Palio: sienské dostihy ve jménu italského životního stylu

Petra Římská Petra Římská, Průvodce Radynacestu.cz Vydáno 6. 9. 2017 • Přečteno 638x

Pro obyvatele města je účast na dostizích otázkou cti a prestiže.

Vyberte si z našich 44 zájezdů do ItálieZobraz zájezdy

Víte, že...

Sienské dostihy získaly takovou prestiž, že byly hodny stát se námětem britských filmařů, kteří o nich v roce 2015 natočili celovečerní film s prostým názvem "Palio"?

Italové jsou národ, jenž od nepaměti miluje společnost, oslavy a soutěžení. Uchovávají si své tradice a nevynechají žádnou příležitost družit se. Pokud je to navíc spojeno s náboženskými poctami, sportovním kláním nebo příležitostí se přestrojit, nemohou chybět.

Všichni známe vyhlášený Benátský karneval, v Itálii ale existuje mnoho dalších významných slavností, které připomínají historii a umožňují oprostit se od starostí všedního dne. Jedna z nejznámějších, nejvyhledávanějších a nejoblíbenějších akcí je tzv. Palio di Siena. Nejdůležitější událost v roce pro každého Toskánce a pro každého obyvatele slavné Sieny je povinnost zúčastnit se.

Historická tradice

Pro Toskánce je to největší událost rokuPro Toskánce je to největší událost roku

Kromě skutečnosti, že je Siena turisty vyhledávaná jako světoznámé historické město se skvěle zachovalým středověkým centrem zapsaným na seznamu památek světového dědictví UNESCO, stává se v posledních letech také vyhledávanou atrakcí návštěvníků lačnících po účasti na známém dostihovém závodu Palio.

Ten se odehrává pouze dvakrát do roka - 2. července a 16. srpna, avšak se vší vervou a železnou pravidelností už od roku 1633. Jedná se o soupeření všech 17 městských čtvrtí, tzv. kontrád, které mezi sebou soupeří o jakousi pomyslnou roční nadvládu. Každá z městských čtvrtí nasazuje svého koně se žokejem, jenž je oděn v typických barvách a nese svou vlajku.

Jelikož rozměr náměstí nemůže sloužit více jak závodu deseti koní, účastní se dostihu vždy jen sedm kontrád, které neuspěly v minulém roce, plus tři, které se vylosují. Žokejové závodí na neosedlaných koních a objedou náměstí pouze třikrát. Celý dostih tak trvá něco málo přes minutu. Chtělo by se říci: ,,Mnoho povyku pro nic," ale...

Víme, co děláme. A přes 40.000 spokojených klientů na 3000 zájezdech od roku 2010 je toho důkazem.

Nejedná se jen o obyčejné dostihy, ale o občanskou prestiž a způsob života

Průvod před dostihemPrůvod před dostihem

Pro obyvatele města jsou tato dvě data naprosto výjimečná, účast na dostizích je otázkou cti a prestiže. Na náměstí, kde se závod odehrává, vydrží obyvatelé čekat i deset hodin jen proto, aby si zajistili nejlepší místa s dobrým výhledem. Na svůj původ, náležící k dané čtvrti, jsou patřičně hrdí. Palio je nejdůležitější kulturní událostí města.

Samotnému dostihu předchází několikahodinová barevná přehlídka vlajkonošů jednotlivých kontrád, kdy jsou obyvatelé převlečeni do středověkých kostýmů. Po samotném závodě následují opulentní mše a oslavy v kostelích i sienské katedrále.

Skutečnost, jak místní berou závod vážně, dokládají také každoroční potyčky, které vzplanou mezi jednotlivými příznivci různých městských čtvrtí. Není výjimkou, že je do nich zapleten samotný žokej, který nevyhrál. Pošpinění hrdosti se neodpouští, a tak horkokrevná italská nátura řeší svou prohru ručně, stručně.

Několikrát se také stalo, že kůň dojel do cíle bez žokeje. To ovšem ničemu nevadí, vítězem je vždy kůň, nikoli člověk. V historii se to stalo už celkem třiadvacetkrát, naposledy v roce 2004. Každý závod se nechává zvěčnit místním či mezinárodním malířem, který musí dodržovat přesnou ikonografii.

Petra Římská

Petra ŘímskáPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

To nejlepší z Benátek
8. – 11. 6. 2018

To nejlepší z Benátek

15 990 Kč
z Prahy
To nejlepší z Říma + TIVOLI
22. – 26. 6. 2018

Vyberte si z mých 12 zájezdů

Itálie

Vidět Neapol a... Řím

Vyberte si jeden z našich 44 zájezdů do Itálie

Zobrazit aktuální zájezdy do Itálie

Nejbližší volný zájezd již 2. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/palio-sienske-dostihy-ve-jmenu-italskeho-zivotniho-stylu/

Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieNová dávka Inspirace!

Tak trochu jiný katalog tipů,
rad a reportáží z cest zdarma.

Přihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!

Tento web vyžaduje používání cookies. Více zde. OK