Drsné marocké pohoří Ríf: modrá perla, hašiš a vliv Andalusie

Katarína Maruškinová Katarína Maruškinová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 19. 1. 2017 • Přečteno 7896x

Hornatý region severního Maroka je známý pod názvem Ríf.

Víte, že...

Nákup a konzumace drog je v Maroku zakázaná? Pokud vám u silnice prodají hašiš, může se stát, že vás „náhodou“ zastaví o několik kilometrů dál policie. Pokuta, kterou za nákup drogy zaplatíte, nebude nízká. 

Hornatý region severního Maroka je známý pod názvem Ríf. Je to drsná krajina, v zimě nezřídka pokryta sněhovou pokrývkou. V létě naopak nabízí příjemný odpočinek po návštěvě sluncem rozpáleného zbytku země. Původní obyvatelé, rífští berbeři, nosí červenobílé pruhované oblečení a mluví dialektem, který nemá nikde v Maroku obdoby. Ceny počítají ve zvláštní měně, která de facto neexistuje a u silnice vám rádi prodají výborně zpracovaný kozí sýr či v Rífu dopěstovaný hašiš. Chcete Ríf poznat lépe? Zamiřte do Tetuánu a Šefšaouenu!  

Za atmosférou Španělska

Město TetuánMěsto Tetuán

Tetuán je městem, které si i přes moderní výstavbu zachovalo svůj původní středověký šarm. Jeho název znamená „dvě oči“, z berberského slova tit, které znamená oko. Více než vliv berberský tady ale zaznamenáte vliv hispánský – je to zejména díky muslimským a židovským přistěhovalcům z Andalusie v 16. století, kteří byli po Reconquistě nuceni opustit své domovy, a mnozí tak našli útočiště v sousedním Maroku.

Tomu odpovídá i typická maurská architektura s kachličkami vykladanými portály domů ve městě. Stará medína je od nových čtvrtí oddělená hradbami, u kterých se dá výhodně nakoupit čerstvé ovoce, které v Rífu roste – jablka, švestky, hrušky nebo granátová jablka. Ve městě se domluvíte lépe španělsky než anglicky a francouzsky – Tetuán byl až do roku 1956 metropolí Španělského Maroka. Tomu také odpovídají názvy ulic ve španělštině či menu v restauracích. 

Modrá perla

Městu Šefšaouen se říká Modrá perlaMěstu Šefšaouen se říká Modrá perla

Hodinu jízdy od Tetuánu dechberoucí krajinou Rífu se nachází Šefšaouen. Ten vznikl v 15. století jako malá vesnička, která měla poslání, a to pomocí vysokých hradeb a znalosti drsného Rífu bránit proti portugalským útokům severní Maroko v době, kdy pod jejich kontrolu spadal přístav v Ceutě. Šlo hlavně o obchod – nehostinný Ríf byl jedinou cestou, jak se z přístavních měst jako Tanger dostat do královského Fesu. Městečko se opravdu ubránilo a Portugalci se dál do vnitrozemí Maroka nikdy nedostali. 

Přesto má Šefšanouen, jehož název pochází z berberského Išauoen čili dva kozí rohy evropský nádech, podobně jako Tetuán. Na rozdíl od Tetuánu je ale městečko zbarveno do modrobíla a modré zbarvení domů s úzkými uličkami. Právě proto si Šefšaouen vysloužil přezdívku modrá perla

Šefšaouen byl křesťanům nepřístupný až do dvacátého století. Jenom málo cestovatelům se podařilo v přestrojení dostat dovnitř hradeb a nejeden z nich skončil po odhalení velice zle – pár cestovatelů tak za svojí zvědavost zaplatilo vlastním životem.

Když se ve dvacátém století nakonec Šefšaouen zpřístupnil všem bez ohledu na náboženské vyznání, jazykovědci přišli na zajímavou věc: místní židovská komunita si tady zachovala původní jazyk své domoviny, středověkou kastílštinu, která ve Španělsku zanikla s odchodem Židů. 

Dnešní město má přes 35 tisíc obyvatel a původními hradbami obehnaná vesnička je pouze jedna z jeho mnoha čtvrtí. Pokud si v Šefšaouenu ráno přivstanete, můžete se kochat výhledem na východ slunce z kopce naproti lokalitě Ras el Ma ve východní části starého Šefšaouenu. Za návštěvu také stojí nedaleké vodopády Akšúr nebo procházky po přírodě Rífu. 

Nejlepší hašiš na světě

Bloček přírodního hašišeBloček přírodního hašiše

Pokud vám obchodníci na tržištích v Marrákeši nebo Fesu nabídnou hašiš, bude tento zcela jistě pocházet z regionu Rífu. Hašiš se pěstuje v okolí města Ketama a z Maroka pochází 70 % celosvětové produkce této drogy.

Obyvatelé Rífu pěstují hašiš již několik století a v těchto drsných podmínkách bylo v některých obdobích toto relativně drahé zboží jediným způsobem, jak se uživit. Dodnes se rífský hašiš, kterému místní říkají jednoduše kif (toto slovo v arabštině znamená potěšení a označuje také květenství konopí, ze kterého se hašiš vyrábí), pokládá za nejkvalitnější na světě. 

Katarína Maruškinová

Katarína MaruškinováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.czURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/chefchaouen-tetuan/Doporučujeme z Maroka

Nejnovější z MarokaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024