Japonské zahrady: oázy klidu a meditace, které musíte navštívit

Barbora Žižková Barbora Žižková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 18. 5. 2018 • Přečteno 8560x

Budování japonských zahrad je umění vyžadující znalosti i hluboké estetické cítění.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do JaponskaZobrazit zájezdy

Jsou známé po celém světě a v samotném Japonsku jich najdete tisíce. Mají silnou tradici a mnoho významů. Slouží jako místa k odpočinku i meditaci, ztvárňují estetické ideály i náboženské a filosofické myšlenky. Fenomén japonských zahrad je příkladem spojení minulosti a současnosti, filosofie i náboženství.

Čajový obřad i meditace

Vstupte do japonské zahrady a meditujteVstupte do japonské zahrady a meditujte

Silný vliv na tvorbu zahrad v Japonsku měl především čajový obřad. Rozsáhlé oblibě se výstavby zahrad v Japonsku dostalo po rozšíření čaje a jeho kultury z Číny okolo 12. století. Postupem času se z pití čaje stala i forma meditace a obřadního rituálu.

Zahrady byly budovány pro vytvoření vhodného prostředí k těmto seancím a měly pomoci návštěvníkům navodit atmosféru hlubokých lesů nebo vysokých odlehlých hor a připravit je tak k relaxaci a duševnímu i estetickému zážitku během obřadu.

Najdete je u starých paláců a rezidencí zámožných státníků a šlechticů, kde sloužily jako místo k odpočinku a čajovému obřadu i jako prezentace kulturnosti jejich majitelů před návštěvami, stejně jako v buddhistických chrámech, kde pomáhají k meditaci a zklidnění mysli i ducha.

Co znamená wabi-sabi?

Ideál wabi-sabi je způsob vnímání a tvořeníIdeál wabi-sabi je způsob vnímání a tvoření

Budování japonských zahrad je umění vyžadující znalosti i hluboké estetické cítění. Jsou spojeny s myšlenkami zen-buddhismu i estetickými ideály. Ideál wabi-sabi je způsob vnímání a tvoření, který Japonci studují a aplikují už stovky let. Učí nás nalézt krásu v nedokonalosti a vyzdvihuje autentičnost.

Pojem je velice obtížně jakkoli shrnout nebo jednoduše vysvětlit a mnoho Japonců ho považuje za lidem ze západu nevysvětlitelným, protože nastavení vnímání estetiky je v těchto kulturách enormně odlišné. Pokud se z designérského úhlu pohledu pokusíme slovní spojení přeložit, wabi znamená nedokonalost jakéhokoli objektu, která je způsobena typem materiálu nebo nepředvídatelnými klimatickými podmínkami.

Sabi lze interpretovat jako aspekt nedokonalé spolehlivosti nebo omezené životnosti objektu. I pro pouhé pochopení těchto pojmů je ale potřeba toto umění studovat i desítky let.

Čtení: Zájezdy do Japonska – srovnání a doporučení

Kameny jako bohové a zahrady bez rostlin

Zahrady mají mnoho podobZahrady mají mnoho podob

Japonské zahrady mohou mít mnoho podob. Od miniaturních stolních zahrad a bonsají až po rozsáhlé parky. Většina jejich prvků různými způsoby imituje skutečnou krajinu a snaží se v návštěvníkovi docílit pocitu, jako kdyby se skutečně nacházel v otevřené krajině. Využívá k tomu především symbolizmu a simplifikace a odlišné materiály.

Například kameny hrají v japonských zahradách zásadní úlohu. V minulosti byly v šintoismu velké kameny předmětem uctívání a štěrk se používal k vyznačení posvátných míst. Dnes kameny v zahradách symbolizují hory a štěrk, písek zase řeky nebo mosty. Zahrad existuje hned několik typů a některé nemusí vůbec obsahovat živé rostliny.

Většinou ale mají podobu parků a oblíbenými prvky jsou také ostrovy a mosty, krásné pavilony nebo kvetoucí stromořadí. V každém větším městě v Japonsku nějakou rozsáhlou zahradu najdete. Slouží jako místo pro odpočinek a relaxaci stejně jako pro sport nebo umění.

Mezi významné patří například zahrady v okolí císařského paláce v Tokiu nebo zen-buddhistická zahrada chrámu Tofuku-dži v Kjótu.

I přesto, že se za japonskými zahradami skrývá mnoho významů filosofií a znalostí, slouží hlavně jako místa pro zklidnění ducha a relaxace a toho lze snadno docílit i bez jakýchkoliv hlubokých vědomostí.

Zkuste se tedy na chvilku zastavit a objevit skutečnou oázu klidu v některé z japonských zahrad, které se nenacházejí jen v Japonsku, ale na které můžete narazit i na mnoha místech po celé Evropě, a dokonce i v Česku.

Barbora Žižková

Barbora ŽižkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Člověk se nesmí bát, jen tak najde sám sebe.

Japonsko

Japonsko… Víc než zážitek!

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Japonska

Zájezdy do Japonska

Nejbližší volný zájezd odlétá již 18. říjnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/japonske-zahrady/Doporučujeme z Japonska

Nejnovější z JaponskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024