10 nejlepších vín světa: Kde se rodí tekuté zlato z hroznů? Burgundsko, Porto i německý Mosel

Adéla Vavřačová Adéla Vavřačová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 29510x

Nejvyhlášenějšími vinařskými oblastmi se může pochlubit Francie. V žebříčku ovšem nesmí chybět ani Itálie, Maďarsko nebo dokonce Německo.

Vyberte si z našich 24 zájezdů do PortugalskaZobrazit zájezdy

Tip pro vás…

Nevíte, jak vybrat to nejlepší víno? Nechte si poradit od uznávaného sommeliéra hotelu Ritz v Paříži a někdejšího šéfa francouzské asociace sommelierů. Jean-Michel Deluc má prostou poučku: „Vína vám buď chutnají, nebo ne. Není třeba dělat z toho vědu.“

Vydejte se spolu s námi na místa, kde se díky slunci a lidské fantazii rodí ta nejúžasnější vína světa. Představíme vám top 10 nejznámějších vinařských destinací v Evropě a jejich proslulé produkty. Udělejte z příštího setkávání u skleničky dobrého vína v přátelské atmosféře milou tradici a zaperlete v konverzaci třeba pár zajímavostmi, které se dočtete jen u nás!

Podle francouzské publikace 1000 Vins du Monde (1000 vín světa), prestižního průvodce světovou elitou vín, se v roce 2015 mezi 1000 nejlepších vín světa dostalo i 30 vín z České republiky. Naproti tomu například Itálie, jež si drží celosvětové prvenství v množství vyrobeného vína, má mezi nejlepšími víny světa jen 16 svých vzorků.

Tušíte však, kam se vydat, chcete-li navštívit zemi, jež zaujala první místo? Bienvenue en France! Ano, nejvíce vín na seznamu onoho průvodce, celkem 255, totiž pochází právě ze slunné Francie. I v našem seznamu nejlepších vinařských oblastí proto logicky první tři příčky zaujímá Francie. A kdo ještě se do top desítky vinic vešel? 

1. Burgundsko ve Francii

Burgundsko ve FranciiBurgundsko ve Francii

Kde jinde začít cestu po evropských vinařských oblastech než právě tady? Vždyť burgundské chutnalo už i Keltům a Římanům! Burgundsko, tradiční soupeř Bordeaux, začíná 100 kilometrů jižně od Paříže a je pro něj příznačné drsnější podnebí. Je producentem červených vín Pinot Noir a bílých vín Chardonnay.

V celé oblasti, která je vyhlášená dobrým pitím a bonvivánstvím, se ročně vyrobí 1,3 milionů hektolitrů vína, což jsou 3 procenta z celkové roční výroby vín v celé Francii. Kromě světoznámých vín a rozlehlých vinohradů se tato část Francie může pochlubit i malebnými vesničkami, výbornou kuchyní a obdivuhodnou architekturou.

Čtení na podobné témaKlenoty francouzské gastronomie aneb To nejlepší z nejlepšího: víno, vášeň a voňavé kořeníPřečíst

2. Rhône Valley ve Francii

Zatímco někteří tuto vinařskou oblast přehlížejí, jiní naopak tvrdí, že právě tady můžete ochutnat ta vůbec nejlepší vína. údolí řeky Rhône, jež pokrývá velký pás území, byla v roce 1870 vyšlechtěna slavná odrůda, známá jako Durif či Petite Syrah. Petit Syrah patří k vínům s vysokým obsahem taninů a kyselin, což toto víno předurčuje k delšímu vyzrávání na láhvi.

Nechce-li se vám chodit pěšky, nemusíte. Stačí se svézt francouzskou regionální železnicí. Pohledem z okna si uděláte mnohem lepší obrázek o tomto půvabném kraji.

Čtení: Zájezdy do Portugalska – srovnání a doporučeníČtení: Zájezdy do Maďarska – srovnání a doporučeníČtení: Zájezdy do Itálie – srovnání a doporučeníČtení: Zájezdy do Francie – srovnání a doporučení

3. Bordeaux ve Francii

Bordeaux ve FranciiBordeaux ve Francii

Tuto snad nejslavnější vinařskou oblast světa, jež sousedí s břehy Atlantského oceánu, najdete na jihozápadě Francie v povodí řeky Gironde. Víno je v Bordeaux součástí každodenního života a pro mnohé také zdrojem existence.

