Pařížské kavárny chtějí na seznam kulturního dědictví UNESCO. Podpoříte je svou návštěvou?

Adéla Vavřačová Adéla Vavřačová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 10. 8. 2018 • Přečteno 3590x

Poznejte tu nejpařížštějští součást Paříže a přijměte pozvání na kávu nebo drink. Záhy zjistíte, že místní bistra a kavárny činí pobyt ve francouzské metropoli ještě příjemnější.

Vyberte si z našich 50 zájezdů do PařížeZobrazit zájezdy

Víte, že…

O záchranu a zápis na seznam UNESCO bojují také světoznámé symboly Francie – tradiční bageta či prodejci knih na březích Seiny – tzv. bukinisté.

Výlet do Paříže bez posedávání v kavárnách jako by nebyl. Aby se nám lépe vklouzávalo do rušného života, začínáme den ranním šálkem kávy. Odpoledne neodoláme a znovu si užíváme účinek kofeinového nakopnutí. A již tak příjemný den vždy završíme návštěvou kavárny, kde přes skleničku vína pozorujeme, jak se svět kolem kutálí. Dobře proto chápeme, proč pařížské kavárny usilují o zápis na seznam světového nehmotného dědictví UNESCO.  

Když se poprvé objevila zpráva, že pařížská bistra a kavárny s předzahrádkami usilují o zápis na tento prestižní seznam, milovníci běžných radostí kavárenského života zajásali. Na podání kandidatury spolupracovalo sdružení jejich provozovatelů.

Jeho záměrem je mimo jiné připomenout, že kavárny jsou svět sám o sobě, svébytný organismus. Alespoň občasné prohození několika slov, zajímavá debata, společné schůzky – to všechno hraje roli při sbližování lidí a kultur a slouží jako pomyslná křižovatka společenského a kulturního života.   

Jelikož ale srdce a peněženky místních i návštěvníků Paříže pomalu a jistě dobývají mezinárodní kavárenské řetězce nabízející silnou kombinaci nízkých cen a vysoké kvality, mají tradiční francouzské podniky plné právo cítit se ohroženy.

My jsme ale pevně rozhodnuti, že se kavárenským boomem dorazivším zpoza velké louže „nakazit“ nenecháme a zůstaneme věrni kavárenským pokladům staré Paříže. Jsou totiž unikátní ve všech směrech. Otevřeno mají často celý den a zákazníci si tu mohou pochutnat na poctivých domácích jídlech. Vyrazíte tam s námi?

Adéla Vavřačová

Adéla VavřačováExpert Radynacestu.cz

Jsem sběratelka požitků, zážitků a všeho jedinečného, o čem se v běžných průvodcích většinou vůbec nepíše.

Francie (Paříž)

Vezměte si Paříž do dlaně

Vyberte si jeden z našich 50 zájezdů do Paříže

Zájezdy do Paříže

Nejbližší volný zájezd odlétá již 14. březnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/parizske-kavarny-chteji-na-seznam-kulturniho-dedictvi-unesco.-podporite-je-svou-navstevou/Doporučujeme z Francie

Nejnovější z FrancieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024