TOP 6 anime filmů Japonska: Legendy, které nemusíte chápat... ale budete je milovat!

Barbora Žižková Barbora Žižková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 24. 10. 2018 • Přečteno 23438x

Anime filmy jsou dalším důkazem, že japonská kultura je úplně jiná než naše či zbytku Evropy. Čím si ale získá i vás? Víme!

Vyberte si z našich 3 zájezdů do JaponskaZobrazit zájezdy

Japonská kultura zažila před nedávnem svůj pop boom, a to díky kreslenému filmu anime, který postupně vznikal z komixu manga. Toto odvětví se stalo neodmyslitelnou součástí novodobé japonské kultury. Anime pokrývá velkou škálu žánrů od pohádek pro děti po filmy pro dospělé.

Poptávka je tak vysoká, že každý rok vznikají stovky a stovky nových titulů. I když většina seriálů spadá pod masovou produkci, která baví zejména skalní fanoušky. Najdou se ale i animované kousky, které uchvátily svět a rozhodně bychom jim neměli dávat menší hodnotu než hraným filmům.

1. Cesta do fantazie (2001)

Postava z filmu Spirited AwayPostava z filmu Spirited Away

Studio Ghibli a sám Hajao Mijazaki je pro mnohé už známým pojmem. Jeho nejznámější dílo oskarově oceněná „Cesta do fantazie“ (anglicky „Spirited Away“) se záhy dostala do povědomí mnoha diváků.

Mladá dívka Čihiro zabloudí se svými rodiči v lese a cesta je přivede do malého městečka, které je až záhadně prázdné. Po chvíli dívka zjišťuje, že je to město duchů a strašidel a její rodiče byli proměněni ve vepře. Aby je vysvobodila z kletby, musí pracovat v místních lázních s dalšími příšerami, kde se starají o vzácné návštěvníky, různá božstva z japonské mytologie.

Japonci se rádi převlékají za své oblíbence aneb Alenka v říši divůJaponci se rádi převlékají za své oblíbence aneb Alenka v říši divů

Studio Ghibli vyprodukovalo přes dvacet animovaných filmů, především pro děti. Mijazaki ve svých filmech přiznává fascinaci létajícími stroji, se kterými se setkával v dětství, kdy jeho otec pracoval jako letecký konstruktér v období druhé světové války.

I když popularita japonského anime nabývá na síle, Mijazaki s anime nechce být nijak spojovaný. Chce, aby jeho práci lidé vnímali jako umění, které dělá s láskou.

Za zhlédnutí stojí určitě i mytická japonská báje „Princezna Mononoke“, „Zámek v oblacích“, „Doručovací služba čarodějky Kiki“ nebo „Ponyo z útesu nad mořem“, která je inspirovaná malou mořskou vílou, a mnoho dalších snímků.

3. Akira (1982)

Film je zasazen do období Olympijských her v TokiuFilm je zasazen do období Olympijských her v Tokiu

Apokalyptický snímek Akira vypráví o blízké budoucnosti po ničivé třetí světové válce. Společnost je anarchistická a dekadentní a situace je velice napjatá. Na scénu přichází gang mladých motorkářů, jehož nejmladší člen je deprimován situací i svým postavením.

Plný zášti opustí svoji skupinu, jeho vztek v něm ale vyvolá ukryté nadlidské schopnosti. Je pronásledován armádou, vězněn a sužován halucinacemi, ve kterých se mu zjevuje hoch jménem Akira, který měl stejné schopnosti jako on. Jeho síla začne být nezvladatelná i přes pomoc jeho přátel a vědců.

Tento incident je zasazen do roku 2020, kdy zpustošené Tokio pořádá olympijské hry a shodou okolností se opravdové olympijské hry v Tokiu budou konat opravdu ve stejném roce. Tak doufejme, že nás žádná katastrofa nečeká.

Tento kultovní film byl animován na motivy stejnojmenného komiksu manga a byl jedním z nejdražších animovaných filmů vůbec, předčila ho už jen Cesta do fantazie v roce 2001. Proto si tvůrci mohli dovolit úplně novou metodu animace, která je ohromující i dnes.

