Benátský karneval: Znáte symboliku masek tradičních oslav v Itálii?

Petra Bělohubá Petra Bělohubá, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 99047x

Benátský karneval patří mezi nejnavštěvovanější karnevaly světa. Přehlídka masek a kostýmů je opravdu nevšedním zážitkem.

Vyberte si z našich 5 zájezdů do BenátekZobrazit zájezdy

Tip pro vás: 

Budete-li mít příležitost účastnit se karnevalových oslav, nezapomeňte na vrchol programu – Let anděla. Jde o tradiční prvek, kdy se mladá dívka v kostýmu Colombiny spustí z 99 metrů vysoké zvonice Sv. Marka do středu náměstí.

Lákají vás pestrobarevné karnevaly a bujaré veselí? Nemusíte jezdit do Ria, stačí se vypravit na sever Itálie do Benátek, kde se koná jeden z nejkrásnějších karnevalů světa – Benátský karneval. Jeho návštěvnost se počítá na milóny a každým rokem přibývá diváků i tajuplných masek. Víte, co která maska představuje? Prozradíme vám jejich symboliku a nejen to. 

Překrásné kostýmy, tajemné masky i výjimečná atmosféra okouzlí každého, kdo do Benátek v době konání karnevalu zavítá. Akce začíná obvykle deset dní před Popeleční středou, tedy těsně před začátkem 40denního půstu před Velikonocemi, a je tak poslední příležitostí k velkému hodování.

A jaký je program? Na tuhle otázku vám přesnou odpověď nikdo nedá. Ani týden před karnevalem totiž není známo, jak bude probíhat. Na přípravě veselí se podílejí nejen představitelé města, ale také soukromí podnikatelé, majitelé krámků a samozřejmě i různé skupinky ochotníků. Každý další karneval je proto něčím jiný a originální. Na závěr karnevalu se ale vždy vyhlásí nejlepší maska a na náměstí Svatého Marka se koná slavný ples.

Čtení na podobné téma3 typické italské karnevalové dobroty: Smažené pečivo 100krát jinak aneb Co musíte ochutnat? Přečíst

Historie nahoru dolů

Jednu dobu bylo nošení masek v Benátkách přísně zakázanéJednu dobu bylo nošení masek v Benátkách přísně zakázané

Karneval má dlouholetou tradici a složitou historii, jejíž kořeny sahají až do starověku. První písemný záznam o karnevalu se sice datuje do roku 1268, ale je téměř jisté, že slavnosti se konaly již o století dříve.

Největší popularity si karneval užíval v 18. století, kdy jej podobně jako nyní navštěvovaly tisíce lidí nejen z Itálie, ale doslova z celého světa.

V době úpadku Benátské republiky přišlo nařízení z Vatikánu, které karnevalové veselí zakázalo jakožto nemravnou a pokleslou zábavu. Masky, paruky, malování na obličej i nestandardní oděvy byly na dlouhou dobu benátským občanům zapovězeny.

Až v roce 1979, kdy italská vláda rozhodla o znovuobnovení tradičních kulturních oslav, začala obliba karnevalu, a s tím i návštěvnost, stoupat. V současnosti každoročně karneval navštíví okolo 3 milionů lidí!

Doma na koleni i ve sklářské dílně

Masky bývají zdobeny zlatem. Masky bývají zdobeny zlatem.

Masky a kostýmy jsou nejvýraznějším prvkem karnevalu. Podle tradice se smějí nosit už od 26. prosince až do konce karnevalu.

Typické benátské masky mohou být vyrobeny z kůže, porcelánu nebo tradiční sklářskou technikou. Není ale výjimkou, že si je lidé vyrábějí podomácku také z papírové kašírky (rozmočený papír a lepidlo). V minulosti neměly masky nijak složitý design, ovšem dnes jsou zpravidla propracované do detailu, velmi bohatě zdobené zlatem, peřím, korálky a jsou na nich vyobrazeny různé motivy.

Některé typické masky představují konkrétní postavy a mají svá pojmenování. Původ mají v tradičním italském divadle – tzv. Comedii dell´Arte. Jejich nositelé se většinou lišili druhem vykonávaného povolání či společenským postavením.

Čtení na podobné témaMaska Bautta: skrytá identita pánů i strašidlo pro dětiPřečístMaska Jolly: nejveselejší a nejhravější ze všechPřečístMaska Volto: pobledlá tvář nejednoho zločincePřečíst

Symbolika masek – kdo je kdo? 

Mezi ty nejznámější masky patří následující: 

  • Bautta – pozlacená maska typu bautta bez úst byla původně používána pro zachování úplně anonymity Benátčanů, například při některých politických rozhodováních. K masce se nejčastěji nosí černý plášť a trojcípý černý klobouk. Bauttu nosili převážně muži. BauttaBautta
  • Colombina – maska, která zakrývá pouze horní polovinu obličeje, představuje tradiční postavu italského divadla, Commedia dell'Arte. Zlatem či stříbrem zdobená maska je doménou žen.
  • Moretta – představuje černou dámu, byla nošena převážně dámami z vyšších vrstev. Černá sametová maska nemá otvor pro ústa, tudíž její nositelky nemohou mluvit.
  • Medico della Peste – Morový doktor – maska, která se nedá přehlédnout, a to díky svému dlouhému zobáku, patří k nejtradičnějším maskám karnevalu. Původně nesloužila ke karnevalovým účelům, ale měla chránit lékaře před morovou nákazou. Doplněna o černý plášť a bílé rukavice vypadá jako symbol smrti a je určitě nejstrašidelnější maskou karnevalu. Morový doktorMorový doktor
  • Volto/Larva – maska typu volto představuje jednoduchý obličej či ducha. Maska zakrývá celou tvář a zajišťovala tak úplnou anonymitu. Traduje se dokonce, že ji v minulosti použil nejeden vrah. 
  • Pantalone – je další klasickou maskou italského divadla. Maska zakrývající jen polovinu obličeje představuje smutného staříka s velikým nosem v podobě zobáku a šikmýma očima. PantalonePantalone
  • Arlecchino – původně dřevěná maska, která byla později vyráběna z kůže, představuje harlekýna, další tradiční postavu italské komedie. Harlekýn je postava, která představuje ušlechtilého divocha nebo otroka. Barva masky je tradičně černá a má opičí plochý nos.
  • Zanni – kožená maska, která zakrývá půlku obličeje, představuje hlupáka.
  • Jolly – maska typu jolly patří mezi ty veselejší masky, nosí čepici s rolničkami nebo veselý límec. JollyJolly

Výrobci tradičních masek patří již od 15. století k uznávaným umělcům, kteří svou práci dovedli a dovádějí k neustále většímu mistrovství a kráse.

Petra Bělohubá

Petra BělohubáExpert Radynacestu.cz

Itálie (Benátky)

Město jako z pohádky

Vyberte si jeden z našich 5 zájezdů do Benátek

Zájezdy do Benátek

Nejbližší volný zájezd již 9. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/benatsky-karneval/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024