Ötzi: Muž z ledu z doby kamenné – seznamte se!

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 21. 6. 2020 • Přečteno 5994x

Postupně odhalovaná záhada. Kde se vzal, tu se vzal, muž starý asi 5 000 let. Kdo to byl, co v horách dělal a kde ho můžete potkat dnes?

Vyberte si z našich 28 zájezdů do ItálieZobrazit zájezdy

Tip pro vás:

Vyfoťte si selfie s mužem z doby kamenné. Kdo může říct, že ji má? Pořídíte ji v muzeu v Bolzanu.

Dámy a pánové, milí (mladí) cestovatelé, a hlavně vy toužící po záhadách - seznamte se! Seznamte se s ledovým mužem Ötzim. Žil sice v pravěku v době kamenné, pak ale zmrznul pod ledem v horách na současných hranicích Itálie a Rakouska a pod ledem si hověl až do roku 1991, kdy ho prozradila vyčuhující hlava a ramena. Našli ho náhodně kolemjdoucí turisté. Tak schválně, o kolik starší je tento chlápek než vy? A víte, že ho dnes můžete navštívit a klidně si s ním udělat i selfie? 

Manželé Simonovi z Norimberka si takhle jednou vyrazili na túru do hor, trochu si vybočili z cesty a co to nevidí? Z ledu trčí něčí hlava a ramena. Mrtvola! Uvíznutý turista nebo horolezec? Anebo je to panenka? No, není zrovna největší… 

Kdo to čouhá z ledu? 

Ötztalské Alpy Ötztalské Alpy

Přišli blíž a zjistili, že člověk je nahý a nemá vlasy. Asi tu takhle bude postávat třeba i 10 nebo 20 let. Všechno nahlásili, rozjelo se pátrání a výzkumy a také vyprošťovací práce. Ono totiž dostat mrtvolu z tvrdého ledu, který jen tak neroztaje a zároveň aby se pokud možno mrtvola nepoškodila, není jen tak! 

Terén je navíc velmi obtížně přístupný. Hauslabovo sedlo v Ötztalských Alpách, kde byla mrtvola nalezena, leží v nadmořské výšce 3 279 metrů. Sněžka je oproti němu jen poloviční. 

Bylo mu 45 let a byl to dobře obutý stařík…

Byl dobře obutýByl dobře obutý

Ötzi byl dospělý muž, starý asi 45 let (a tedy v té době spíše stařec), mohl vážit kolem 50 kg a měřil přibližně 160 cm. Tenkrát normální výška. Tak schválně, kolik že měříte vy? 

Na sobě měl kalhotové nohavice z kozí kůže, bederní zástěru, svrchní oděv nejspíš ušitý z různých kousků kůže, plášť upletený z trávy a čepici z medvědí kůže na zavazování pod bradou. 

Na nohou měl boty, které by mu kdekdo mohl závidět. Představte si je trochu jako obuv Laponců. Měly oválnou podešev, jejich krajem byly provlečeny silné kožené řemínky, nejspíš z medvěda, a na nich přidělaná jakási síť upletená z provázků. Podle uzlíků na provazech vyšlo najevo, že výrobce obuvi byl levák. Ovšem Ötzi byl pravák. To se ví třeba podle jeho zbraně. Takže už v té době muselo docházet k dělbě práce. 

Čtení: Zájezdy do Itálie – srovnání a doporučení

Už tenkrát se nosila ledvinka. A co v ní? 

Jak se rozdělával oheň? Jak se rozdělával oheň?

Ukázalo se, že Ötzi jedl obilí. Měl ho s sebou v koženém vaku – nebo spíše ledvince. Takže už tenkrát byla ledvinka v módě? No, spíš byla hodně praktická… Podle kostí, které se našly společně s mrtvolou, také víme, že v době před svou tragickou smrtí muž jedl maso kozorožce a jelena. 

Měl s sebou i zbraně: luk a šípy, dýku a měděnou sekeru. Lučiště luku si muž pravděpodobně sám otesával právě sekerkou. Našlo se ještě nedokončené a nevybroušené dohladka, ačkoliv se tak v dané době už naprosto běžně začišťovalo. Kdo ví, co ho k výrobě ad hoc v terénu vedlo… Sekeru měl měděnou, a tedy poměrně drahou. Z toho se usuzuje, že patřil do vyšších (a tudíž bohatších) společenských vrstev. 

Někdo ho chladnokrevně zabil?

Pravděpodobně byl Ötzi zabitPravděpodobně byl Ötzi zabit

A proč vlastně zemřel? Přesně se to neví a domněnek bylo hodně. Dlouho se mělo za to, že Ötzi byl lovec, který při jedné ze svých cest padl vyčerpáním, když ho zastihla sněhová vánice. Není nic neobvyklého, že v takových nadmořských výškách napadnou i dva metry sněhu za jedinou noc. Sníh a led tedy jeho tělo jako mumii zakonzervovaly. 

Jenže – tato domněnka vzala za své v roce 2001, kdy se ukázalo, že má pod levým ramenem v těle zabořený hrot šípu. Šíp se mu trefil přímo do tepny, a navíc se nedochoval, takže ho z něj nejspíš ještě někdo vytáhnul a Ötzi tím pádem rychleji vykrvácel. Takže ho zabil protivník

Tak jako tak jde o unikátní objev a také jedinečně zachovanou mumii, jejíž nález nemá mezi archeologickými nálezy obdoby. 

Domluvte si s Ötzim schůzku

Setkat se s ním můžete v muzeu v BolzanuSetkat se s ním můžete v muzeu v Bolzanu

Není moc běžné, že by se mrtvolám dávaly přezdívky. V tomto případě se ale přezdívka Ötzi, vymyšlená podle Ötztalských Alp, ujala, protože mluvit pořád o mrtvole či mumii by bylo docela morbidní. Také se mu říká Ötztalský yetti, Ledový muž, Muž z ledu apod. 

Dnes lze Ötziho potkat v muzeu v italském Bolzanu. Muzeum je moderní a interaktivní, takže žádná nuda! Můžete si v něm vlastníma rukama osahat Ötziho sekerku i jiné nástroje, které lidi v pravěku používali. 

Pro více info si můžete do svého telefonu stáhnout audioprůvodce vytvořeného speciálně pro děti ve věku 6–10 let. Stáhnout se dá v italštině, angličtině nebo v němčině. 

PS: Pozdravujte ho!

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Itálie

Vidět Neapol a... Řím

Vyberte si jeden z našich 28 zájezdů do Itálie

Zájezdy do Itálie

Nejbližší volný zájezd již 18. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/otzi/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024