Čtení: Zájezdy do Japonska – srovnání a doporučení

4. Paprika (2006)

Paprika 2006Paprika 2006

Známý kousek z dílny Satošiho Kona, plný snů a fantazie. Ve filmu existuje přístroj, který umožnuje dívat se na lidské sny a zkoumat je. Bohužel je přístroj ukraden a začne být zneužíván. Detektiv a terapeutka spojí své síly a snaží se ho získat zpět.

Filmy z režie Satoši Kona jsou si vizuálně velice podobné, ve filmech se překrývají různé dimenze, sny i fantazie, které dávají příběhu úplně jiný rozměr.

Filmy inspirovaly i další snímky z americké produkce, jako je „Requiem za sen“ nebo „Černá labuť“ režiséra Darrena Aronofského.

Z jeho dalších psychologických thrillerů si určitě nenechte ujít i jeho první film „Perfect Blue“ nebo „Herečka tisíciletí“.

5. Příběh o princezně Kaguje (2013)

Příběh o princezně Kaguje 2013Příběh o princezně Kaguje 2013

Jde o poslední snímek nedávno zesnulého režiséra Isao Takahaty.Takahata založil společně s Hajao Mijazakim známé studio Ghibli. Hned po jeho založení se Takahata proslavil válečným animovaným filmem „Hrob světlušek“, který bývá mnohými diváky označováno jako nejpůsobivější dílo o druhé světové válce.

Princezna Kaguja není významná jen tím, že to byl poslední film Isao Takahaty, ale také tím, že je celý malovaný ručně a osvěžuje tak dnešní velmi běžnou počítačovou animaci. Zručnost kreslířů i samotná technika dodává filmu živost i hlubokou atmosféru.

Snímek vypráví příběh podle staré japonské legendy „Kaguya Hime“. Chudý pár toužící po potomkovi, který už roky nepřichází, jednoho dne nalezne uvnitř zářícího bambusu vymodlené dítě, krásnou holčičku, kterou vychovávají jako vlastní. Holčička rychle roste do krásy, je tak krásná, že se o její kráse dozví knížata i samotný císař, který ji chce pojmout za ženu.

Kaguja je uzavřena do zlaté klece nádherného paláce, kde je trápena zákony společnosti. Její osamělost a strádání jsou tak velké, že si ji sám Buddha chce vzít zpět.

6. Ghost in the shell (1995)

Ghost in the shell 1995Ghost in the shell 1995

Tento kultovní sci-fi film inspiroval průlomový snímek Matrix. Dokonce byl v Americe v roce 2017 natočen v hlavní roli se Scarlett Johansson.

Příběh je zasazen do Hongkongu v roce 2029, kdy jsou roboti a robotické součástky běžně využívány pro pomoc a spokojenost lidstva. Snímek se snaží řešit filozofické a etické otázky člověka a robota a umělé inteligence.

Pokud je člověk nahrazován součástkami, je to ještě pořád člověk? Jestli je celé naše tělo robotické a jediná organická věc je mozek, jsme ještě lidmi? A co když i ten je nahrazen počítačem a paměť a osobnost člověka nahrajeme do tohoto stroje, je stále člověkem – mohou mít tyto bytosti svoje vlastní práva?

Hlavní hrdinka Kusanagi Motoko je kyborg a pracuje jako policistka. Její tým pronásleduje momentálně nejhledanějšího zločince Loutkáře, který se dokáže lidem nabourat do mozku a měnit jejich vzpomínky podle libosti.

Animovaný film byl vytvořen na motivy stejnojmenné mangy a měl i další pokračování jak ve formě dalších celovečerních filmů, tak i seriálu.

Barbora Žižková

Barbora ŽižkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Člověk se nesmí bát, jen tak najde sám sebe.

Japonsko

Japonsko… Víc než zážitek!

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Japonska

Zájezdy do Japonska

Nejbližší volný zájezd odlétá již 18. říjnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/top-6-anime-filmu-japonska/Doporučujeme z Japonska

Nejnovější z JaponskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024