Zprvu vám vezme dech polská vodka, záhy vás o něj připraví její zbrusu nové muzeum ve Varšavě

Adéla Vavřačová Adéla Vavřačová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 15. 11. 2018 • Přečteno 2715x

Na varšavském předměstí Praga, jež jako jediné za řekou Vislou zůstalo po válce alespoň částečně ušetřeno, se aktuálně zdržují všichni milovníci polské vodky. V revitalizovaném komplexu Centrum Praskie Koneser bylo totiž nedávno otevřeno unikátní muzeum s pěti tematickými výstavami a promítací místností.

Vyberte si z našich 5 zájezdů do PolskaZobrazit zájezdy

Víte, že…

Polskou vodku si zamiloval také katalánský umělec Pablo Picasso, o čemž svědčí i jeho dobře známá slova. Kdysi totiž prohlásil, že tři nejúžasnější věci za posledních padesát let jsou blues, kubismus a polská vodka.

Letošní konec roku je ve znamení objevování nových míst, doma i za hranicemi. Takže až zase budete někdy v Polsku, zvažte, jestli nezajet až do hlavního města. V místě bývalé továrny na vodku Konoser (později i na legendární vodku Luksusowa či Wyborova) z 19. století tu bylo totiž před nedávnem otevřeno Muzeum polské vodky, první svého druhu na světě.

Interiér muzea, jenž vznikal pod taktovkou studia Nizio International Design, si tu vychutnáte se stejným nadšením jako výběrovou polskou vodku. Již během studie a pak i při realizaci se architekti snažili vdechnout celému komplexu nový život a přitom respektovat jeho specifičnost, kulturní a historickou hodnotu a zároveň zachovat původní prvky.

Jejich záměrem bylo rovněž využít materiály, které se co nejvíce navrací k původním technologiím. I nadále tak muzeum představuje originální kombinaci skla, oceli, betonu a mědi, která se běžně používala při výrobě destilačních kolon.  

Muzeum polské vodky apeluje na všechny smysly, je místem zážitků, místem setkávání. Nejenže vypráví fascinující příběh o historii tamního národního alkoholického nápoje, ale návštěvníkům rovněž umožňuje, aby se poutavé historie sami dotkli, přivoněli si k ní, ochutnali ji či se do ní dokonce zaposlouchali.

Do detailů promyšlená expozice seznamuje návštěvníky s tradicí výroby vodky v Polsku od 15. století až do dnešních dní. Ostrým kontrastem k novým interaktivním multimediálním expozicím jsou např. původní destilační zařízení, betonové kádě či pece. Skvěle vyrovnané a chuťově vytříbené koktejly z vodky pak servírují v přilehlém baru. K obědu nebo večeři jsou návštěvníci zváni do restaurace ZONI (s nepřetržitým provozem) či bistra WuWu.

Kde?

Centrum Praskie Koneser, Pl. Konesera 1, Varšava

Kdy?

Ne–Čt (10–20 h), Pá–So (11–21 h)

Čtení: Zájezdy do Polska – srovnání a doporučení

Za kolik?

Cena vstupenky je 40 zlotých (cca 240 korun). Za degustaci návštěvníci zaplatí 15 zlotých (cca 90 korun).

Adéla Vavřačová

Adéla VavřačováExpert Radynacestu.cz

Jsem sběratelka požitků, zážitků a všeho jedinečného, o čem se v běžných průvodcích většinou vůbec nepíše.

Polsko

Za zážitky do sousedství

Vyberte si jeden z našich 5 zájezdů do Polska

Zájezdy do Polska

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 5. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/zprvu-vam-vezme-dech-polska-vodka-zahy-vas-o-nej-pripravi-jeji-zbrusu-nove-muzeum-ve-varsave/Doporučujeme z Polska

Nejnovější z PolskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024