Zvířecí města v Japonsku: Kočky, králíci, opice, jelínci, ale i lišky na každém kroku! Zážitek, který oceníte.

Barbora Žižková Barbora Žižková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 17. 4. 2019 • Přečteno 6688x

Liščí vesnice, kočičí ostrov nebo jelení ostrov... V Japonsku jsou některá zvířata stejně posvátná jako místa, kde žijí. Poznejte jejich kouzlo.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do JaponskaZobrazit zájezdy

Japonsko je proslulé nejen gejšami a sushi, ale i zvířecími ostrovy, vesničkami a městy. Najdete mezi nimi takové, které by zlákaly i vás? Jaké zvíře je to vaše vůbec nejoblíbenější? Tady jsou naše tipy, jak strávit v Japonsku zajímavý den a poznat kus místní „zvířecí“ kultury. 

1. Ostrov ovládaný kočkami

Ostrov ovládaný kočkamiOstrov ovládaný kočkami

Kousek od rušného města Sendai si přijdou na své milovníci koček. Malý ostrov Taširodžima je řídce obydlen asi jen stovkou lidí, zato kočkám se zde náramně daří, je jich tu několikrát víc než lidí.

Kočky tu dřív pomáhaly bojovat proti hlodavcům a byly za odměnu štědře krmeny rybami. Místní věří, že krmení koček přináší štěstí a bohatství. Zajímavé je, že na ostrově nikdo nechová psy, aby se tu kočkám lépe dařilo.

V období Edo se obchodovalo s hedvábím a drahými látkami, a ty bylo potřeba chránit před zničením hlodavci, kteří si v nich s oblibou dělali svá hnízda. Časem tato populace koček začala nesmírně růst, zatímco lidská populace klesla na méně než 100 obyvatel. Dnes na tomto malém ostrůvku připadá na jednoho obyvatele šest koček.

Vzhledem k tomu, že 83 % obyvatel je klasifikováno jako starší, jsou ostrovní vesnice označovány jako „terminální vesnice“, což znamená, že pokud je 50 nebo více procent obyvatelstva starších 65 let, přežití vesnice je ohroženo.

Většina lidí, kteří žijí na ostrově, se podílí buď na rybolovu, nebo pohostinství. Ostrov má i svoje kočičí osobnosti, o kterých byly natočené dokumenty a díky tomu napomohly turismu.

Pro návštěvníky, kteří chtějí na chvíli zůstat, jsou tu speciální prázdninové domy, které navrhl slavný manga umělec Šótaró Išinomiri. Domy jsou stylizované do tvaru koček, takže návštěva ostrova bude ještě intenzivnější, pokud se rozhodnete v jednom z kočičích domů přespat.

2. Zao – liščí vesnice

Liščí vesniceLiščí vesnice

Pokud vás vždy fascinovaly lišky, zajeďte si do malebné horské liščí vesnice v Shiroishi. Vesničku obývá přes sto zvířat a až šest druhů lišek.

Vesnice slouží spíš jako přírodní rezervace pro zvířata, do které mohou návštěvníci vstoupit. Je rozdělena na několik částí s klecemi a ohradami, kde lišky a jiná zvířata odpočívají, a volného prostoru, kde lišky volně pobíhají.

Návštěvníci mohou lišky i krmit, ale existují zde různá pravidla, která se nesmí porušit. Lišky jsou populární stvoření v japonských folklorech a mají silnou tradici. Jejich vyobrazení můžeme pozorovat v chrámech i v umění. I tato vesnička má samozřejmě svůj chrám zasvěcený liškám.

Čtení: Zájezdy do Japonska – srovnání a doporučení

3. Králičí ostrov

Králičí ostrovKráličí ostrov

Malý ostrov Ōkunošima ve vnitrozemském moři Seto je jen dvě míle od pobřeží japonského města Takehara v prefektuře Hirošima. Králíci jsou na tomhle ostrově opravdu všude a jejich populace se rozrůstá dál, protože tu nemají přirozeného predátora.

Nicméně nikdo neví, odkud se vlastně vzali. Jedna teorie říká, že je sem vypustily děti a následně si králíci rozšířili svoji populaci.

