Marocká metropole Rabat: živá medina, piráti a poslední odpočinek vládců

Katarína Maruškinová Katarína Maruškinová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 1. 2017 • Přečteno 9750x

Rabat je sídlem krále a vlády.

Víte, že...

V Rabatu je nově tramvajová doprava, která vám za malý poplatek zkrátí cestu pěšky? Tramvají můžete z Rabatu také dojet do blízkého města Salé. 

Jak se jmenuje hlavní město Maroka? Většina by asi nesprávně odpověděla Casablanca. Casablanca je ale pouze největším městem v Maroku, zatímco Rabat je sídlem krále a vlády. Je tak politickou a administrativí metropolí Maroka a zároveň městem, které nepostrádá šarm a zajímavosti hodné návštěvy. 

Rabat leží na pobřeží Atlantického oceánu a při ústí řeky Bou Regreg. Již Římané tady postavili osadu Sala Colonia, na co později navázali Berbeři stavbou pevností, tzv. ribátu. Z toho také pochází název města. 

Rabat se ale nestal sídlem vládce a královským městem, pouze občasnou rezidencí krále Abd el Mumina ve 12. století. Ten odsud podnikal vojenské výpady do Andalusie, která se mu nakonec poddala. Jeho nástupce Jakub al Mansúr daroval pak městu hradby a také plánoval vystavět největší mešitu v tehdejším islámském světě.

Když pak nečekaně v roce 1199 zemřel, se stavbou nikdo dál nepokračoval. Minaret, který získal jméno po jeho otci Hassanovi, se zastavil na výšce 42 metrů místo původně zamýšlených 60 metrů. Město pak upadalo a slávu mu navrátili až morští piráti a muslimští uprchlíci z tehdy již křesťanského Španělska, kteří na krátkou dobu vyhlásili vlastní stát pod názvem Republika Bou Regreg. Piráti až do 19. století z Ribátu napadali Evropské lodě ve snaze dostat se ke zlatu a bohatství.

Teprve v 18. století se Rabat dočkal doznání. Sultán Mohammed ben Abdallah, vládce patřící již do současné královské dynastie Alavítů si Rabat zvolil za své sídelní město. I Francouzi během protektorátní vlády nad Marokem řídili zemi z Rabatu a po dosažení nezávislosti v roce 1956 už tak zůstalo. 

Projděte se po Rabatu

Pevnost ve městě Rabat určitě stojí za návštěvuPevnost ve městě Rabat určitě stojí za návštěvu

Co uvidíte, když se budete procházet po centru Rabatu? Především si určitě všimnete dlouhého pásu hradeb, kterým je centrum města obehnané dodnes. Nová a moderní výstavba se směrem k pobřeží ztrácí a vy se najednou ocitáte v životem pulzující medině, kde se dodnes výhodně nakupuje zlato, šperky, koberce nebo textílie. Medina se svými úzkými uličkami se naplní návštěvníky zejména navečer. 

Příjemnou procházkou z mediny lze navštívit kasbu, která se týčí nad Atlantským pobřežím. Její brána Udaya se pokládá za vůbec nejhezčí z marockých monumentálních vstupů do královských měst. Kasba, kterou obývají chudší obyvatelé Rabatu, byla nedávno rekonstruována v maurském bílo-modrém stylu a je radost procházet jejími klikatými uličkami.

Pod obytnou částí jsou udržované Andaluské zahrady s krásně kvetoucími oleandry a citrusovými stromy. Krásný výhled na oceán je z kavárničky pod zahradami, kde si také můžete dát výborný mátový čaj a sladké pečivo

Odpočinek králů

Mauzoleum Mohameda V. s Hasanovou věžíMauzoleum Mohameda V. s Hasanovou věží

Rabat je jako hlavní město také sídlem marockého krále. Král Mohamed VI. je z dynastie Alavítů a jeho předchůdci jsou v Rabatu pohřbeni. Jeho otec (král Hassan II.), dědeček (král Mohamed V.) a strýc (pric Abdallah) jsou dokonce pohřbeni na veřejně přístupném místě – v královském mauzoleu v centru města. Mauzoleum postavil vietnamský architekt Eric Vo Toan v tradičním arabo-andaluském stylu z mramoru.

Komplex, kterého je součástí i mešita, vznikl v roce 1971 a pokládá se za jednu z nejkrásnějších marockých staveb moderní doby. Do mauzolea je ze všech světových stran vstup přes vchod, u nějž stojí královská garda. Uvnitř mauzolea, kde má veřejnost přístup skrz galerii, jsou mramorové rakve s ostatky obou králů

 

Katarína Maruškinová

Katarína MaruškinováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.czURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/rabat/Doporučujeme z Maroka

Nejnovější z MarokaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024