Essaouira: poklidné městečko na Atlantickém pobřeží

Katarína Maruškinová Katarína Maruškinová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 10581x

Essaouira je vlastně mladší, než by se zdálo, její první osídlení tady bylo v 15. století.

Město ležící na pobřeží Atlantského oceánu, známé zejména díky své hudbě Gnawa, příjemným klimatem a výbornými podmínkami pro surfování, to je Essaouira.

Otroci, čaj, i pštrosí pera 

Přístav v EssaouiřePřístav v Essaouiře

Essaouira je vlastně mladší, než by se zdálo, její první osídlení tady bylo v 15. století a až o třista let později vznikly její hradby. Nejspíš již tehdy byla Essaouira krásným městem, protože berbeři ji namísto tradičního názvu Mogador spíše říkali seura – malý obrázek. Důležitější, než její krása ale byla její strategická poloha na pobřeží Atlantského oceánu, a tak se vedle Tangeru stala v 19. století dalším přístavem, kde se obchodovalo s Evropany.

Lodě naložené mandlemi, olivovým olejem, ale i pštrosími pery tak opouštěly marockou půdu, zatímco jiné lodě s čajem a bavlnou do přístavu mířily. Jistou dobu sloužil přístav i pro tisíce kilometrů vzdálené centrum Timbuktu, které odsud vyváželo do nového světa černé otroky.

Židovští diplomaté a konkurence Casablancy

EssaouiraEssaouira

Obchod potřeboval i znalost jazyků a diplomatické schopnosti, čemuž se, kromě tradičního řemesla výroby stříbrných šperků, věnovala místní Židovská komunita. A paradoxně to byli právě Židé, kteří zcela nedopatřením město také připravili o jeho živobytí za Francouzů.

Podle legendy totiž Essaouiru navštívil slavný francouzský maršal Lyautey v sobotu dopoledne, když mají Židé šabat, a tudíž byla větší část obyvatel doma nebo v synagogách. Město se tak maršalovi zdálo vylidněné a bez života, a tudíž se rozhodl přestěhovat obchod do mnohem živějšího přístavu čtyřista kilometrů severněji, do Casablancy.

Oddychujte, vychutnávejte a hlavně nikam nespěchejte!

Židovská komunita ani velké obchodní lodě se už v Essaouiře dnes nenacházejí. Co ale přetrvává je příjemná atmosféra poklidného starého města, ve kterém si všichni přijdou na své – alternativní mládež hledající levnou zábavu a alkohol, surfaři ve snaze najít neprozkoumané a panenské pláže, milovníci etnické hudby a ospalých kaváren, jako i místní kočky čekající na nepozornost prodavačů, aby si mohly ukrást čerstvou rybičku.

Nenadarmo se Essaouiře říká město hippies. V 60. letech byla přesně tím, o čem Graham Nash spolu s Stephenem Stillsem a Davidem Crosby zpívají ve známém hitu Marrakesh Express. Tento ráz Essaouiře zůstal, nikdo tady nikam nespěchá a nemělo by to ani smysl, všechny další zajímavosti Maroka jsou značně daleko.

Do nejbližšího Marrákeše jsou to tři hodiny jízdy, ale pokud chcete do Agadiru, na cestě strávíte ještě o půl hodinu déle. Chcete vyrazit na výlet do Casablancy? Jízda vám zabere téměř celý den. Tak dobře je Essaouira v Maroku ukryta.

Katarína Maruškinová

Katarína MaruškinováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.czURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/essaouira/Doporučujeme z Maroka

Nejnovější z MarokaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024