Hrozny se tady fermentují už od 8. století. Pod pojmem Bordeaux se skrývají jak velká červená vína, tak také vynikající bílá vína i tzv. botrycká vína (tj. vína vyrobená z hroznů napadených ušlechtilou plísní).

Region je domovem 60 značek. Bezmála 30 tisíc hospodářství a châteaux v této oblasti každoročně vyrobí zhruba 5,5 milionů hektolitrů vína. Bordeaux dlouhodobě vyhledávají nejen milovníci historie, kultury a umění, ale i nadšení golfisté. Historii regionu poznáte také během prohlídky romantických zámků.

4. Champagne ve Francii

Tento region ležící asi 100 kilometrů východně od Paříže asi není třeba představovat. Champagne-Ardenne vtiskl jméno šampaňskému, symbolu oslav a vítězství a „vínu všech vín“. Pro výrobu Champagne jsou povoleny pouze tři odrůdy – Chardonnay, Pinot Noir (Rulandské modré) a Pinot Meunieur (Mlynářka).

Čtení na podobné témaVše o Champagne a šampaňském: Příběh pravého šumivého vína. Jak se vyrábí, pije a rozpozná?Přečíst

Nesmíte si nechat ujít prohlídku některého ze slavných domů produkujících šampaňské v Remeši (francouzsky Reims), nejslavnějším městě celého regionu, které je vedle Epernay proslulým centrem výroby šampaňského.

Legenda praví, že šampaňské vynalezl v 17. století roztržitý benediktinský mnich Dom Pérignon, jenž zapomněl ve sklepě víno, které po čase zkvasilo. Také návštěva stejnojmenného opatství stojí určitě za návštěvu! Ale pozor, počet návštěvních dnů unikátního místa je striktně omezen.

5. Porto a Douro Valley v Portugalsku

Převážení vína v PortuPřevážení vína v Portu

Region Douro, jenž je dokonce zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO, se rozkládá kolem toku stejnojmenné řeky i podél jejich přítoků. Před vlivem Atlantského oceánu jej chrání pohoří Marao a Montemuro. Tři ze čtyř nejlepších umístění v žebříčku Wine Spectator 2014 Top 100, jenž každoročně sestavuje americký časopis Wine Spectator, získala právě vína z této oblasti, v níž se převážně pěstují hrozny určené pro výrobu pravého portského.

Čtení na podobné témaPortské víno: přes 80 druhů hroznů aneb Tekutý poklad PortugalskaPřečíst

Porto (v některých jazycích také Oporto) je známé především svým vývozním artiklem – portským vínem, jež se původně vyváželo pouze z tohoto města. Pozici nejoceňovanějšího producenta portského vína každoročně potvrzuje portugalská společnost Graham´s Port Wine. Jen v první polovině roku 2015 získala na mezinárodních vinařských soutěžích přes 20 ocenění za svá vína. Okusit tady můžete i řadu výjimečných portských vín.

6. Rioja ve Španělsku

Čím je pro Francouze Bordeaux, tím je pro Španěly Rioja, nejmenší španělský region na severovýchodě Španělska. Nejčastěji pěstovanou odrůdou je tady Tempranillo.

Nejlépe místní silná a těžká vína, jež získávají svůj charakter zráním dlouhou dobu v dubových sudech, chutnají v nočních hodinách při obcházení hlavního města proslulé vinařské provincie – Logroña, ležícího uprostřed vinic v malebném údolí řeky Ebro.

Chloubou této oblasti je hotel a vinařství Marqués de Riscal v malém městečku Elciego, které láká milovníky kvalitního vína a neotřelé architektury. Stavba tohoto jedinečného objektu připomíná ptáka v letu, rozevláté šaty tanečnice či víno prýštící z láhve.

7. Piedmont v Itálii

Piedmont v ItáliiPiedmont v Itálii

I když je Piedmont, vinařská oblast na severovýchodě země, až na 7. místě co do množství vyprodukovaných vín Itálie, svou kvalitou se bezpochyby řadí mezi absolutní špičku! 

Piedmont se proslavil zejména svým Barolem (plným červeným vínem tmavé barvy) a Barbarescem (aromatickým červeným vínem plné barvy a sametové chuti), takzvanými „big boys“, vyráběnými výlučně z odrůdy Nebbiolo.

Turistika zaměřená na víno je v tomto regionu stále na vzestupu. Odborníci na cestovní ruch doporučují návštěvu Piedmontu hlavně náročným turistům, kteří rádi chodí mimo vyšlapané cesty a vyhledávají neobyčejnou atmosféru, jež pramení z dlouholeté tradice.

