Řím jako na dlani: Nejlepší vyhlídky na město – romantika za poplatek, ale i zadarmo!

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 34754x

Představujeme vám místa v Římě, odkud si užijete nejhezčí výhledy na město.

Vyberte si z našich 13 zájezdů do ŘímaZobrazit zájezdy

Tip pro vás: 

Na vyhlídková místa si s sebou vezměte dalekohled, nebudete litovat!

Věčné město Řím je metropolí nádherných vyhlídek. Užijete si z nich romantický pohled nejen na charakteristické římské památky, ale i na desítky jeho kupolí, typických střešních balkonů a hor na obzoru. Budete okouzleni zelení místní vegetace i typickou okrovou barvou římských budov... Kde, jak a za kolik? Poradíme vám!

Mnohé vyhlídky v Římě  jsou návštěvníkům přístupné zcela zdarma, a to 24 hodin denně. Výhledy si tak můžete užívat opakovaně v různou denní dobu, vždy budou unikátní a výjimečné: za svítání, v pravé poledne, v době, kdy slunce těsně před svým západem šikmo osvětluje římské budovy, i v noci, kdy je město zahaleno do tmy a nádherně nasvětleno pouličním osvětlením.

Na některé vyhlídky se však dostanete až po zaplacení vstupného. Ovšem kromě samotných dechberoucích rozhledů si tak budete moci vychutnat i prohlídku interiérů vyhlídkových míst. Připraveni? Neopakovatelné rozhledy čekají!

Zdarma:

Pincio – romantika na druhou z terasy nad městem  

Západ slunce nad náměstím Piazza del Popolo Západ slunce nad náměstím Piazza del Popolo

Jeden z nejhezčích výhledů na Řím se naskýtá z vyhlídkové terasy na okraji vyhlášeného parku Villa Borghese, z pahorku Pincio, kam se ještě v 16. století vstup méně odvážným příliš nedoporučoval. Přímo pod vámi bude monumentální náměstí Piazza del Popolo, v dálce se bude vyjímat bazilika sv. Petra a Vatikánské paláce, uvidíte Justiční palác, Pantheon… Zkrátka, Řím jako na dlani.

Výjimečná a na výhledy jedinečná je i procházka po cestě spojující vyhlídkovou terasu s kostelem Trinità dei Monti nad Španělskými schody. Cesta je známá jako „ulice lásky“ a nejhezčí procházka po ní je v podvečer a při zapadajícím slunci. Římské střechy s balkony vám budou ležet u nohou a čas jako by se tu zastavil.

Kapitol – nejhezčí výhled na antický Řím

Výhled na Forum Romanum z Kapitolu Výhled na Forum Romanum z Kapitolu

Chcete si na antický Řím posvítit tak trochu z nadhledu? Pak si nesmíte nechat ujít výhled na Forum Romanum z terasy na rohu Kapitolu, nejnižšího a zároveň nejdůležitějšího ze sedmi legendárních římských pahorků. Přímo pod vámi se budou rozprostírat zbytky někdejšího pulzujícího kulturního, společenského a obchodního centra Říma. Uvidíte mimo jiné monumentální triumfální oblouky a sloupy z tehdejších bazilik. Vše uzavírá Koloseum.

Pahorek Kapitol (Campidoglio) nabízí zajímavých vyhlídek víc. Shlédněte na Řím i z terasy na opačné straně, odkud uvidíte mimo jiné Marcellovo divadlo a židovskou synagogu. Z terasy poblíž vchodu do římské radnice a kapitolské vlčice si zase budete moci pěkně z vrchu prohlédnout Via dei Fori Imperiali – ulici císařských fór.

Čtení: Zájezdy do Říma – srovnání a doporučení

Aventin – nejhezčí výhled na baziliku sv. Petra

Působivý pohled dírkou na baziliku sv. Petra Působivý pohled dírkou na baziliku sv. Petra

Hledáte něco speciálního? Vydejte se na pahorek Aventin. Výhled z místní „pomerančové zahrady“ Giardino degli Aranci je okouzlující. Přímo pod vámi bude řeka Tiber, židovské ghetto, na protějším břehu Zátibeří a pahorek Janikul…

Co vám ale téměř vezme dech je pohled do malé dírky v bráně vedoucí do římské rezidence Řádu maltézských rytířů. Zadíváte-li se do ní, otevře se před vámi jakási alej speciálně sestříhaných keřů, která váš pohled svede přímo na kopuli baziliky sv. Petra. Výjimečný obrázek!

Janikul – pohled jako Garibaldi

Vyhlídkový park Janikul je příjemným místem k relaxaci Vyhlídkový park Janikul je příjemným místem k relaxaci

Na pahorku Janikul (Gianicolo) na pravém břehu Tibery panuje uvolněná atmosféra. Chodí se sem na procházky, na romantické schůzky, na piknik… a za krásnými vyhlídkami! Úžasný výhled na celé město pod vámi budete mít zejména z terasy na náměstí Piazzale Giuseppe Garibaldi.

