Casablanca: bílá perla Maroka

Katarína Maruškinová Katarína Maruškinová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 17148x

Casablanca se nemůže chlubit bohatou historií králů, kteří by si ji zvolili za hlavní město.

Vyberte si z našich zájezdů do MarokaZobrazit zájezdy

Co si představíte, když se řekne Casablanca? Scény ze stejnojmenného světoznámého filmu nebo město bílých domů, což v překladu Casablanca znamená? Pojďme se seznámit s městem, které mnozí omylem pokládají za hlavní město Maroka a které je v rámci této země zcela výjimečné.

Historie města

Interiér Nasirovy mešityInteriér Nasirovy mešity

Casablanca se nemůže chlubit bohatou historií králů, kteří by si ji zvolili za hlavní město, ani řadou bohatě zdobených paláců a mešit tak, jak to je typické pro Fes a Marrákeš. Její šarm spočívá v jejím moderním vzhledu a příjemném klimatu. Casablanca, které místní říkájí arabsky dár albajdá, sice nikdy nebyla hlavním městem země, za to si drží prvenství v počtu svých obyvatel (necelé 4 miliony) a svým hospodářským i kulturním významem.

Samotné město, ještě pod berberským názvem Anfa, vzniklo v 7. století a bylo významné svým přístavem a obchodem. Ve 14. století se odsud vyváželo zboží až do Janova a záhy se stalo úkrytem pirátů, jejichž cílem byla města na pobřeží Portugalska. Není tak divu, že Anfu Portugalci v 15. století zcela zničili.

Na jejich ruinách pak postavili město jiné, jehož jméno odráželo jeho bílý vzhled – Casa Branca. Pošpanělštění názvu pak přišlo v 19. století za Španělů, kterým přístav po nějakou dobu patřil. Jako Casablanca zůstalo pak přístavní město známé až dosud. Jeho počet obyvatel byl již v roce 1906 dvacet tisíc, ze kterých značná část pocházela z Evropy. S Evropou také obchodoval místní přístav, a to zejména vývozem vlny do Británie.

Francouzská nadvláda

Casablanca se nestala hlavním městem ani v době francouzského mandátu nebo po získání nezávislosti v roce 1956, ačkoliv právě tady se uskutečnily největší protesty proti francouzské nadvládě. Ty nejkrutější vyvrcholily bombovým útokem v roce 1953 na jeden z křesťanských kostelů přesně na Štědrý den.

Velké protesty se také uskutečnily v roce 2000, kdy 40 tisíc žen vyšlo do ulic města a žádalo zrušení polygamie, jakož i práva na rozvod. Král Muhammad VI. o několik let později podepsal nový rodinný zákoník, ve kterém jsou tato práva již zahrnuta.

Současná Casablanca

Casablanca je živoucím městemCasablanca je živoucím městem

Casablanca je dnes městem, které zaměstnává přes polovinu pracovní síly Maroka – jejími nejdůležitějšími odvětvími jsou potravinářský, textilní a kožedělný průmysl. Kromě toho se v Casablance zpracovává fosfát a velké množství lidí našlo také uplatnění v rámci přístavu, který je dnes jedním z největších na světě.

Casablanca není typickým lákadlem návštěvníků, kteří očekávají starobylé památky a exotickou atmosféru. Přesto má zajímavé centrum postavené v moderním pojetí maurského stylu francouzskými architekty, dlouhé příměstské pláže, výborné nákupní možnosti a bohatý noční či kulturní život.

Katarína Maruškinová

Katarína MaruškinováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Provázení není o suchých historických faktech, ale o atmosféře.

Maroko

Za Atlantik do Maroka

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Maroka

Zájezdy do Maroka

Nejbližší volný zájezd odlétá již 26. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/casablanca/Doporučujeme z Maroka

Nejnovější z MarokaPřihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!

Katalog 2023