Pařížské metro se po 116 letech mění: klasické jednorázové papírové jízdenky brzy skončí

Adéla Vavřačová Adéla Vavřačová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 4940x

První linka pařížského metra byla otevřena 19. července roku 1900. Po 116 letech provozu si metro v Paříži nadělilo pořádný dárek – komplexní modernizaci

Vyberte si z našich 32 zájezdů do PařížeZobrazit zájezdy

Víte, že... 

Ne vždy měly lístky na metro typickou bílou barvu? Tu získaly až v roce 2007. Do té doby vystřídaly celou škálu barev, od červené přes žlutou, zelenou, oranžovou až po fialovou. Jejich tvar se však neměnil nikdy.

 

První linka pařížského metra vedoucí z Vincennes přes střed města na Porte de Maillot byla otevřena 19. července roku 1900. Zahájení světové výstavy dne 14. dubna tudíž stavitelé propásli a metro tak bylo zprovozněno beze všech ceremonií. K 116. výročí si však metro nadělilo pořádný dárek – komplexní modernizaci. S tou je krom jiného spojen také zánik klasických jízdenek.

Na jízdenku ve tvaru malého bílého obdélníku si určitě vzpomene každý, kdo pařížským metrem alespoň jednou cestoval.

Cestování s papírovými jízdenkami po kapsách však dovedlo člověka pěkně potrápit. S příchodem revizora se totiž vždycky zdálo, že jízdenka není ani v jedné z kapes. Někdy uvízla na dně kabelky, jindy ve vnitřní kapse saka a někdy zapadla mezi sedadla. 

To se ale změní! Počínaje rokem 2021 budou Pařížané na papírové jízdenky už jen nostalgicky vzpomínat.

Dnes hojně využívaný tzv. Passe Navigo se změní na „chytré Navigo“. Jde o bezdotykovou čipovou kartu, jež umožňuje využívat časové předplatné pro hromadnou dopravu v Paříži a okolí. Teď se tento systém přesune přímo do chytrého telefonu, takže už nebude potřeba mít kartu neustále u sebe.

Pro všechny, kteří se v Paříži zdrží třeba jen pár dní, bude připravena tzv. elektronická peněženka. Jedná se o systém podobný Oyster kartám v Londýně. Zvažuje se rovněž možnost využívat při placení bezkontaktní platební karty atd.

Adéla Vavřačová

Adéla VavřačováExpert Radynacestu.cz

Jsem sběratelka požitků, zážitků a všeho jedinečného, o čem se v běžných průvodcích většinou vůbec nepíše.

Francie (Paříž)

Vezměte si Paříž do dlaně

Vyberte si jeden z našich 32 zájezdů do Paříže

Zájezdy do Paříže

Nejbližší volný zájezd odlétá již 11. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/parizske-metro-se-po-116-letech-meni-klasicke-jednorazove-papirove-jizdenky-brzy-skonci/Doporučujeme z Francie

Nejnovější z FrancieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024