Čtení na podobné témaPrůvodce italskými víny: Jak poznat kvalitu a co musíte ochutnat? Přečíst

8. Toskánsko v Itálii

Pro tuto oblast ve střední Itálii jsou typické malebné vinice, kopce, olivové háje, roztroušené vísky, osamělé statky, středověké kláštery, opevněné hrady i nenapodobitelná gastronomie. Toskánsko se stalo především domovem červeného vína. Tím nejznámějším a nejlepším je Chianti i Brunelo di Montalcino. Právě ochutnávka Chianti, pravděpodobně nejznámějšího italského vína, patří k oblíbeným atrakcím regionu.

Velmi dlouhou a bohatou tradicí vinařství se může pochlubit také rodina Antinori, jíž patří rozlehlé vinice, středověká pevnost Castelo della Salla z roku 1350, i nedávno otevřený vinařský dům Antinori nel Chianti Classico ve městě Bargino. Nasajte tedy atmosféru jedinečné architektury, nebo se projděte prostory s uskladněnými sudy. Nedílnou součástí je i muzeum ukrývající mnohé poklady.

9. Mosel v Německu

Navštivte městečko CochemNavštivte městečko Cochem

Moselské údolí najdete v západním Německu, ve spolkové zemi Porýní-Falc (německy Rheinland-Pfalz). Turisté si toto místo zamilovali jak pro vynikající víno, tak také pro jeho pohádkovou atmosféru. Některá místní vína jsou vyhledávána milovníky dobrého vína po celém světě.

Tou zdaleka nejznámější odrůdou je Ryzlink rýnský (Riesling), z něhož se vyrábí víno, kterému odborníci neřeknou jinak než „Král bílých vín“. Zcela právem se tak o něm hovoří jako o nejlepším víně světa.

Až si budete chtít od degustování vína udělat přestávku, zastavte se ve městech Bernkastel-Kues a Cochem, jejichž atmosféra vás okamžitě strhne. Na náměstí v Bernkastel-Kuesu si budete připadat jako v obří cukrárně. Renesanční centrum tohoto malebného města totiž vypadá jako vyrobené z marcipánu.

10. Tokaj-Hegyalja v Maďarsku

Maďarsko se může pochlubit více než 22 vinařskými regiony, z nich nejznámější je bezesporu Tokaj-Hegyalja neboli Podhůří Tokaje. I tato oblast v severovýchodním Maďarsku byla prohlášena za světové kulturní dědictví UNESCO. Právě tady se totiž rodí „víno králů a král vín“ – slavné tokajské víno, které si oblíbil i francouzský král Ludvík XIV. či ruský car Petr Veliký.

Čtení na podobné témaMaďarské víno: Kam se vydat a jaké ochutnat? Přečíst

Ani dokonalá znalost receptury neumožní vypěstovat stejně lahodné tokajské víno mimo tuto oblast. Zdejší klima, půda, sklepy a láska k vínu místních lidí, to je originální kombinace, již nelze ničím nahradit. K posezení se nechte zlákat do věhlasné starobylé krčmy jménem Arany Sas (neboli Zlatý orel) z 18. století, kde může popíjet proslulé tokajské víno (Tokaji) i ochutnávat maďarské speciality.

Které z uvedených vín máte nejraději?

Celkem hlasovalo 420 čtenářů.

Adéla Vavřačová

Adéla VavřačováExpert Radynacestu.cz

Jsem sběratelka požitků, zážitků a všeho jedinečného, o čem se v běžných průvodcích většinou vůbec nepíše.

Portugalsko

Jak chutná Portugalsko

Vyberte si jeden z našich 24 zájezdů do Portugalska

Zájezdy do Portugalska

Nejbližší volný zájezd odlétá již 23. května

Maďarsko

Pompézní Budapešť

Vyberte si jeden z našich 4 zájezdů do Maďarska

Zájezdy do Maďarska

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 23. května

Itálie

Vidět Neapol a... Řím

Vyberte si jeden z našich 39 zájezdů do Itálie

Zájezdy do Itálie

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 6. června

Francie

Sladká Francie, říkají...

Vyberte si jeden z našich 51 zájezdů do Francie

Zájezdy do Francie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 9. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/10-top-vin-na-svete/Doporučujeme z celého světa

Nejnovější z celého světaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024