. Pramen dosahuje teploty skoro 100 °C, a tak se od něj držte v dostatečné vzdálenosti. Kameny v přírodních jezírkách i na pláži kloužou a mohou (příjemně) píchat. Myslete na to při volbě vhodné obuvi.

Pobyt v termální vodě se doporučuje dávkovat – netrávit v ní v kuse více než 20 minut (dle zdravotního stavu) a koupel raději vícekrát s přestávkami opakovat. 

A když už jste v těch lázních, vyzkoušejte i místní termální bahno. Obvykle vám s jeho nabíráním pomohou místní podnikavci. Můžete si ho rovněž zakoupit v kelímkách na pozdější použití. V malé zátoce Sorgeto (Baia di Sorgeto) se stejnojmenným pramenem se nachází i jeden bar – restaurace. 

Čtení: Zájezdy do Itálie – srovnání a doporučení

Chuť na koupel při zimním úplňku? Jistě! 

Panza nad zátokou SorgetoPanza nad zátokou Sorgeto

Ta pravá romantika přichází, když většina návštěvníků zátoku opustí. Místo je bez omezení nonstop přístupné. Co byste řekli třeba na koupání při východu nebo západu slunce? A co takové koupání za svitu měsíce? 

Oblíbené je koupání v Sorgetu také v zimních měsících, tradičně na Vánoce anebo na Silvestra. Zima je na Ischii mírná a spíše sychravá, i tak se ale dokáže pěkně dostat pod kůži. Termální voda vás prohřeje. Jen si nezapomeňte vzít dostatečně velký ručník, do kterého se po výstupu z vody rychle zachumláte. 

K Sorgetu se dá dostat nejen po klikatých schodech, ale v letních měsících také pomocí lodního taxíku. Lodě vyrážejí z nedalekého Sant'Angela. Kdo se po ostrově pohybuje autobusem, jak je na Ischii obvyklé, vystoupí v Panze. Od začátku schodiště ho bude dělit cesta dlouhá přibližně jeden kilometr. Auta mohou zajet blíž. 

A kde pokračovat? 

Termální park Poseidonovy zahradyTermální park Poseidonovy zahrady

Protože celý ostrov Ischia v Neapolském zálivu je jedním velkým termálním a věčně zeleným pokladem, přijměte pár tipů na některé z dalších termálních pramenů, které vám udělají dobře

Jedním z nejoblíbenějších termálních parků jsou Poseidonovy zahrady na konci půlkilometrové pláže Citara. Více než dvacet bazénů doplňují sauny, masážní křesla, Kneippovy lázně, soukromá pláž, a hlavně krásné příjemné prostředí. Nadchnou vás termální parky Negombo v podmanivé zátoce San Montaro, Castiglione v Casamicciole, Tropical, Aphrodite… Své kouzlo mají i starobylé lázně Cavascura, kde se rázem ocitnete zpět v čase v dobách, kdy si blahodárných účinků ostrovních pramenů užívali řečtí osadníci. 

A pak je tu Nitrodi – přírodní park umístěný ve stráni, kde si místo koupelí můžete dopřávat sprchování termální vodou v krásném prostředí. Vaše pokožka bude po takové sprše ještě dlouho hladká a hedvábná. Na duši vás pohladí zdejší aromatické byliny a dobře vám udělají osvěžující zdravé nápoje, připravované z vody z pramene Nitrodi v místním baru.

Poznávejte svět, poznávejte sebe!

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Itálie (Ischia)

Poznejte ráj Středomoří

Vyberte si jeden z našich zájezdů na Ischii

Zájezdy na Ischii

Nejbližší volný zájezd odlétá již 10. říjnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/sorgeto/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024