Nevíte, co s víkendem? Nechte se pozvat do Krakova na prohlídku světově unikátních betlémů

Adéla Vavřačová Adéla Vavřačová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 5033x

Dejte svým prosincovým výletům větší jiskru a nechte se pozvat do Krakova na prohlídku tradičních krakovských szopek, jak tu říkají malým betlémům

Vyberte si z našich zájezdů do KrakovaZobrazit zájezdy

Dejte svým prosincovým výletům větší jiskru! Oprašte všechny své dětské sny a přání a vyrazte s námi do Krakova. Pokud milujete netradiční betlémy, předvánoční procházky městem a nejlépe rovnou obojí dohromady, neměla by vám návštěva nejkrásnějšího města Polska ujít. Zapomeňte na spěch a pojďte si spolu s námi prohlédnout tradiční krakovské szopki, jak tu říkají malým betlémům.

Krakovské betlémy (tzv. szopki), netradiční svou barevností a prostorovým pojetím, jsou světově unikátní především v tom, že čerpají z architektury starého Krakova. Vycházejí z tradice jesliček, které se na Vánoce staví v kostelech.

V 19. století se jejich tvorbě věnovali především tesaři a zedníci, kteří si tak v podzimně-zimním období přivydělávali na živobytí pro rodinu. V čase volna rovněž pravidelně hrávali vánoční představení. Své originální betlémy tvůrci postupně obohacovali o prvky krakovských památek a z prostých jesliček se tak časem staly fantaskní stavby jako ze snové říše.

Soutěž o nejkrásnější krakovský betlém se v Krakově uskutečnila vůbec poprvé v roce 1937. Načas ji sice přerušila druhá světová válka, ale přesto úspěšně pokračuje dodnes.

Abyste za soutěžními exponáty nemuseli do muzea, rozhodlo se letos město, že na dvě desítky krakovských betlémů vystaví ve výlohách obchodů, restaurací, knihkupectví, kaváren a bank v blízkosti hlavního náměstí, ale i v samostatných vitrínách umístěných na okolních náměstích. Prohlédnout si je můžete do 6. ledna.

A delikátní tečka na závěr už tak báječného výletu do adventního Krakova? Pochutnejte si na tradičních polských jídlech a nechte se unést jejich bohatou chutí.       

Adéla Vavřačová

Adéla VavřačováExpert Radynacestu.cz

Jsem sběratelka požitků, zážitků a všeho jedinečného, o čem se v běžných průvodcích většinou vůbec nepíše.

Polsko (Krakov)

Srdce polské kultury

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Krakova

Zájezdy do Krakova

Nejbližší volný zájezd již 19. říjnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/nevite-co-s-vikendem-nechte-se-pozvat-do-krakova-na-prohlidku-svetove-unikatnich-betlemu/Doporučujeme z Polska

Nejnovější z PolskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024