Tivoli: kodaňské, dánské i celosvětové synonym pro zábavu, odpočinek a bezstarostnost

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 22598x

Tivoli je proslulý kodaňský zábavní park.

Vyberte si z našich 6 zájezdů do KodaněZobrazit zájezdy

Víte, že... 

Ročně projde branami parku asi 4,5 milionu návštěvníků? Přibližně 330 000 nadšenců má zakoupenou i celoroční permanentku.

Tivoli je (nejen) dánským synonymem pro zábavu, odpočinek a bezstarostnost. Kodaňský zábavní park Tivoli je totiž okouzlující kombinací atrakcí, restaurací, kulturních akcí, kvetoucích zahrad i působivé podívané na tisíce světýlek. Park má zvláštní nadčasovou atmosféru, kterou je jednoduše třeba zažít. Ne nadarmo se jeho jméno objevuje v souvislosti se zábavou i jinde ve světě. Proč tomu tak je?

Park vznikl původně na městské periferii na pozemcích bývalého vojenského opevnění. Dnes už se – díky neustále se rozrůstající městské zástavbě – nachází takřka v centru města, přímo naproti hlavnímu vlakovému nádraží. Když to dánský žurnalista Georg Carstens chtěl roku 1843 založit, tvrdil, že když se lid bude bavit, nebude mít čas na hlouposti. Tehdejší král v duchu opojení z evropské revoluční nálady nemohl než souhlasit a park tak byl slavnostně otevřen.

Drsné atrakce, párek v rohlíku i restaurace pro královnu 

Zábavní park v Tivoli nabízí různé atrakceZábavní park v Tivoli nabízí různé atrakce

Už zakladatel zábavního parku prohlašoval, že park nebude nikdy dokončen. Pravdou je, že zdejší atrakce opravdu neusnuly na vavřínech, „jdou s dobou“ a neustále se vyvíjejí. Každá z mnoha atrakcí je jiná. Jednou z největších atrakcí je horská dráha zvaná Démon. Funguje na principu gravitace a podobně divokou jízdu na horské dráze jako v Tivoli si dále užijete snad už jen ve Filadelfii a v Melbourne.

Jednou z novějších atrakcí je Volný pád, kde odvážlivci padají ze čtyřicetimetrové výšky samovolně dolů. V Tivoli najdete obyčejné kolotoče i velmi drsné atrakce, kam si jen tak někdo netroufne.

Říká se, že v Tivoli si přijde na své každý. I ti, kteří zábavním atrakcím zrovna neholdují, si tu totiž mohou užívat například v některém z mnoha restauračních podniků. Kromě těch obyčejnějších se tu nachází i restaurace oceněná Michelinskou hvězdičkou, kam prý chodí na jídlo i dánská královna. Nejoblíbenějším pokrmem v celém parku je ovšem klasický párek v rohlíku.

Na ohňostroj i za kulturou 

Maurský palác v TivoliMaurský palác v Tivoli

Do parku se chodí také na pěknou procházku. Rostou v něm totiž stovky pestrobarevných kytek a zejména večer se Tivoli odívá do romantického hávu. To když se rozsvítí lampičky a lucerničky, kterých je tu přes 115 000. Jsou často i rafinovaně schovaná, aby utvářela neopakovatelnou atmosféru.

Velkolepou podívanou dále nabízí tradiční ohňostroj, pořádaný každou sobotu. Tivoli má vlastní tým pyrotechniků, kteří se starají o to, aby ohňostroj dělal Tivoli neustále dobré jméno.

A to není vše. V areálu se pořádá také pestrá škála kulturních akcí od divadelních představení až po živé rockové a popové koncerty. Účinkují tu i hvězdy mezinárodního významu. Vystupují tu symfonické orchestry i smyčcové kvartety. Pořádají se kabaretní vystoupení i vystoupení moderního tance.

Čtení: Zájezdy do Dánska – srovnání a doporučení

Proč zrovna Tivoli?

Zábavní park TivoliZábavní park Tivoli

Že vám název Tivoli pořád něco připomíná? Ano, a není toho málo. Tak například dřevěná hra Tivoli, pocházející z Krušných hor, secesní dům Tivoli v Brně, další zábavní parky a také hotely různě po světě, proslulý koncertní sál v Utrechtu a také vyhlášené italské městečko Tivoli nedaleko Říma. A právě to dalo patrně parku v Kodani jméno.

Italské Tivoli, ležící v malebné poloze v horách nedaleko Říma, si totiž oblíbili už antičtí císaři a s oblibou sem jezdili za zábavou, odpočinkem i do lázní. Tivoli mělo zkrátka pověst vynikajícího letoviska. Právě tímto spojením Tivoli a odpočinku se inspirovali zakladatelé zábavního parku Prátr ve Vídni. Po vzoru dánského zábavního parku se zase začalo Tivoli říkat i mnoha následně založeným parkům.

Kodaňský park se původně jmenoval „Tivoli & Vauxhall“, čímž symbolicky odkazuje jednak na zahrady Jardin de Tivoli v Paříži, které získaly svůj název právě podle zahrady ve Ville d’Este v italském Tivoli, a současně také na zahrady Vauxhall Gardens v Londýně.

Kodaňský zábavní park Tivoli je jednou z nejnavštěvovanějších dánských atrakcí vůbec. Ať už patříte mezi vyznavače divočejší zábavy či ne, zdejší neopakovatelnou jedinečnou atmosféru je zkrátka při návštěvě Kodaně třeba zažít.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Dánsko (Kodaň)

Objevte půvaby Kodaně

Vyberte si jeden z našich 6 zájezdů do Kodaně

Zájezdy do Kodaně

Nejbližší volný zájezd odlétá již 11. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/tivoli-kodan/Doporučujeme z Dánska

Nejnovější z DánskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024