10 nejlepších muzeí v Římě: poznejte město od antiky po modernu v typickém italském duchu

Petra Římská Petra Římská, Expert Radynacestu.cz Vydáno 7. 2. 2018 • Přečteno 19098x

Chcete Řím jen poznat, nebo zcela pochopit? Chcete být jen v obraze, nebo zjistit, co se skrývá za ním? Muzea jsou způsob, jak najít cestu.

Vyberte si z našich 15 zájezdů do ŘímaZobrazit zájezdy

Víte, že...

V Římě najdete i zvláštní a kuriózní muzea? Například muzeum počítačových her, zločinu, sanitního umění i muzeum hříšných duší. Poslední jmenované bylo založeno v 19. stol. a vystavuje různé důkazy, které zanechávají duchové při svém utrpení v očistci.

Řím je jedním z nejbohatších měst na světě, co se umění, kultury a památek týká. Třicet století trvání „věčného města“ už je dostatečná doba k nahromadění obrovských sbírek z různých oborů. Jen obejít všechna muzea hlavního města by trvalo celé měsíce. My jsme pro vás vybrali alespoň deset nejvýznamnějších, jež, více než jiné, věrně vykreslují identitu Říma a vystavují nenahraditelná umělecká díla. Tady jsou! 

1. Vatikánská muzea

Vatikánská muzeaVatikánská muzea

Sedm kilometrů chodeb a výstavních sálů na 50 000 m2 činí z Vatikánských muzeí jeden z největších komplexů uměleckých sbírek na světě. Od nejstarších egyptských a etruských artefaktů přes řecké a římské sochařství po výstavu současného umění a papežských papamobilů.

Mnohé sály tvoří tematicky uspořádané kolekce předmětů, jež papežové v průběhu staletí posbírali nebo obdrželi z různých částí světa. Galerie tapiserií, map, svícnů, gobelínů, kočárů směřuje k hlavní a nejobdivovanější místnosti celého Apoštolského paláce  k Sixtinské kapli vyzdobené díly největších renesančních umělců, v současnosti známé jako místo pořádání konkláve.

2. Kapitolská muzea

Palazzo dei ConservatoriPalazzo dei Conservatori

Dvě zrcadlové budovy, Palazzo dei Conservatori a Palazzo Nuovo, na Kapitolském pahorku ukrývají rozsáhlé sbírky antického sochařství.

Už v 15. století daroval papež Sixtus IV. Římu svou sbírku bronzových soch. Po znovuobjevení Fora Romana zde byla umístěna většina plastik, jež se v archeologickém areálu našla. V průběhu dalších staletí se sbírka rozšířila o středověké a renesanční umělecké skvosty, šperky, mince a další exponáty.

Čtení: Zájezdy do Říma – srovnání a doporučení

3. Galleria Borghese

Galleria BorgheseGalleria Borghese

Původní vila, postavená pro zábavu, potěšení a soukromé sbírky kardinála Scipione Borghese, vystavuje dnes mistrovská díla v celkem dvaceti místnostech. Část z tisíce uměleckých děl byla sice začátkem 19. století odvezena Napoleonem do Francie, i tak má ale galerie svým návštěvníkům stále co nabídnout.

K vidění jsou mnohé skulptury od Giana Lorenza Berniniho, malířská plátna slavného Caravaggia, Tiziana, Sandra Botticelliho, Pinturicchia, Rafaela a mnoha dalších. Vrcholem prohlídky je pak známá a obdivovaná neoklasicistní socha Pauliny Borghese vytvořená na zakázku věhlasným Antoniem Canovou a představující Paulinu jako bohyni Venuši.

4. Etruské muzeum ve Villa Giulia

Etruské muzeumEtruské muzeum

Bývalá letní vila papeže Julia III. se nachází v největším římském parku Villa Borghese a dnes je v ní umístěno největší archeologické muzeum věnované původním obyvatelům Apeninského poloostrova. Pro seznámení se s fascinující etruskou civilizací, jež rozkvétala už v době, kdy Řím byl pouhou pastýřskou vesnicí, je toto muzeum to pravé místo.

Můžete zde obdivovat bronzové sochy válečníků, stříbrné šperky, ozdobné vázy, štíty, zbraně a mnoho reliéfních nápisů v písmu, které dosud nebylo rozluštěno! Za nejvzácnější exponát je považováno víko sarkofágu zobrazující odpočívající manžele na hodovním lůžku, jež je svědkem rovnocenných vztahů mezi muži a ženami ve starověké Itálii.

5. Národní galerie moderního a současného umění

Národní galerie moderního a současného uměníNárodní galerie moderního a současného umění

V zeleni parku Villa Borghese hned vedle Juliovy vily, ukrývající poklady etruského světa, stojí národní galerie s jednou z nejrozsáhlejších sbírek malířského a sochařského umění 19. a 20. století.