Náměstí je pojmenováno po sjednotiteli Itálie, jehož sochu na Janikulu uvidíte, stejně tak jako sochu jeho manželky Anity. Hrdinova choť drží v jedné ruce pušku a v druhé malé dítě. Z Janikulu se také každý den v pravé poledne už od roku 1847 střílí z děla. Tradici zavedl papež Pius IX., který chtěl sjednotit vyzvánění zvonů v římských kostelích. 

Za poplatek:

Kopule baziliky sv. Petra – adrenalin už při výstupu

Výšlap do kupole baziliky sv. Petra stojí za to! Výšlap do kupole baziliky sv. Petra stojí za to!

Při návštěvě Vatikánu si rozhodně nenechte ujít adrenalinový výšlap do kupole baziliky sv. Petra. Z vyhlídkového ochozu si užijete výhled široko do dálky a kromě toho vám přímo u nohou bude ležet Svatopetrské náměstí i vatikánské zahrady spolu s vatikánským nádražím, audienční síní a dalšími budovami.

Velmi působivý je již samotný výstup na kopuli. Procházet totiž budete i interiérem nádherně vyzdobené Michelangelovy kopule přímo nad hlavním oltářem baziliky sv. Petra a také po střeše baziliky. Prostory se směrem k vrcholu zužují, kupole se lomí a obzvlášť vyšší jedinci se občas během výstupu budou muset trochu naklonit. Stojí to ovšem za to!

Vydáte-li se do kopule odspodu po svých, budete muset zdolat 551 schodů. Připlatíte-li si za výtah ve spodní části, budete mít před sebou schodů jen 320.

Vittoriano – Řím z nebes

Panoramatický výhled do všech stran z terasy „Oltáře vlasti“Panoramatický výhled do všech stran z terasy „Oltáře vlasti“

Vittoriano neboli Památník Viktora Emanuela II. či Oltář vlasti je památník postavený na počest sjednocení Itálie v roce 1870 a je věnovaný prvnímu italskému králi. Památník svou mohutností a výškou dominuje městu, proto se není čemu divit, že výhledy z něj jsou dechberoucí.

Nádherné výhledy se naskýtají už z jeho nižších teras. Výjimečný je ovšem výhled z jeho nejvyšší panoramatické terasy, odkud si Řím budete moci prohlédnout z 360 stupňů. Nechybějí informační tabule s popisky všech zajímavých míst, která jsou v dohledu. A že jich je! Kromě toho je za jasného počasí vidět i do kopců v okolí města. Na detaily se můžete podívat dalekohledy, které tu jsou volně k dispozici. 

Na nižší terasy se vstupné neplatí, je ovšem třeba přijít během otevírací doby. Na nejvyšší vyhlídkovou terasu vás po zaplacení vstupného vyveze panoramatický prosklený výtah.

Palatin – Forum Romanum u vašich nohou

Vyhlídková terasa na pahorku Palatin nad Forem Romanem Vyhlídková terasa na pahorku Palatin nad Forem Romanem

Při návštěvě Fora Romana stojí za návštěvu i pahorek Palatin, ke kterému se váže raná historie Říma. Na jeho úpatí na jedné straně budete mít pod sebou Circo Massimo, nejslavnější stadion všech dob.

Na opačné straně pahorku byla postavena vyhlídková terasa, která se zdvihá přímo nad Forem Romanem a nabízí neopakovatelné výhledy nejen na toto nejslavnější římské fórum, ale také na současnou římskou radnici, Památník Viktora Emanuela II., slavné římské střechy, kopule i do okolních hor. Vysázené pomerančovníky se postarají o příjemnou vůni, která jedinečnou atmosféru místa ještě umocní.

Andělský hrad – nad barokní nádherou…

Také Andělský rad se pyšní vyhlídkovou terasou… Také Andělský rad se pyšní vyhlídkovou terasou…

Andělský hrad byl monumentální travertinovou hrobkou pro císaře Hadriána, pevností, obávanou věznicí i místem úkrytu papežů. Z jeho vyhlídkové terasy si užijete daleký výhled na Řím. Přímo pod vašimi nohami přitom bude řeka Tiber spolu s Andělským mostem, který slouží pouze pro pěší a zdobí ho deset soch andělů nesoucích symboly umučení Krista, které jsou dílem Giana Lorenza Berniniho a jeho žáků.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Itálie (Řím)

Bude to jen váš Řím

Vyberte si jeden z našich 13 zájezdů do Říma

Zájezdy do Říma

Nejbližší volný zájezd odlétá již 5. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/rim-jako-na-dlani/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024