Siena: místo, kde se zastavil čas

Petra Bělohubá Petra Bělohubá, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 30166x

Siena je překrásné historické město v Toskánsku, kde si můžete prohlédnout spoustu nádherných budov včetně Palazzo Publico nebo dómu.

Vyberte si z našich 5 zájezdů do SienyZobrazit zájezdy

Navštívíte-li někdy Toskánsko, kromě slavné Florencie byste neměli minout ani mimořádně krásné město Sienu. Nachází se v půvabné krajině a výjimečná je především díky svému středověkému rázu a množství historicky cenných památek, které se zachovaly až do dnešních dnů. Siena je na Seznamu památek světového dědictví UNESCO.

Přestože je Siena velkoměstem, řadí se spíš mezi ta menší a klidnější.

Z historie

Město údajně založil Senus, syn Rema, jednoho ze zakladatelů Říma. Ve skutečnosti bývala Siena etruskou osadou, která byla později ovládána Římem. Legendě, populárnější než historie, vděčí město za celou řadu soch vlčice Lupy, zvířete, které odkojilo Romula a Rema.

Vzkvétající obchod zapříčinil, že ve středověku se ze Sieny stalo jedno z nejvýznamnějších evropských měst, ve kterém se hojně stavěly paláce i církevní budovy. Naneštěstí bylo město ve 14. století zasaženo morem, jenž si vyžádal více než 70 tisíc životů.

V 16. století význam Sieny poklesl, protože do popředí se dostala Florencie. Zachování středověkého rázu města, který dodnes jezdí obdivovat tisíce turistů, mělo dvě zásadní příčiny. Město se zaprvé vyhnulo bombardování II. světové války a za druhé, díky úpadku města se tu od 16. století příliš nestavělo a nemodernizovalo.

Za patronku města je považována sv. Kateřina, jíž je věnovaná spousta památek. Mučednice se proslavila především tím, že se jí objevila po těle stigmata, která si lidé vykládali jako spojení s Ježíšem.

Doporučujeme neminout

Budete-li cestovat do Sieny, kromě jejího malebného okolí a přilehlých vesniček, si nenechte ujít centrum města, které vyniká opravdu krásnými stavbami. Prohlédněte si hlavní náměstí Piazza del Campo s palácem Palazzo Pubblico, věž Torre del Mangia a kašnu Fonte Gaia.

O kus dál na náměstí Piazza Duomo rozhodně nepřehlédnete monumentální katedrálu Duomo di Siena, ve svých útrobách skrývá i nádhernou křtitelnici Sv. Jana (Battistero di San Giovanni).

Mezi další lákadla určitě patří i bývalá nemocnice Ospedale di Santa Maria della Scala, jež je nyní nejvýznamnější sienskou galerií, Museo Archeologico se sbírkou etruských artefaktů, galerie v paláci Buonsognori a spousta dalších paláců, kostelů a domků.

Abyste si město dokonale prohlédli, nezapomeňte si vyhradit dostatek času. Atmosféra, historie i okolí vás úplně pohltí.

Petra Bělohubá

Petra BělohubáExpert Radynacestu.cz

Itálie (Siena)

Středověký klenot Itálie

Vyberte si jeden z našich 5 zájezdů do Sieny

Zájezdy do Sieny

Nejbližší volný zájezd odlétá již 19. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/siena/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024