Neapolské betlémy: Vydejte se (celoročně) za vánoční atmosférou.

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 8. 11. 2021 • Přečteno 4340x

Vánoce bez betlému si v Itálii neumějí představit. Zveme vás do Neapole, kde je jejich tradice nejživější – a to celoročně.

Vyberte si z našich 6 zájezdů do NeapoleZobrazit zájezdy

Víte, že…

Betlémy v neapolské ulici San Gregorio Armeno jsou vystaveny 365 dní v roce? Ulici nesmíte minout.

K období Vánoc patří betlémy. Ten vůbec první údajně vznikl v Itálii. A je to právě Itálie, kde je tradice betlémů dodnes nejživější. Každý betlémový nadšenec chce mít postavičky do betléma z Neapole – neapolské betlémy jsou totiž nejvyhlášenější. Vánocům dodávají kouzlo. Pokud ovšem do Neapole nemáte cestu zrovna před Vánoci, nezoufejte. Místní chloubu je možné si vychutnat celoročně. Navštivte zdejší „ulici betlémů“ a nalaďte se na vánoční notu.
 
Itálie je velmocí betlémů a místní lidé si bez betlému Vánoce snad ani neumějí představit. Teprve když se postaví betlémy, Vánoce mohou přijít. Kdepak stromeček… Kdo jejich kouzlu jednou podlehne, potřebuje si neustále dokupovat (nebo vyrábět) nové a nové postavičky do betléma a vytvářet si doma skutečná vánoční umělecká díla. Za těmi nejhonosnějšími se přitom vyráží do kostelů, na veřejná prostranství, do muzeí a v Neapoli také do ulice San Gregorio Armeno, a to celoročně!

13. století a první živý betlém v Grecciu

Klášter v GrecciuKlášter v Grecciu

Za prvním betlémem vůbec je potřeba se vydat do střední Itálie – do Greccia v současném regionu Lazio, kde nejspíš roku 1223 betlém jako první zkonstruoval svatý František z Assisi. Chtěl totiž před svýma očima znovu vidět chudobu narození Ježíše. V horské jeskyni tak vznikla stáj, kam dovedl býčka a osla, kteří byli přítomni i při Ježíšově narození v Betlémě.

Dodnes je v Grecciu možné setrvat v modlitbě u jeskyně, kde se slavnost odehrála. Vedle kaple postavené na skále se nachází také klášter prvních bratří včetně cely, v níž spával svatý František.

Kromě toho je v Grecciu otevřená výstava betlémů z celého světa. Další se každoročně konají i v hlavním městě Římě poblíž Vatikánu. A jednou velkou výstavní plochou je ulice San Gregorio Armeno v Neapoli, kde má betlémářská tradice tu nejlepší pověst a zdejší betlémy patří k těm nejžádanějším na světě.

Práce slavných sochařů

Ulice betlémů v NeapoliUlice betlémů v Neapoli

Jedna řemeslná dílna vedle druhé, terakotové postavičky Panny Marie, sv. Josefa a Ježíška, pastýřů, tří králů i slavných fotbalistů (Neapol se nezapře), papeže či politiků… Kromě klasických postaviček místní umělci tvoří také další rozličné postavy současné nebo nedávné doby. Vyrobené jsou nejčastěji z terakoty, dřeva, slámy a sena i jiných materiálů. V mnohých betlémech se figurky pohybují, ať už to jsou postavy přinášející dary Ježíšovi nebo pizzař, vkládající oblíbenou italskou pizzu do pece. Vliv místa, kde betlémáři žijí, se nezapře.
 
A bývalo tomu tak vždy – i v období největšího rozkvětu zdejší betlémářské tradice v 18. století. Betlémy tou dobou přestávaly být výsadou kostelů a ve velkém se objevovaly i v bohatých aristokratických sídlech. Bohatí pánové se předháněli, kdo vystaví bohatší betlém. Italský sochař Giuseppe Sammartino, autor zdejší slavné sochy Zahaleného Krista, vymyslel a vyrobil oblíbené terakotové postavičky do betléma, a právě jemu je tak připisován počátek zdejší betlémářské školy.
 
Další slavný sochař dané doby Luigi Vanvitelli sice vytváření sošek velkými sochaři považoval za barbarství, nic to však neměnilo na tom, že sochaři pochopili důležitost tradice a vytváření postaviček do betlémů se věnovali ve velkém a rádi. Dnes v Neapoli betlémy vyrábí zruční řemeslníci, kteří si své umění a tradici předávají z generace na generaci.

Čtení: Zájezdy do Itálie – srovnání a doporučení

Kdo patří do betléma?

Rozmanité postavičky v betlémuRozmanité postavičky v betlému

Prohlédněte si místní betlémy včetně detailů, nad kterými často zůstává rozum stát. Obdivujte věrnost tradici i nápaditost. A vlastně se u toho vůbec nenachodíte – dílny neapolských betlémářů s prodejními stánky se soustřeďují do jediné ulice v historickém centru města, pojmenované podle kláštera s kostelem, jehož věž se tyčí nad ulicí. Jde o kostel svatého Řehoře Arménského, jehož počátky sahají až do 8. století, kdy byl vystavěn na základech chrámu sv. Ceres.
 
Jeden z nejkrásnějších betlémů 18. století uchovává neapolská kartouza sv. Martina, vystavěná na kopci nad historickým centrem města. Pastýře přítomné v betlému sbíral všestranně nadaný Michele Cuciniello, který svou sbírku posléze věnoval muzeu umístěnému v kartouze. Tento kultovní betlém je zde k vidění celoročně.
 
A co v žádném betlémě nesmí chybět? Kromě jeskyně s Ježíškem, Pannou Marií, Josefem a zvířaty je to několik symbolických postav, jako například spící pastýř, kmotři Vincenzo a Pascale symbolizující masopust a smrt, mnich symbolizující spojení sakrálního světa se světským, rybář a lovec představující spojení nebeského světa se světem pekelným. Dále je v něm možné najít obchodníky – každý z nich představuje jeden měsíc v roce. Pomalý pohyb mlýnského kola v betlému symbolizuje neustále plynoucí čas a plynulý příchod nového roku.
 
Zpomalte, zadívejte se do betléma a prožijte kouzlo Vánoc. V Neapoli se vám to může podařit 365 dní v roce.

Poznávejte svět, poznávejte sebe!

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Itálie (Neapol)

Vidět Neapol a… Pompeje

Vyberte si jeden z našich 6 zájezdů do Neapole

Zájezdy do Neapole

Nejbližší volný zájezd odlétá již 29. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/neapolske-betlemy/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024