Po stopách Antonia Gaudího v Barceloně: barevný park, nekonvenční domy a slavná katedrála

Magda Puffová Magda Puffová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 24914x

Antonio Gaudí je ve světě architektury nedostižný pojem. Jeho stavby v Barceloně proto patří mezi nejnavštěvovanější objekty světa.

Vyberte si z našich 14 zájezdů do BarcelonyZobrazit zájezdy

I kdybyste rozuměli architektuře jako koza petrželi, stavby Antonia Gaudího bezpečně identifikujete i vy! Na největší množství Gaudího budov ve stylu Art Nouveau, nebo lépe katalánského modernismu, narazíte v Barceloně. Nečekané pojetí a použití materiálů, prvky mystiky, symbolismu a tvary inspirované přírodou zaručeně nadchnou i vás! Nevěříte?

Gaudí se narodil 25.6.1852 ve vesnici Reus poblíž Tarragony. Jako dítě ho sužovaly zdravotní neduhy, hlavně revmatická artritida. Asi i to vedlo k tomu, že se stal vegetariánem a inklinoval k homeopatické léčbě.

Ve škole byl průměrným žákem. Ale už jeho první realizace Casa Vicens, rezidenčního domu pro rodinu vlastnící keramickou továrnu, dávala tušit rozměr jeho génia. Keramiku Gaudí použil při dekoraci fasády. Rozbité kachličky pro tvorbu mozaiky se pak objevují i v jeho další tvorbě (tzv. technika trencadís).

Klíčové je pro pak něj pozdější setkání s Eusebiem Güellem, který se stal jeho mecenášem a umožnil Gaudímu realizovat jeho fantazie.

1. Park Güell

Park Güell s mozaikovitou terasouPark Güell s mozaikovitou terasou

Park Güell, který je zapsán na seznamu UNESCO, vznikl právě na objednávku Eusebia Güella. Původním záměrem bylo vystavět rezidenční oblast zasazenou v parku. Bohužel se nepodařilo najít dostatek zájemců o původně plánovaných 60 stavebních parcel, z jejichž peněz by se financovala výstavba. Vystavěny byly pouze dva domy – pro Gaudího a Güella. Ve větší míře se podařilo realizovat alespoň park, který byl roku 1926 zpřístupněn veřejnosti.

Zeleň je doplněna o architektonické prvky, které okolní přírodu doplňují a tvoří s ní kompaktní celek. Jako příklad může posloužit krytá promenáda, jejíž klenba připomíná koruny stromů. Dominantou parku je schodiště vedoucí k Síni sta sloupů.

Vyjít po schodišti není snadné, jelikož je povinností každého turisty pořídit si na hlavním schodišti fotku se symbolem parku – drakem (salamandrem). Na vrcholu Síně sta sloupů je velkoryse pojatá terasa, ze které se nabízí úchvatný pohled na Barcelonu zakončený nekonečným mořským horizontem.

Tipy pro vás:

Pokud se chystáte park navštívit, je lepší jej zařadit na začátek vašeho programu, protože počet lístků je omezen a na vstupence je uveden čas vstupu do areálu. Jelikož je park situován na úpatí Turó del Carmel nevyhnete se procházce do kopce. Na některých místech vám nejprudší stoupání ulehčí venkovní eskalátory. Nejbližší stanicí metra je Lesseps.

Čtení: Zájezdy do Barcelony – srovnání a doporučení

2. Casa Batlló

Gaudího Casa BatllóGaudího Casa Batlló

Jen několik kroků po ulici Graciá dělí dvě jedinečné budovy. Casa Batlló je výsledkem Gaudího renovace konvenčního domu. Během rekonstrukce byl Gaudího záměr přijímán se značnou kritikou, ale nakonec budova došla uznání.

Na barevné fasádě domu uvidíte použití keramiky, kamenu a železa, které se později stali typické pro Gaudího tvorbu. Již tak provokativní pojetí fasády skrývá nekonvenční pojetí vnitřního prostoru budovy. V Case Batlló budete obdivovat především barevnost a originální úpravy původně standardní budovy.

Tipy pro vás:

Vstupenky na prohlídku domu je možné koupit s drobnou slevou v předstihu na internetu. Rozhodně tuto možnost zvažte nejen u této Gaudího památky. Většinou je třeba vystát i několika hodinovou frontu, na jejímž konci vás může čekat suché konstatování, že vstupenky na daný den jsou již vyprodány…

3. Casa Milí (La Pedrera)

Casa MilíCasa Milí

Casa Milá, která je možná známější pod označením La Pedrera (kamenolom), je považována za jeden z vrcholů Gaudího génia. Na rozdíl od Casa Batlló se jednalo o stavbu zcela nové budovy, takže Gaudího fantazie nenarážela na žádné limity. Jedná se o rezidenční budovu, kterou si objednal aristokrat Pere Milá i Camps.

