Palio: sienské dostihy ve jménu italského životního stylu

Petra Římská Petra Římská, Expert Radynacestu.cz Vydáno 6. 9. 2017 • Přečteno 4553x

Pro obyvatele města je účast na dostizích otázkou cti a prestiže.

Vyberte si z našich 5 zájezdů do SienyZobrazit zájezdy

Víte, že...

Sienské dostihy získaly takovou prestiž, že byly hodny stát se námětem britských filmařů, kteří o nich v roce 2015 natočili celovečerní film s prostým názvem "Palio"?

Italové jsou národ, jenž od nepaměti miluje společnost, oslavy a soutěžení. Uchovávají si své tradice a nevynechají žádnou příležitost družit se. Pokud je to navíc spojeno s náboženskými poctami, sportovním kláním nebo příležitostí se přestrojit, nemohou chybět.

Všichni známe vyhlášený Benátský karneval, v Itálii ale existuje mnoho dalších významných slavností, které připomínají historii a umožňují oprostit se od starostí všedního dne. Jedna z nejznámějších, nejvyhledávanějších a nejoblíbenějších akcí je tzv. Palio di Siena. Nejdůležitější událost v roce pro každého Toskánce a pro každého obyvatele slavné Sieny je povinnost zúčastnit se.

Historická tradice

Pro Toskánce je to největší událost rokuPro Toskánce je to největší událost roku

Kromě skutečnosti, že je Siena turisty vyhledávaná jako světoznámé historické město se skvěle zachovalým středověkým centrem zapsaným na seznamu památek světového dědictví UNESCO, stává se v posledních letech také vyhledávanou atrakcí návštěvníků lačnících po účasti na známém dostihovém závodu Palio.

Ten se odehrává pouze dvakrát do roka - 2. července a 16. srpna, avšak se vší vervou a železnou pravidelností už od roku 1633. Jedná se o soupeření všech 17 městských čtvrtí, tzv. kontrád, které mezi sebou soupeří o jakousi pomyslnou roční nadvládu. Každá z městských čtvrtí nasazuje svého koně se žokejem, jenž je oděn v typických barvách a nese svou vlajku.

Jelikož rozměr náměstí nemůže sloužit více jak závodu deseti koní, účastní se dostihu vždy jen sedm kontrád, které neuspěly v minulém roce, plus tři, které se vylosují. Žokejové závodí na neosedlaných koních a objedou náměstí pouze třikrát. Celý dostih tak trvá něco málo přes minutu. Chtělo by se říci: ,,Mnoho povyku pro nic," ale...

Nejedná se jen o obyčejné dostihy, ale o občanskou prestiž a způsob života

Průvod před dostihemPrůvod před dostihem

Pro obyvatele města jsou tato dvě data naprosto výjimečná, účast na dostizích je otázkou cti a prestiže. Na náměstí, kde se závod odehrává, vydrží obyvatelé čekat i deset hodin jen proto, aby si zajistili nejlepší místa s dobrým výhledem. Na svůj původ, náležící k dané čtvrti, jsou patřičně hrdí. Palio je nejdůležitější kulturní událostí města.

Samotnému dostihu předchází několikahodinová barevná přehlídka vlajkonošů jednotlivých kontrád, kdy jsou obyvatelé převlečeni do středověkých kostýmů. Po samotném závodě následují opulentní mše a oslavy v kostelích i sienské katedrále.

Skutečnost, jak místní berou závod vážně, dokládají také každoroční potyčky, které vzplanou mezi jednotlivými příznivci různých městských čtvrtí. Není výjimkou, že je do nich zapleten samotný žokej, který nevyhrál. Pošpinění hrdosti se neodpouští, a tak horkokrevná italská nátura řeší svou prohru ručně, stručně.

Několikrát se také stalo, že kůň dojel do cíle bez žokeje. To ovšem ničemu nevadí, vítězem je vždy kůň, nikoli člověk. V historii se to stalo už celkem třiadvacetkrát, naposledy v roce 2004. Každý závod se nechává zvěčnit místním či mezinárodním malířem, který musí dodržovat přesnou ikonografii.

Petra Římská

Petra ŘímskáExpert Radynacestu.cz

Cestování je nejpříjemnější způsob vzdělávání. Udělejte to pro sebe.

Itálie (Siena)

Středověký klenot Itálie

Vyberte si jeden z našich 5 zájezdů do Sieny

Zájezdy do Sieny

Nejbližší volný zájezd odlétá již 19. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/palio-sienske-dostihy-ve-jmenu-italskeho-zivotniho-stylu/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024