5 + 1 skvělý důvod, proč jet s dětmi do italských Dolomit

Hana Suchánková Hana Suchánková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 27. 2. 2022 • Přečteno 4808x

Je vám nejlépe na horách s batohem na zádech a rádi byste, aby si vaše děti zamilovaly turistiku také? Dolomity jsou správná volba.

1 zájezd na téma: Pro rodiče a děti – ItálieZobrazit zájezdy

Plánujete s dětmi dovolenou, jste fanoušky turistiky, ale Česko už máte prošlápnuto a rádi byste postoupili na vyšší level? Máme ho pro vás. A dokonce vystoupáme až do výšky 2 671 metrů nad mořem! Ocitneme se totiž v Dolomitech, které v sobě ukrývají minimálně těchto 5 + 1 důvodů, proč si je zamilujete. 

1. Zpátky do školy o Havlíčka chytřejší

Malebný BrixenMalebný Brixen

Učíte se ve škole o českém novináři, spisovateli, básníkovi a politikovi Karlu Havlíčku Borovském, který je považován za zakladatele české žurnalistiky?

Naskládat do hlavy všechna ta fakta, když se člověk nemá čeho chytit, je spousta práce. Ale když si vybavíte dům, ve kterém při svém vyhnanství v Brixenu pobýval, nebo krásné náměstí, kde se procházel a pozoroval okolní hory, hned vám půjde učení lépe!

Čtení na podobné témaBrixen neboli Bressanone: hostil Karla Havlíčka Borovského i indického slona SolimanaPřečíst

2. Tajemný muž z ledu: Seznamte se s Őtzim

Ötzi v muzeu v Bolzanu Ötzi v muzeu v Bolzanu

Őtzi nás bude doprovázet hned na několika zastaveních. Od jeho objevení už uplynulo více než 30 let, ale tento 5 300 let starý muž vysekaný z ledu pořád plní stránky populárních i odborných časopisů.

Čtení na podobné témaÖtzi: Muž z ledu z doby kamenné – seznamte se!Přečíst

Podíváme se blízko místa, kde jej v létě 1991 objevili rakouští turisté, i do bolzanského muzea, kde mu můžete pohlédnout do tváře. Je neuvěřitelné, co dokáže věda – už víme, co měl naposledy k večeři, jak velkou měl nohu nebo proč má na těle spoustu tetování.

Čtení: Zájezdy do Itálie – srovnání a doporučení

3. Z vrcholků hor do subtropů? Jde to!

Botanická zahrada Giardini TrauttmansdorffBotanická zahrada Giardini Trauttmansdorff

V oblasti Merana je totiž velmi specifické klima, které byste hledali spíš u moře než v horách. Proto se v místní botanické zahradě Giardini Trauttmansdorff daří i teplomilným kaktusům. Ale nebojte, nebude to jen pochod od kytky ke kytce.

V místním muzeu turistiky si ověříte, že i před érou počítačů si děti dovedly krásně hrát – podaří se vám pomocí táhel provést kuličku drahou v Jižních Tyrolích? Nebo vyzkoušejte svůj čich – zvednout nerezový cylindr, přivonět a říct jméno byliny – na tabulích si pak zkontrolujete, jak máte fajnový nosánek.

A pokud máte pořád moc energie, proběhněte visutým mostem spletí bujné vegetace – budete se chvilku cítit jako Tarzan. Takových atrakcích je v zahradě celá řada.

4. Dobrodružství na stezkách Latemaru

Troufnete si vystoupat na Latemar?Troufnete si vystoupat na Latemar?

Pohoří vypínající se až do výšky 2 671 m – to u nás hned tak nezažijete. A zrovna tuto část Dolomit místní proměnili na dětský ráj – Montagna Animata – živá hora. Jak děti inspirovat k turistice? Dám jim po cestě nějakou zábavu! Jsou tu tři procházky, vždy s určitou tematikou.

Dvě trasy, zhruba na hodinu, jsou ve výšce 1 650 m. První je okruh nazvaný Les draků – po cestě najdete řadu důkazů o přítomnosti draků v Dolomitech, druhý je O roztržitém pastýři Martinovi, který pořád někde něco zapomíná – pomůžete mu vše najít? Pomocníkem vám bude knížka, se kterou si i v praxi vyzkoušíte, jak na tom jste s angličtinou nebo němčinou.

Zaručeně nejvíc adrenalinu ale obstará Horská dráha – okruh téměř 1 km dlouhý nádhernou alpskou krajinou. Sami si řídíte rychlost jízdy a můžete se kochat a kochat – buď výhledy, nebo dosaženou rychlostí.

Pokud už máte děti odrostlejší, navrhuji vydat se druhou částí lanovky do výšky 2 200 m a projít si úsek dlouhý asi 3,5 km s celou řadou geologických zajímavostí, které zaujmou i „dospěláky“.

Ještě nohy nebolí? Pak vás čeká samotný vrchol pohoří Latemar ve výšce 2 671 m. Za odměnu si dejte nějakou alpskou dobrotu – třeba polentu s guláškem a čerstvými houbami.

5. Válečným tunelem malebnou krajinou

Tunel z první světové války v LagazuoiTunel z první světové války v Lagazuoi

Válka není žádná legrace, jak i v posledních dnech bohužel můžeme vidět, a ta první světová, v oblasti Dolomit, je z naší dnešní perspektivy k neuvěření. Teď už vnímáme hlavně nádheru okolní přírody, přesto zbytky opevnění stále vyprávějí svoje příběhy – a to je dobře. Na takové věci se zapomínat nemá. Nebudeme se však s Dolomity loučit smutně, spíš dobrodružně.

Po výjezdu lanovkou na horu Lagazuoi se odvážlivci, vybaveni baterkou a dobrými botami, vydají na zpáteční cestu pěšky – tunelem dlouhým více jak kilometr, který tu pomocí dlát, kladiv i střelného prachu vyrazili italští vojáci.

Díky spolku Alpini a mnoha dobrovolníkům není cesta v dnešní době nijak nebezpečná – chce to jen trochu mrštnosti a přidržovat se ocelových lan. Za ten adrenalinový pocit troška ohýbání určitě stojí!

Tak, tady máme pět důvodů, proč vzít děti do Dolomit. A co ten prémiový, šestý? Je to prosté – Dolomity jsou zkrátka - ÚŽASNÉ!!!!

Poznávejte svět, poznávejte sebe!

Hana Suchánková

Hana SuchánkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

To nejlepší z Florencie + SIENA
19. – 23. 9. 2024
To nejlepší z Říma + TIVOLI
24. – 28. 10. 2024

Vyberte si z mých 12 zájezdů

Itálie pro rodiče a děti

Objevte tajuplný Řím

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Itálie

Zájezdy do Itálie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 18. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/5-1-duvod-proc-jet-s-detmi-do-dolomit/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024