Tel Aviv a Jaffa: prastarý přístav, nejlepší bleší trhy a kulturní skok

Katarína Maruškinová Katarína Maruškinová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 1. 2017 • Přečteno 19829x

Poblíž Tel Avivu najdete přidružený přístav Jaffa.

Vyberte si z našich zájezdů do IzraeleZobrazit zájezdy

Tel Aviv neboli Pahorek jara je obchodním, finančním i kulturním centrem a ideálním výchozím místem pro výlety do ostatních částí země. A začít můžete třeba návštěvou prastaré Jaffy.

Pláž

Několik kilometrů dlouhou pláž na pobřeží Středozemního moře lemují luxusní hotely. Po pláži je možné dojít až do Jaffy, která k Tel Avivu patří od roku 1950. Podle bible byla Jaffa založena hned po potopě Noemovým synem Jafetem. Patří k nejstarším přístavům na světě – lodě sem připlouvaly již před 4 000 lety – a dodnes si uchovává svoji působivou atmosféru. Z Jaffy pocházel také biblický Jonáš, který měl jít kázat do Ninive, ale jelikož se mu moc nechtělo, Bůh poslal velerybu, která ho snědla. V jejích útrobách pak zůstal tři dny, kdy měl čas litovat svojí lenost. Kostel sv. Petra na náměstí Kedummim zase připomíná tohoto apoštola, který ve městě jistou dobu pobýval. 

Park

Na vrcholku kopce se rozkládá příjemný park s výhledem na moře, pláže a nový Tel Aviv. V úzkých uličkách mezi domy ze světlého kamene najdete galerie, obchůdky s uměleckými a řemeslnými výrobky, kavárničky, restaurace anebo třeba Muzeum etnického a užitého umění Ilany Goorové. 

Čtení: Zájezdy do Izraele – srovnání a doporučení

Město

Zrekonstruovaná část města je v kontrastu s ulicemi s původními arabskými neudržovanými domy a bezpočtem krámků, přetékajících nejrůznějšími věcmi. Uvidíte zde pravý bleší trh s neuvěřitelným množstvím bazarového zboží, starožitností i velmi kvalitních replik.

Pokud byste se chtěli v Tel Avivu usadit na delší dobu, stačí projít 2 ulice a vybavíte stylově celý svůj byt. Také večer tady bývá rušno – na chodnících před četnými malými restauracemi jsou umístěny stolky, u kterých můžete posedět nad nějakou dobrou specialitou a třeba pozorovat hudební nebo artistickou produkci nezávislých umělců.

Protikladem k tomuto místu je největší nákupní centrum v nové části Tel Avivu, komplex tří výškových budov Merkaz Azrieli. Já ale dávám přednost trhům na Karmel Market na ulici Hakhalat Binyamin, kde vedle trhu s ovocem, zeleninou a zbožím různého druhu bývá každý pátek trh s uměleckými předměty a řemeslnými výrobky. Pokud se sem vypravíte, vezměte si s sebou dost peněz, protože je opravdu z čeho vybírat. 

Katarína Maruškinová

Katarína MaruškinováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Izrael

Izrael na vlastní oči

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Izraele

Zájezdy do Izraele

Nejbližší volný zájezd odlétá již 20. říjnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/tel-aviv-a-jaffa/Doporučujeme z Izraele

Nejnovější z IzraeleZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024