Malá mořská víla: nezaměnitelný symbol Kodaně

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 29742x

Malá mořská víla na nábřeží Nyhavn je symbolem Kodaně.

Vyberte si z našich 6 zájezdů do KodaněZobrazit zájezdy

Tip pro vás: 

Jako suvenýr si z Kodaně přivezte sošku Malé mořské víly. Můžete zvolit například těžítko nebo přívěšek.

Socha Malé mořské víly (Den Lille Havfrue)  je patrně nejfotografovanějším objektem z celé Kodaně. Je symbolem města i krásnou ikonou působivého nábřeží Nyhavn, kam by každý návštěvník Kodaně měl určitě zavítat. Ta pravá je sice jen jedna, v Kodani ovšem můžete spatřit i její mladší kolegyně.

Nábřeží Nyhavn je velmi pěkné místo, které láká k posezení v některém z mnoha místních podniků a k pozorování okolního dění i jasně barevných městských domů se sedlovou střechou. Účelem stavby kanálu Nyhavn bylo spojit Kongens Nytorv s přístavem a v minulosti přitahoval kanál nejen námořníky, ale pro svou neopakovatelnou atmosféru také spisovatele a umělce.

Tady žil Hans Christian Andersen!

Rodný dům Hanse Christiana AndersenaRodný dům Hanse Christiana Andersena

Velkou část života tu strávil i dánský spisovatel Hans Christian Andersen, který žil střídavě v domech č. 20, 18 a 67. A právě jeho pohádka se stala inspirací pro sochu Malé mořské víly, kterou roku 1913 ztvárnil sochař Edward Eriksen. Ač duchovním modelem mu byla Malá mořská víla Hanse Christiana Andersena, model pro tělo víly hledal zcela konkrétní. Obličej vytvořil podle baleríny Ellen Priceové, při modelování těla mu modelem stála jeho manželka Elina.

Nápad vymodelovat sochu Malé mořské víly přišel v roce 1909 od dánského pivovarnického magnáta Carl Jacobsena, který byl po zhlédnutí baletního představení na motivy Andersenovy pohádky Malá mořská víla tak dojat, že sochu hlavní hrdinky objednal. Pohádkový příběh vypráví o mořské panně, která se zamilovala do lidského prince, pro něhož se rozhodla stát se člověkem. 

Hrdě i stydlivě tu čelí vodě, větru, vandalům i konkurenci

Socha je umístěna na kamenu přímo na kanálu. V minulosti se již několikrát stala terčem vandalů, kteří ji připravili o hlavu či o ruce, vždy byla ovšem „uzdravena”. Tak trochu jako reakci na takovéto jednání pověřil roku 2006 pivovar Carlsberg dánského umělce Bjørna Nørgaarda, aby vytvořil sochu novou. Další konkurencí je „originální” Malé mořské víle také čtyři metry vysoká socha Petera Becha.

Socha Hanse Christiana AndersenaSocha Hanse Christiana Andersena

Malá mořská víla byla jakožto symbol Kodaně dokonce v roce 2010 vystavena na Expu v Šanghaji. Nejednalo se přitom o žádnou kopii. Socha z kodaňského nábřeží Nyhavn byla odmontována od kamene, na kterém sedí, a z dánského hlavního města si jaksi odjela na výlet.

Malá mořská víla je dánský pojem a symbol Kodaně, nejfotografovanější kodaňská žena a jednoduše socha, kterou každý návštěvník Kodaně musí spatřit na vlastní oči. Netrhejte partu a stavte se u ní na slovíčko i vy.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Dánsko (Kodaň)

Objevte půvaby Kodaně

Vyberte si jeden z našich 6 zájezdů do Kodaně

Zájezdy do Kodaně

Nejbližší volný zájezd odlétá již 22. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/mala-morska-vila/Doporučujeme z Dánska

Nejnovější z DánskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024