Panenky kokeši: symbol tradičního japonského umění, který můžete mít doma i vy

Barbora Žižková Barbora Žižková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 14. 7. 2019 • Přečteno 4714x

Panenky jsou oslavovány jako jeden ze symbolů tradičního lidového umění Japonska. V jejich jednoduchosti se inspirují i současní designéři.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do JaponskaZobrazit zájezdy

Japonské panenky kokeši patří mezi nejznámější a nejoblíbenější panenky na světě. Oceňované za svou uměleckou, kulturní a historickou hodnotu jsou oblíbenými dárky nebo suvenýry z Japonska. Jak vypadají, kde vznikly a co symbolizují? Odpovědi najdete v článku. 

Co jsou panenky kokeši?

Panenky nemají malované ruce ani nohyPanenky nemají malované ruce ani nohy

Kokeši jsou ručně vyráběné dřevěné panenky složené z kulaté hlavičky a těla bez končetin s nádherně namalovaným pestrým oblečením a elegantními obličeji. Panenky nemají vyřezávané ani malované ruce a nohy, někdy mohou být zobrazeny jako schované v rukávech kimona.

Oproti většině ostatních druhů panenek z celého světa jsou kokeši velmi minimalistické a svou odlišností také snadno rozpoznatelné a nezaměnitelné. Nejen v Japonsku jsou proto velice oblíbené jako dekorace, dárky, suvenýry nebo předměty rozsáhlých sbírek.

Zrození dřevěných panenek

Panenky mají chránit dům před požáremPanenky mají chránit dům před požárem

Vznik prvních kokeši doprovází mnoho různých výkladů. Jeden z nejrozšířenějších se traduje už z počátku 19. století z regionu Tohoku v severním Japonsku.

Říká, že místní farmáři tu s oblibou přinášeli kokeši jako dárky pro své děti. V zimě sbírali měkké dřevo ze stromu mizuki, které rostlo kolem horkých pramenů, a z něj pak panenky vyřezávali a darovali je svým ratolestem.

Kokeši se pak stávaly stále oblíbenější a zanedlouho byly tradičním symbolem horkých lázní a suvenýrem z jejich návštěvy.

Mnoho Japonců věří, že kokeši ochrání jejich dům před požárem, a to nejspíš právě díky dřevu stromu mizuki, které je velmi vlhké a roste často na dobře zavodněných místech.

Výroba lázeňských suvenýrů

Malíři oblékají panenky do barevných kimonMalíři oblékají panenky do barevných kimon

Panenky jsou dodnes oblíbeným dárkem. Kromě dřeva stromu mizuki se k výrobě často používá i tvrdé třešňové dřevo. Po opracování se dva díly spojí k sobě a malíři je pak obléknou do barevných kimon a vymalují jim jednoduché obličeje. Tradiční kokeši se malují pouze třemi barvami, červenou, černou a/nebo žlutou.

U těch novodobých si můžete vybírat z široké škály barevných kombinací a odstínů. Panenkám jsou malována kimona nebo jukaty, používají se mnohé motivy a vzory, často specifické pro každou oblast nebo prefekturu, ze které kokeši pochází.

Zajímavé je na kokeši také to, že existuje velké množství různých velikostí tvarů a barev a jejich kombinací vznikají velmi unikátní umělecká dílka, která jsou oblíbeným cílem sběratelů.

Kokeši jsou také součástí popkultury a mohou reprezentovat oblíbené anime charaktery nebo známé herce či historické a kulturní postavy.

Panenky jsou oslavovány jako jeden ze symbolů tradičního lidového umění Japonska. Jejich jednoduchost umožňuje velkou variabilitu a díky tomu jsou inspirací mnoha moderních designů.

Čtení: Zájezdy do Japonska – srovnání a doporučení

Kupte si krásu domů ještě dnes

Ať už se vám zalíbí tradiční dlouhé a jednoduché tvary kokeši nebo jedno z moderních zpracování s pestrými barevnými oblečky, či se rozhodnete sesbírat všechny kokeši reprezentující všechny postavy vašeho oblíbeného seriálu, určitě vám budou dělat radost a zkrášlí váš byt jako naprosto jedinečná dekorace.

Dobrá zpráva je, že pro panenky nemusíte hned jezdit do Japonska. Kokeši můžete koupit i v Česku. My doporučujeme specializovaný eshop Nippon.

Barbora Žižková

Barbora ŽižkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Člověk se nesmí bát, jen tak najde sám sebe.

Japonsko

Japonsko… Víc než zážitek!

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Japonska

Zájezdy do Japonska

Nejbližší volný zájezd odlétá již 18. říjnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/panenky-kokesi/Doporučujeme z Japonska

Nejnovější z JaponskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024