Petrodvorce: okázalé letní sídlo ruských carů dnes slouží jako muzeum

Martin Adámek Martin Adámek, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 28601x

Petrodvorce jsou nádhernou ukázkou ruské architektury.

Petrodvorce jsou nádhernou ukázkou ruské architektury. Jedná se o letní sídlo carů, postavené v době vlády Petra Velikého. Tento obrovský komplex, slavný po celém světě, je snadno dosažitelný z Petrohradu a představuje jednu z nejvýznamnějších architektonických památek v Rusku. Málokterý návštěvník Petrohradu se do Petrodvorců nepodívá.

V rozsáhlém komplexu se nenachází pouze obrovský palác (rusky „dvorec“) Petra Velikého, ale i vodní kaskáda, okrasná zahrada s rozsáhlým parkem a kolonáda. Vše je doplněno velkým množstvím fontán. Samozřejmě nemůže chybět ani pravoslavný kostel, který sloužil carům k soukromým modlitbám.

Jakožto reprezentativní letní sídlo bylo vyzdobeno zlatými a pozlacenými sochami. V současné době se návštěvníkům otevírá možnost dlouhých procházek v okolí paláce a v celém parku a místo slouží zároveň jako muzeum.

Velký Petrův palác

Palác je dominantou celého objektu, při čemž spolu se Spodním a Horním parkem tvoří krásný architektonický komplex. V okolí se nachází množství dlouhých alejí, které přímo vybízejí k procházkám. Kromě toho je obklopen dalšími menšími stavbami a fontánami.

Fontány patří k největším lákadlům návštěvníků. Počátek stavby se datuje k roku 1715. Původní myšlenka byla, že budova bude sloužit pouze jako místo přijímání návštěv a případně pro oslavy. Během krátké doby ale carovi tehdy obyčejná budova nebyla dostatečně reprezentativní, proto ji bylo potřeba přestavět.

V polovině 18. století tedy přibylo třetí patro a hlavně se značně rozšířily vnitřní prostory. Později došlo ještě na několik přestaveb, např. carevna Kateřina Veliká chtěla mít letní sídlo stále moderní, proto nechala dostavět klasicistické prvky a potlačit prvky baroka.

Největší újmu palác utrpěl v období Druhé světové války, ale vlády Sovětského Svazu měly obnovu těchto významných památek jako prioritu, tak již v roce 1964 byly návštěvníkům otevřeny první sály a v současné době je možné obdivovat již celý areál.

Muzea

V komplexu existuje mnoho muzeí, mezi ty nejznámější patří například Monplezír (z francouzského mon plaisir = moje potěšení), kde jsou uchovány předměty, které začal sbírat car Petr Veliký. V relativně malém domku najdeme čínský porcelán, holandské nádobí či carovy osobní věci jako čepice, ručník.

Vzhledem k poloze na břehu Finského zálivu je možné navštívit Muzeum jachet nebo Muzeum hracích karet. Celkově se zde nachází 14 muzeí a pro děti jsou velmi populární voliéry s papoušky.

Místo je velmi oblíbené, proto je dennodenně v obležení návštěvníků, ale jelikož je areál obrovský, nejedná se o místo, kde se z důvodu přeplněnosti nedá ani hýbat. Vzhledem k počtu muzeí, budov a rozsáhlosti parků a zahrad se i obrovský počet turistů rozplyne.

Místa v okolí Velkého Petrova paláce

V parcích a zahradách v okolí lze objevit mnoho přírodních i architektonických krás, které není možné všechny popsat. V každém případě se nedá nezmínit Velká kaskáda, což je grandiózní soustava fontán, která patří do zlatého fondu architektury.

Dále se areál může pochlubit Horním parkem, jenž má rozlohu 15 hektarů, a který byl vybudován jako reprezentativní vstup do rezidence. Spodní park byl navržen podle vzoru Versaillského parku u Paříže. V obou parcích se nachází mnoho fontán, které něco nebo někoho symbolizují. Asi nejznámější je fontána Neptun ve Vrchním parku.

V komplexu Petrodvorců se nacházejí i novější stavby. V 19. století nechal car Mikuláš postavit Alexandrovský park, ve kterém je možné obdivovat několik paláců a muzeí.

Jak se dopravit z Petrohradu

Ačkoli je areál od Petrohradu vzdálen několik desítek kilometrů, doprava je zajišťována bez problémů. Jednou z možností je jet příměstským vlakem. Cesta trvá asi 45 minut, potom můžete popojet autobusem nebo projít velkým parkem se zvláštním názvem „Proletářský park“.

Pravidelně jezdí i marschrutky, což jsou speciální mikrobusy, které hlavně v letní sezóně jezdí nepřetržitě mezi centrem města a Petrodvorci. A jelikož je současný kurz rublu vůči české koruně příznivý, je možné využít taxi.

Nejrychlejší a nejromantičtější je ale cesta po vodě. Expresní loď, která v sezóně vyjíždí z petrohradského přístavu od 10 do 18 hodin každých 30 minut. Zpět jezdí také každých 30 minut od 11 do 19 hod. Standardní cena za zpáteční jízdenku je 1200 rublů (2016).

Důležitá praktická informace je, že dosud (2016) není možné zakoupit jízdenku zároveň se vstupenkou do některého z objektů Petrodvorců. Obojí se prodává zvlášť.

Vstupy do jednotlivých objektů (2016)

Jednotlivé objekty mají různé vstupné a různé otevírací doby. Parky jsou většinou otevřeny od 9 do 20 hodin, interiéry se otvírají mezi desátou a jedenáctou a zavírají mezi 18. a 19. Vstup do Velkého Petrova paláce stojí pro cizince cca 600 rublů, do jednotlivých parků cca 300 rublů, dále je třeba připočítat prohlídku kaskády a dalších památek.

Martin Adámek

Martin AdámekExpert Radynacestu.cz

Baví mě hlavně poznávat nová místa a oblasti, kde se pořád něco děje.URL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/petrodvorce/Doporučujeme z Ruska

Nejnovější z RuskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024