Tel Aviv a Jaffa: Prastarý přístav, nejlepší bleší trhy a kulturní skok

Katarína Maruškinová Katarína Maruškinová, Průvodce Radynacestu.cz Vydáno 22. 1. 2017 • Přečteno 9876x

Poblíž Tel Avivu najdete přidružený přístav Jaffa.

Vyberte si z našich 4 zájezdů do IzraeleZobraz zájezdy

Tel Aviv neboli Pahorek jara je obchodním, finančním i kulturním centrem a ideálním výchozím místem pro výlety do ostatních částí země. A začít můžete třeba návštěvou prastaré Jaffy.

Pláž

Několik kilometrů dlouhou pláž na pobřeží Středozemního moře lemují luxusní hotely. Po pláži je možné dojít až do Jaffy, která k Tel Avivu patří od roku 1950. Podle bible byla Jaffa založena hned po potopě Noemovým synem Jafetem. Patří k nejstarším přístavům na světě – lodě sem připlouvaly již před 4 000 lety – a dodnes si uchovává svoji působivou atmosféru. Z Jaffy pocházel také biblický Jonáš, který měl jít kázat do Ninive, ale jelikož se mu moc nechtělo, Bůh poslal velerybu, která ho snědla. V jejích útrobách pak zůstal tři dny, kdy měl čas litovat svojí lenost. Kostel sv. Petra na náměstí Kedummim zase připomíná tohoto apoštola, který ve městě jistou dobu pobýval. 

Vše ověřujeme a zkoušíme na vlastní kůži. Nedáme si pokoj, dokud každý náš zájezd není dokonalý.

Park

Na vrcholku kopce se rozkládá příjemný park s výhledem na moře, pláže a nový Tel Aviv. V úzkých uličkách mezi domy ze světlého kamene najdete galerie, obchůdky s uměleckými a řemeslnými výrobky, kavárničky, restaurace anebo třeba Muzeum etnického a užitého umění Ilany Goorové. 

Město

Zrekonstruovaná část města je v kontrastu s ulicemi s původními arabskými neudržovanými domy a bezpočtem krámků, přetékajících nejrůznějšími věcmi. Uvidíte zde pravý bleší trh s neuvěřitelným množstvím bazarového zboží, starožitností i velmi kvalitních replik.

Pokud byste se chtěli v Tel Avivu usadit na delší dobu, stačí projít 2 ulice a vybavíte stylově celý svůj byt. Také večer tady bývá rušno – na chodnících před četnými malými restauracemi jsou umístěny stolky, u kterých můžete posedět nad nějakou dobrou specialitou a třeba pozorovat hudební nebo artistickou produkci nezávislých umělců.

Protikladem k tomuto místu je největší nákupní centrum v nové části Tel Avivu, komplex tří výškových budov Merkaz Azrieli. Já ale dávám přednost trhům na Karmel Market na ulici Hakhalat Binyamin, kde vedle trhu s ovocem, zeleninou a zbožím různého druhu bývá každý pátek trh s uměleckými předměty a řemeslnými výrobky. Pokud se sem vypravíte, vezměte si s sebou dost peněz, protože je opravdu z čeho vybírat. 

Katarína Maruškinová

Katarína MaruškinováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Izrael

Izrael na vlastní oči

Vyberte si jeden z našich 4 zájezdů do Izraele

Zobrazit aktuální zájezdy do Izraele

Nejbližší volný zájezd odlétá již 23. dubnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/tel-aviv-a-jaffa/NOVÝ E-BOOK
PLNÝ CHUTI!

Co ochutnat na cestách?
Gastro rady, tipy
a recepty z celého světa..

Přihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!