Sagrada Familia: Stane se nejvyšším chrámem světa?

Jana Pracuchová Jana Pracuchová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 47728x

Chrám Sagrada Familia, jehož stavba začala už v r. 1882, je stále nedostavěný a jeho ukončení se plánuje na sté výročí úmrtí slavného stavitele, Antoni Gaudího.

Vyberte si z našich 20 zájezdů do BarcelonyZobrazit zájezdy

Víte, že...

Architekt Gaudí pracoval na chrámu více než 40 let a ke konci svého života bydlel přímo na staveništi? 

Sagrada Familia je jedinečným svatostánkem, který ročně navštíví statisíce nejen věřících turistů. Chrám je výjimečný zejména neotřelým zobrazením života svatých a také spatříte netradiční prvky zdobení, například ovoce.

19. března 1882 na svátek sv. Josefa byl zcela záměrně symbolicky položen základní kámen k budoucímu velkolepému chrámu Sagrada Familia.

Slavný architekt Antoni Gaudí se stavby ujímá o rok později s tím, že katedrálu  postaví s cílem vzdát hold svaté rodině. Podle plánů by mělo chrám zkrášlovat 18 věží, z nichž 12 patří apoštolům, 4 evangelistům, Panně Marii a Ježíši Kristovi. Věž Ježíše ještě není dostavěna a po dokončení by měla měřit 170 metrů, díky čemuž se stane největším chrámem na světě.

Dle přání architekta by chrám neměl být vyšší než nejvyšší bod v Barceloně a tím je kopec Montjuïc s výškou 173 m.n.m. Gaudí chtěl, aby jeho dílo nepřevyšovalo dílo Stvořitele.

Gaudího pojetí svaté rodiny

Svatá rodina na fasádě ZrozeníSvatá rodina na fasádě Zrození

Slavný architekt v roce 1926 umírá a stavby se ujímají další architekti, kteří to zejména po roce 1936 neměli vůbec jednoduché, jelikož všechny původní Gaudího plány o stavbě chrámu byly během občanské války anarchisty zničeny.

Chrám je vyzdoben výjevy ze života svatých a citáty z Bible v různých jazycích a čtyři hlavní fasády chrámu zobrazují Zrození, Utrpení, Smrt a Zmrtvýchvstání. Gaudí se přímo podílel pouze na stavbě fasády Zrození. Nad vchodem fasády je zobrazena svatá rodina s Ježíšem v jesličkách. Kromě biblických motivů, které ztvárnil mnohdy svérázným způsobem se Gaudí inspiroval také přírodou a jejími zákonitostmi.

Celosvětový zájem o stavbu

Interiér katedrályInteriér katedrály

V r. 2004 byla hlavní část chrámu zpřístupněna veřejnosti a od té doby chrám navštívilo přes 3 miliony návštěvníků. V r. 2010 byla katedrála vysvěcena Benediktem XVI. a také zapsána na Seznam kulturního dědictví UNESCO.

Její dokončení se plánuje na r. 2026 ke stému výročí úmrtí jejího zakladatele.

Čtení: Zájezdy do Barcelony – srovnání a doporučení

Architektův odkaz dalším generacím

Říká se, že Gaudí chtěl, aby se na stavbě chrámu podílely také další generace, které budou pokračovat v jeho záměru – vzdát hold svaté rodině. Zajímavostí také je, že chrám nepatří církvi a zejména díky neustálému shánění sponzorů se stavba stále protahuje.

Antoni Gaudí na časové průtahy údajně již tenkrát prohlásil, že jeho klient nespěchá…

Jana Pracuchová

Jana PracuchováPrůvodce Radynacestu.czSpecialista Radynacestu.cz

Španělsko (Barcelona)

Katalánská metropole živě

Vyberte si jeden z našich 20 zájezdů do Barcelony

Zájezdy do Barcelony

Nejbližší volný zájezd odlétá již 22. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/sagrada-familia/Doporučujeme z Španělska

Nejnovější z ŠpanělskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024