Modrá mešita: kráska se šesti minarety

Romana Şenlug Romana Şenlug, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 24882x

Modrá mešita je jednoznačně nejvýznamnější mešita v Istanbulu.

Vyberte si z našich 30 zájezdů do IstanbuluZobrazit zájezdy

Víte, že…

Dodnes je Modrá mešita jedním z nejdůležitějších svatostánků islámu?

Oficiální název Modré mešity je Sultan Ahmet Camii dle svého zakladatele sultána Ahmeda. Proslulá čtvrť Sultanahmet, kde se většina turistů pohybuje při objevování istanbulských hlavních pamětihodností, má s touto mešitou společné jméno.

Mešita s šesti minatery

Nádvoří Modré mešityNádvoří Modré mešity

Je to jeden ze symbolů Istanbulu již od 17. století. Návštěvníka zaujme především svou velikostí. Rozhodně je ale zajímavá svou významností, jelikož má šest minaretů, což je největší možný počet minaretů ze všech mešit. Více už může mít jen Mekka, jejíž mešita má minaretů sedm, ten sedmý byl dostavěn poté, co vznikla Modrá mešita v Istanbulu.

Už před tím, než se začalo stavět, zněly hlasy proti výstavbě mešity s tolika minarety. Byl to totiž jasný náznak konkurence mešity v Mekce. Dalším důvodem proti, bylo vyčerpání zásob státní pokladnice a výstavba na místě, kde stávaly paláce tehdejších říšských ministrů. Nicméně velkolepý projekt se realizoval a také povedl. 

Když přicházíte od paláce Topkapi, působí mešita ještě více impozantním dojmem. Stavbu z šedého kamene postavili navíc na pahorek, takže je vidět na míle daleko a lze ji snadno rozpoznat právě podle počtu štíhlých minaretů. Nad nádvořím se zvedá modlitebna překlenutá kopulí a k ní je připojeno několik polokopulí. Nádvoří je obklopeno portikem s dalšími třiceti malými kopulemi, které jsou stejných rozměrů jako vlastní mešita.

Vchod ze strany chrámu Aya Sofya je poněkud přeplněný, protože vidět tu krásu zevnitř chce každý. Samozřejmě vstoupit do mešity můžete jen za předpokladu, že jste správně oblečeni. O oblékání v islámu či zvláštnostech mešit více v Zajímavostech magazínu…

Interiéry komplexu

Interiér Modré mešityInteriér Modré mešity

Stěny interiéru mešity jsou zabarveny do modra, odtud plyne její název. Kachle pocházejí z Izniku a je pro ně typické, že jsou zdobeny motivy lilií, karafiátů, tulipánů a růží. Těchto unikátních kachlí z pozdního šestnáctého století je zde dvacet tisíc a jsou stále jasné a zářivé. Motivy jsou vždy rostlinné či abstraktní, islám zakazuje zobrazovat postavy. Sultán Ahmed se domníval, že všudypřítomná modrá barva pomůže věřícím při jejich obracení se k Bohu. Stavba je podepřena čtyřmi pilíři, tzv. sloními nohami. Když zvednete uprostřed hlavu, uvidíte, že kopule mešity tvoří čtyřlístek, i rohy jsou zdobeny polokopulemi a na třech stranách je interiér ozdoben balkonem. Nasvícení interiéru zajišťuje nespočet malých prosklených okének a také lustr zavěšený na obrovském řetězu ze stropu.

Vzhledem k tomu, že je mešita stále i místem, kde se věřící modlí, nečekejte, že se dostanete všude. Prostor pro věřící je oddělen od toho pro turisty, a proto nebuďte překvapeni, že nebudete moci vstoupit za vyhrazené bariéry. Z těchto důvodů uvidíte výklenek zvaný mihrab jen z dálky a sultánovu lóži taktéž.

V rohu komplexu mešity najdete dvě muzea koberců přístupná veřejnosti. Zajímavé na nich je kromě nesmírně cenných starobylých exponátů to, že se nachází v bývalém královském pavilonu, do kterého vedla rampa, po které sultán přijel na koni až ke komnatám, a ve starých konírnách u mešity.

Čtení: Zájezdy do Turecka – srovnání a doporučení

Zajímavosti

Modrá mešitaModrá mešita

Kulturně přitahuje mešita návštěvníky z celého světa každoročně v květnu na Festival zvuku a světla konaný před ní. Na stěny budov jsou promítány obrazy s mluveným slovem, jedná se o hru o vzniku mešity. Za zdmi komplexu mešity je také navštěvována hrobka sultána Ahmeda, taktéž ozdobena modrými keramickými kachlemi. Je zde pochován sultán se svou rodinou a k vidění je mnoho svatých relikvií.

Romana Şenlug

Romana ŞenlugExpert Radynacestu.cz

Ve světě je stále co objevovat. Cestování je jeden ze smyslů mé celoživotní poutě.

Turecko (Istanbul)

Objevte bránu Orientu

Vyberte si jeden z našich 30 zájezdů do Istanbulu

Zájezdy do Istanbulu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 27. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/modra-mesita/Doporučujeme z Turecka

Nejnovější z TureckaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024