Neapol: Vidět a zemřít... město pod Vesuvem nabízí památky, příběhy i skvělou gastronomii

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 94295x


Neapol (italsky Napoli), je hlavním městem kraje Kampánie, která leží na jihu Itálie, přímo pod činnou sopkou Vesuv.

Vyberte si z našich 8 zájezdů do NeapoleZobrazit zájezdy

Náš tip:

Neradi čtete a chtěli byste se o Neapoli dozvědět více? Vydejte se na toulky Neapolí s NAVIGÁTORkou Lenny Trčkovou prostřednictvím videí a podcastů.

Fascinující Neapol, kterou prý stojí za to „vidět a zemřít“. Město, které má tolik tváří, kolik si jich jen lze představit. A není se čemu divit. Jedná se totiž o město s velmi bohatou historií a záviděníhodnou kulturní tradicí, jehož okouzlující panorama dotváří stále činná sopka Vesuv. Je to město plné protikladů, které stojí za to objevovat.

To, čím je Neapol výjimečná a charakteristická, je zejména životní styl jejích obyvatel. Nedivte se proto, pokud si při návštěvě této metropole budete občas připadat jako v jiném světě. Každá neapolská čtvrť je jiná a každá přitom má co nabídnout.

Procházka Neapolí

V samotném historickém centru města si nenechte ujít procházku po ulicích Via Tribunali a tzv. Spaccanapoli, dříve půlící město na dvě části. Od Neapolského dómu vás povedou kolem vyhlášené ulice Via S. Gregorio Armeno, celoročně plné betlémů, tajemné kaple Sansevero, přes vyhlášená náměstí Piazza S. Domenico Maggiore a Piazza del Gesù Nuovo až do blízkosti nechvalně proslulých Španělských čtvrtí, podél kterých vede oblíbená nákupní ulice Via Toledo, známá spíše jako Via Roma.

Na jejím konci vás jistě uchvátí Náměstí lidu – Piazza del Plebiscito s Královským palácem a významným divadlem Teatro di San Carlo či Galerií Umberta I. v jeho těsné blízkosti.

Pak už záleží jen na vás, jestli se vydáte na prohlídku některého z neapolských hradů, na procházku po pobřežní promenádě anebo se necháte vyvézt lanovkou až na vyhlídku u kartouzy Sv. Martina a Hradu Sv. Eliáše – dominant města. Litovat určitě nebudete, protože právě odsud je nádherný výhled nejen na město, ale i na celý Neapolský záliv.

Navštívit také můžete některé z mnoha místních muzeí, například Národní archeologické muzeum či Muzeum Capodimonte. Pokud se budete chtít trochu zchladit, vyrazte do neapolského podzemí. A až vás prozkoumávání města unaví, odpočiňte si v některém z mnoha místních parků.

Život v Neapoli objevovala také charismatická moderátorka a ambasadorka video-projektu NAVIGÁTOR. Podívejte se na videa, podcasty a zákulisní deníky z cesty do Neapole očima Lenny Trčkové.

Místní gastronomie

Nejsou to jen památky a zákoutí Neapole, která návštěvníky do tohoto města táhnou. Na své si přijdou i milovníci gastronomie. Nelze než potvrdit, že právě v Neapoli ochutnáte tu nejlepší pizzu, jakou jste kdy jedli – vždyť právě tady se zrodila.

I na svou kávu jsou místní právem náležitě pyšní. Zapomenout nelze ani na vynikající neapolské sladkosti, jako jsou například „sfogliatelle“ plněné ricottou, rumové „babà“, koláče „pastiera napoletana“ a mnohé další.

Čtení: Zájezdy do Itálie – srovnání a doporučení

Bezpečnost

Ať už se v Neapoli vydáte kamkoliv, jistě vaší pozornosti neunikne všude visící prádlo a chaotická místní doprava. Způsob, jakým se tu jezdí na skútrech, je obdivuhodný. Buďte proto ostražití a nespoléhejte na to, že pěší zóny patří pouze chodcům. Místní obyvatelé si pravidla rádi přizpůsobují.

Odpadky na ulicích už k Neapoli tak nějak patří, stejně jako nálepka nebezpečného města. Tou se ale nenechte zastrašit, protože jestli je Neapol něčím nebezpečná, pak šarmem, kterým si vás k sobě přitáhne.

Více o atmosféře v Neapoli jsme společně s NAVIGÁTORkou Lenny Trčkovou prozradily v našem podcastu:

Z Neapole to je už jen kousek k malebnému městečku Amalfi – nádhernému přímořskému městečku v jihoitalské Kampánii. Ale o tom už vám více prozradí NAVIGÁTORka Lenny ve svém videu a zákulisním deníku.

Vydejte se do Neapole a pořádně si tuto návštěvu užijte. Toto město vás jistě okouzlí, možná i překvapí a nepochybně si z něj odvezete spoustu nezapomenutelných zážitků. Navíc budete moci říct, že jste navštívili město, pro které by někteří umírali. 

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Itálie (Neapol)

Vidět Neapol a… Pompeje

Vyberte si jeden z našich 8 zájezdů do Neapole

Zájezdy do Neapole

Nejbližší volný zájezd odlétá již 13. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/neapol/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024