Druhá teorie je o něco děsivější. Japonská císařská armáda tu ve třicátých a čtyřicátých letech vyráběla tisíce tun jedovatého plynu a kvůli utajení byl ostrov odstraněn ze všech japonských map.

V průběhu války v Číně i Pacifiku byl používán jedovatý hořčičný plyn, chlór a další typy plynů, přičemž podle odhadů zabily přibližně 80 000 lidí. Někteří lidé věří, že právě tato děsivá historie může být klíčem k tomu, proč po ostrově pobíhá volně tolik domestikovaných králíků.

V roce 1929, kdy armáda začala vyrábět chemické zbraně, sem byli převezeni králíci, aby se na nich testovala účinnost jedovatého plynu, a po skončení války byli králíci vypuštěni do volné přírody. Většina odborníků však s touto verzí nesouhlasí. Profesor Ellis Krauss například tvrdí, že všichni testovací králíci byli po válce usmrceni Američany.

Ať už je pravda jakákoliv, nemění nic na tom, že teď je ostrov plný spokojených králíků, které návštěvníci s nadšením krmí. Atmosféra se tu úplně změnila, a to i díky roztomilým králíkům a usměvavým lidem.

4. Opičí ostrov

Opice v termální voděOpice v termální vodě

Opic je v Japonsku požehnaně a narazit na ně můžete často. V Kjótu v parku, který se nachází poblíž známého bambusového lesa, jedné z nejrušnějších turistických oblastí v Kjótu. Park se může pochlubit asi 120 opicemi, tzv. japonskými makaky.

I když jsou opice krmené člověkem, jsou stále divoké, jak tvrdí pracovníci parku. Varování pro návštěvníky, aby se opic nedotýkali, by mělo být dodržováno, nicméně kontakt mezi opicí a člověkem je někdy hodně blízký, a to hlavně při krmení.

Pro další zážitek můžete naopak zavítat do Japonských Alp, kde se tlupa makaků ráda koupe v horkých termálních pramenech. Ikonické fotografie i videa opic, které se vyhřívají v horkých jezírkách uprostřed sněhových závějí, jsou známé po celém světě.

Džigokudani Monkey Park  se nachází v Jamanouči, prefektuře Nagano. Velký národní park vás může zaujmout hlubokými studenými lesy i krásnými sopečnými úkazy.

Návštěvníci sem míří hlavně kvůli velké populaci divokých japonských makaků, běžně nazývaných sněhové opice. Opice každý den scházejí ze strmých útesů a hlubokých lesů, aby se vyhřívaly v teplých vodách onsenů a ve večerních hodinách se zase bezpečně vrátily zpět.

Opice jsou v oblasti horkých pramenů po celý rok a návštěva v jakékoliv sezoně umožní návštěvníkovi pozorovat stovky opic, o které se park stará a krmí je.

5. Město Nara a zvířecí kavárny

Nara vás ohromí milými jelínkyNara vás ohromí milými jelínky

A samozřejmě je tu historické město Nara poblíž Osaky, známé svými volně pobíhajícími zdvořilými jeleny šika, kteří se za kus sušenky ukloní jako každý správný Japonec.

Fotografie s jelínky uprostřed krásného města je památka, která ve vašem fotoalbu nesmí chybět. 

6. Zvířecí kavárny

Užijte si zvířecí kavárnuUžijte si zvířecí kavárnu

Pokud jste nenašli svoji vysněnou vesnici či ostrov, nezoufejte, v Japonsku je spousta zvířecích kaváren pro milovníky psů, ještěrů, ježků a jiných živočichů... Kdo ví, třeba jednou taky ten svůj ostrov někdy dostanou.

Barbora Žižková

Barbora ŽižkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Člověk se nesmí bát, jen tak najde sám sebe.

Japonsko

Japonsko… Víc než zážitek!

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Japonska

Zájezdy do Japonska

Nejbližší volný zájezd odlétá již 18. říjnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/zvireci-mesta-v-japonsku/Doporučujeme z Japonska

Nejnovější z JaponskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024