Pivovar Carlsberg: když v Dánsku teče pivo proudem…

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 11275x

Kodaňský pivovar Carlsberg je největším pivovarnickým magnátem v Dánsku.

Vyberte si z našich 7 zájezdů do KodaněZobrazit zájezdy

Víte, že... 

Jacobsonové byli průkopníky v zavádění chladící techniky při výrobě piva? Dále byli i průkopníky parního vaření piva.

Dánové rádi pijí pivo. Ve velkém. Jejich národním pivovarnickým magnátem je Carlsberg s více než 150 let starou tradicí. Není zrovna nutné „pít jako Dán“,  ale být v Dánsku a nedat si tu na uhašení žízně pivo by byl hřích. V Kodani, kde Carlsberg sídlí, mají nejen štamgasti možnost tento největší dánský pivovar navštívit a dozvědět se tak přímo „u zdroje“, jak se tu pivo kdysi vyrábělo a jak se vyrábí dnes. Součástí prohlídky je samozřejmě i ochutnávka tohoto zlatavého moku.

Předchůdcem současného největšího dánského pivovaru byl pivovar založený roku 1847 dánským sládkem a také pokrokovým průmyslníkem a milovníkem umění Jacobem Christianem Jacobsenem. Toho inspiroval německý způsob vaření piva, proto se vydal do „hlavního města piva“ Mnichova a do Dánska si odtamtud dovezl nejen nepostradatelné zkušenosti, ale i obzvlášť čistý kmen kvasnic, které pak použily k výrobě prvního dánského, komerčně prodávaného, spodně kvašeného piva.

Vášeň zděděná z otce na syna... 

Jeden z historických exponátů muzeaJeden z historických exponátů muzea

Pivo v Dánsku slavilo úspěch. Za zděděné peníze tak J. Ch. Jacobsen vybudoval nový větší pivovar, který pojmenoval po svém synovi Carlovi. (Druhá část názvu – berg – znamená hora). Syn mu v pivovaru odmalička pomáhal, postupně přebíral větší a větší zodpovědnost a nakonec v roce 1882 založil svůj vlastní konkurenční pivovar, který pojmenoval New Carlsberg.

Za založením pivovaru ovšem nestálo ani tak rozšiřování výroby jako spíše spory s otcem. Přeli se například o to, zda budou vařit svrchně či spodně kvašené pivo. Původní pivovar si upravil název na Gamle Carlsberg, tedy Starý Carlsberg. Oba muži se nakonec usmířili, a tak se pivovary mohly sloučit a ve velkém ve svém podnikání pokračovat.

Jedno z nejprodávanějších piv na světě

Nahlédněte do tajemství, jak se vaří pivo Nahlédněte do tajemství, jak se vaří pivo

Byly rozšiřovány prostory, zakládány nové pobočky v zahraničí, a byla navazována nová spolupráce se zahraničními partnery – mimo jiné i s českými výrobci piva. Dnes je Carlsberg jednou z největších pivovarnických společností na světě a její dvě hlavní značky – Carlsberg a Tuborg – patří mezi nejprodávanější piva nejen v Dánsku, ale i na světovém trhu.

Za dokonalostí pivovaru stojí mimo jiné jeho vlastní laboratoře, založené v roce 1875. Ty se od počátku věnovaly problémům spjatým s pivovarnictvím. Zaměstnanci tu vyvinuli i svůj vlastní druh kvasinek, které se dodnes k výrobě světlého ležáku používají.

Čtení: Zájezdy do Dánska – srovnání a doporučení

Pivo a umění jde dohromady

Vstup do pivovaru zdobí sochy slonů Vstup do pivovaru zdobí sochy slonů

Otec a syn Jacobsenovi se ovšem nevěnovali jen pivovarnictví. Oba byli milovníky umění a architektury. Založili nadaci a shromažďovali umělecká díla. A byl to právě Carl Jacobsen, který byl po zhlédnutí baletního představení na motivy Andersenovy pohádky Malá mořská víla tak dojat, že sochu hlavní hrdinky objednal a roku 1913 ji daroval městu. Dodnes je soška Malé mořské víly symbolem Kodaně a snad nejfotografovanějším objektem dánské metropole. Jedna její kopie je umístěna přímo v areálu pivovaru.

A protože Carlsberg nesoustřeďuje svoje zájmy pouze na pivovarnictví, vlastní například téměř polovinu zábavního parku Tivoli.

Navštívit pivovar, „pít jako Dán“

Nesmí chybět návštěva pivovaruNesmí chybět návštěva pivovaru

Z původního pivovaru Carlsberg je dnes muzeum a návštěvnické centrum, kde se dozvíte informace a zajímavosti nejen z historie vaření místního piva. Součástí prohlídky pivovaru je i neodmyslitelná ochutnávka. Nová rozšířená budova produkuje nejen pivo, ale i nealkoholické nápoje.

Až budete v Kodani Carlsberg popíjet, nezapomeňte, že opít se do němoty není to pravé. I když faktem je, že v Dánsku se „opít jako Dán“ i přes to, že místní piva jsou obvykle oproti našim silnější, vlastně nemůžete. Pokud totiž někdo podle Dánů pije (i na jejich vkus) moc, pak „pije jako Švéd“.  

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Dánsko (Kodaň)

Objevte půvaby Kodaně

Vyberte si jeden z našich 7 zájezdů do Kodaně

Zájezdy do Kodaně

Nejbližší volný zájezd odlétá již 11. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/pivovar-carlsberg/Doporučujeme z Dánska

Nejnovější z DánskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024