Galerie opatruje na 20 000 děl, z nichž 1100 je trvale vystaveno. Jedná se o práce světoznámých umělců jako je Gustav Klimt, Paul Cézanne, Amedeo Modigliani, Auguste Rodin, Edgar Degas, Vincent van Gogh a dalších velikánů.

6. Národní muzeum v Palazzo Venezia

Národní muzeumNárodní muzeum

Rozlehlý Benátský palác v samotném srdci Říma býval sídlem kardinálů, ambasádou Benátské republiky, papežskou rezidencí i ústředím Mussoliniho fašistické vlády. Od poloviny 20. století našel palác využití jako muzeum uměleckých sbírek 14.–17. století.

Nejedná se však jen o malířské a sochařské práce, jak je často zvykem, k vidění je také kolekce šperků, keramiky, gobelínů a látek.

Čtení na podobné témaNejlepší římská muzea: bohatství na odiv světuPřečíst

7. Národní galerie antického umění v Palazzo Barberini

Národní galerie antického uměníNárodní galerie antického umění

Už samotná budova paláce Barberini je mistrovským dílem. Vznikala pod rukama tří nejvýznamnějších architektů své doby. Podíleli se na ní jak Carlo Maderna, tak Gian Lorenzo Bernini a Francesco Borromini. Procházka vnitřními prostory paláce ve vás zanechá ohromující dojem.

Monumentální schodiště, grandiózní vybavení, luxusní nábytek a labyrint komnat. Bohatě zdobené sály jsou zároveň pokladnicí mistrovských děl od středověku do 18. století. Za všechny ostatní jmenujme alespoň práce Raffaela Santiho, Fra Angelica, Filippa Lippiho, Perugina, Tiziana, Tintoretta či Caravaggia.

8. Sbírky Palazzo Doria Pamphilj

Sbírky Palazzo Doria PamphiljSbírky Palazzo Doria Pamphilj

Rozlehlý několikapatrový šlechtický palác rodiny Pamphilj ukrývá úchvatnou galerii renesančních a barokních obrazů a antických soch. Starobylá rodina, jejíž nejvýznamnější předek papež Innocent X. byl hlavou katolické církve v 17. století, stále část budovy obývá. Ostatní sály, ve kterých je nepřeberné množství obrazů významných mistrů, zpřístupnila veřejnosti.

Zvláštností je, že po zakoupení lístků dostanete elektronického průvodce namluveného v několika jazycích samotným současným majitelem a panem domácím Jonathanem Doria Pamphiljem. Jeho hlas vás upozorní alespoň na některá nejvýznamnější díla, která byste mohli v záplavě obrazů lehce přehlédnout.

9. Galerie v Palazzo Colonna

Galerie v Palazzo ColonnaGalerie v Palazzo Colonna

Další rozsáhlou soukromou sbírku umění 16.–18. století můžete obdivovat v paláci urozeného římského rodu Colonna. Dvacet generací rodiny, k níž patřil také jeden papež, mnoho kardinálů a senátorů, nashromáždilo mnoho slavných obrazů, pro něž v 17. století zbudovali samostatnou galerii.

V jednotlivých sálech jsou vystavená díla Paola Veroneseho, Agnola Bronzina, Tintoretta, Guercina, Annibala Carracciho a Francescy Salviatiho. Zajímavostí je, že rodina ve svém paláci hostila mnoho významných osobností, jako byl císař Svaté říše římské Ludvík IV. Bavorský nebo významný italský básník Francesco Petrarca.

10. Národní muzeum 21. století Maxxi

Národní muzeum 21. století MaxxiNárodní muzeum 21. století Maxxi

Milovníci současného umění a architektury nesmějí minout unikátní stavbu národního muzea 21. století nazývanou Maxxi. Moderní budova, jež ostře kontrastuje se starobylostí římských paláců, byla postavena na základě návrhu írácké architektky Zahy Hadid v roce 2010 a sklidila několik architektonických ocenění.

Kromě rozsáhlých výstavním prostor slouží budova také jako víceúčelové kulturní centrum a základna pro akce týkající se jednotlivých odvětví současného designu, módy a kinematografie.

Petra Římská

Petra ŘímskáExpert Radynacestu.cz

Cestování je nejpříjemnější způsob vzdělávání. Udělejte to pro sebe.

Itálie (Řím)

Bude to jen váš Řím

Vyberte si jeden z našich 15 zájezdů do Říma

Zájezdy do Říma

Nejbližší volný zájezd odlétá již 22. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/10-nejlepsich-muzei-v-rime/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024