Haifa: poklidné centrum nejmladšího světového náboženství

Katarína Maruškinová Katarína Maruškinová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 13391x

Haifa je izraelským centrem průmyslu.

Vyberte si z našich zájezdů do IzraeleZobrazit zájezdy

Město Haifa leží na úpatí hory Karmel na pobřeží Středozemního moře. Je to izraelské centrum průmyslu s významným přístavem, zasazené do hezké přírody, jejíž ochraně tady věnují značné úsilí. Zárověň je ale také centrem víry.

Doprava

Pokud přijedete do Haify vlakem z Tel Avivu, je nejjednodušší začít prohlídku v karmelitánském klášteře Stella Maris. Mezi vlakovým nádražím a klášterem je poměrně velké převýšení. Pokud ho nebudete chtít zdolat pěšky, visutá lanová dráha vás dopraví na vyhlídku nedaleko komplexu a cestou budete mít hezký výhled na město, přístav a moře.

Zajímavá místa

Klášter Stella Maris vyrostl v oblasti, kde v minulosti pobývali poustevníci. Byl založen řádem karmelitánů (Řád bratří blahoslavené Panny Marie na hoře Karmel) v období křížových výprav. Pod klášterem je Eliášova jeskyně, ve které údajně žil a meditoval prorok Eliáš. Stavba současného kláštera a baziliky byla zahájena v roce 1836.

Nejnavštěvovanějším místem v Haifě je Bahá´istická svatyně se zlatou kopulí stojící uprostřed nádherných zahrad. Je duchovním centrem bahá´istické víry. K tomuto nejmladšímu světovému náboženství se na světě hlásí si 5 milionů věřících. Jeho zakladatelem byl Bahá'u'lláh, který se narodil v Teheránu. Po čtyřiceti letech strávených v exilu a žaláři zemřel v Izraeli nedaleko města Akko. Světové centrum Bahá´í je zapsáno na seznamu Světového dědictví UNESCO. Návštěvu svatyně je třeba naplánovat na dopoledne. V poledne je objekt a okolní prostranství pro návštěvníky uzavřeno a přístupné jsou po zbytek dne pouze zahrady.

Na svazích nad Bahá´istaickým centrem se projdětě poklidnou obytnou čtvrtí zámožných Haifanů mezi výstavnými vilami a upravenými zahradami a odpočiňte si v některém z parků. Také odtud budete mít krásný výhled nejen na centrum Bahá´í, ale i na nové město a přístav.

V centru Haify pak můžete navštívit některé z muzeí a zoologickou nebo botanickou zahradu nebo se vypravit na procházku po některé ze značených turistických stezek. Pláže vhodné ke koupání najdete většinou mimo město.

Katarína Maruškinová

Katarína MaruškinováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Izrael

Izrael na vlastní oči

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Izraele

Zájezdy do Izraele

Nejbližší volný zájezd odlétá již 3. listopaduURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/haifa/Doporučujeme z Izraele

Nejnovější z IzraeleZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024