Z důvodů zpoždění stavby a změn týkající se rozpočtu Gaudí po neshodách se zadavatelem stavby budovu nedokončil. Stavba je z vápence a na první pohled vás zaujme jedinečná fasáda imitující kámen se všemi nepravidelnostmi, které příroda přináší. V celé stavbě je takřka nemožné najít přímou linii. Dům vypadá, jako by vystoupil z moře, které jej obrousilo do výsledného tvaru.

Určitě nebudete litovat ani návštěvy útrob budovy. Přístupné jsou dva byty s dobovým nábytkem, které dají tušit, jak v době stavby bydlela aristokracie. V podkroví je umístěno muzeum vysvětlující,  jak Gaudí pracoval. Do prohlídkového okruhu je zařazena i návštěva střechy, která je ale za deště zavřená.

Méně nápadné je pro laika technické řešení budovy, jako je klimatizace nebo prostupnosti světla do budovy, které je energeticky velice nenáročné a dnes bychom budovu mohli označit jako nízkoenergetickou stavbu. Třešničkou na dortu je zdobení komínů, které některým návštěvníkům připomíná přilby vojáků stormtrooper ze Star Wars.

Budova je od roku 1984 zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO. Gaudí se po nedokončené stavbě La Pedrery věnoval již jen budování Sagrady Familie a vedl asketický život. 

Tipy pro vás:

Casa Milá nabízí několik variant prohlídek. Za zmínku určitě stojí noční trasa, při které je Gaudího rukopis doplněn o ostrou hru světla a stínu. Pokud vás tlačí čas, můžete si lístky koupit na internetu.

4. Sagrada Familia

Sagrada Familia – chrám Svaté rodinySagrada Familia – chrám Svaté rodiny

Katedrála Sagrada Familia je pomníkem Gaudího umění. Přípravné práce na tomto projektu Gaudí převzal v roce 1883 a jeho stavbě věnoval skoro polovinu svého života. Stavba v sobě spojuje lidské, přírodní a sakrální aspekty. Dominantu stavby tvoří 18 věží, reprezentujících apoštoly a evangelisty. Obdivovat je můžete také zevnitř, během výstupu po točitém schodišti.

Z původně třech zamýšlených fasád zobrazujících Narození, Umučení a Zmrtvýchvstání Ježíše Krista Gaudí dokončil pouze Narození.

Do stavby katedrály se Gaudí položil natolik, že odmítal pracovat na jiných projektech než na katedrále. V této době také vznikla Gaudího přezdívka Boží architekt. Pro stavbu nepoužívá žádné plány, staví pouze dle své vlastní představivosti. Na otázky ohledně data dokončení Gaudí odpovídal „Můj klient nespěchá“.

Čtení na podobné témaSagrada Familia: Stane se nejvyšším chrámem světa?Přečíst

Gaudího smrt přišla nečekaně. Dne 7. června 1926 měl Gaudí nehodu. Jelikož byl oblečen v nuzném oděvu, nikdo v něm nepoznal věhlasného architekta. Byl převezen do nemocnice pro chudé, kde se mu nedostalo dostatečné péče. Když ho jeho známí našli, bylo již pozdě a Gaudí na následky nehody dne 10. června umírá. Pohřben byl, jak jinak než ve své katedrále Sagrada Familia.

Absence jakýchkoli návrhů značně znesnadnila dostavbu díla a existují zastánci názoru, že k dostavbě díla by vůbec nemělo dojít. Ta, ač stále nedostavěná, je nejnavštěvovanější španělskou památkou současnosti.

Sagrada Familia byla vysvěcena v roce 2010 a stavba chrámu bude snad dokončena do roku 2026 k výročí úmrtí katalánského génia. Od roku 2000 probíhá proces benefikace (blahořečení) Antonia Gaudího.

Magda Puffová

Magda PuffováExpert Radynacestu.cz

Na cestování mám ráda každou jeho fázi. Od cestovní nervozity, přes nové zážitky až po návratovou euforii.

Španělsko (Barcelona)

Katalánská metropole živě

Vyberte si jeden z našich 14 zájezdů do Barcelony

Zájezdy do Barcelony

Nejbližší volný zájezd odlétá již 11. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/po-stopach-antonia-gaudiho-v-barcelone/Doporučujeme z Španělska

Nejnovější z ŠpanělskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024